08504800832 kim neden arar?

08504800832 kim telefon numarası üzerinden yapılan dolandırıcılık yeni bir dolandırıcılık türünü ortaya koydu. Peki bu numara kimin, neden arar?

Google Haberlere Abone ol

08504800832 telefon numarası son birkaç gündür birçok vatandaşı arayarak rahatsızlık vermektedir. Numaranın kim veya kimlere ait olduğu merak ediliyor. Telefondan yapılan aramalarda vatandaşlara herhangi bir karşılık verilmiyor. Arama yapıldıktan bir süre sonra telefon ya otomatik bant kaydına aktarılıyor ya da kapatılıyor. 

Sizler için telefon numarasını soruşturmak için aradık. Karşımıza telesekreter çıktı. Telesekreter, "Sizleri müşteri temsilcisine aktarıyoruz" diyerek müzikli bir bant kaydına bağladı. Uzun süre beklememize rağmen cevap veren olmadı. 

Herhangi bir kurumsal şirkete ait olmadığı açıkça belli. Çünkü telefona ilk cevap verildiği anda, şirket veya kurum ismi verilmesi gerekiyordu.

Dikkat: Bu tür numaraları aradığınızda ilk olarak siz "alo" demez veya karşıdaki cevap verdiğinde herhangi bir sorusuna "evet" demediğiniz müddetçe bir sorun olmaz.

02125109303 KİMİN NEDEN ARAR?

Telefon dolandırıcılığı her geçen yeni bir yöntemle karşımıza çıkıyor. Kargo dolandırıcılığı, PTT üzerinden dolandırıcılık, telefonda terör örgütü üyeliği suçlamasıyla dolandırıcılık, hakkınızda açılmış dava var dolandırıcılığı derken şimdi yeni bir dolandırıcılık türü çıktı. 

02125109303 ve benzeri telefon numaraları üzerinden yapılan bu yeni dolandırıcılık türü ise birçok kişiyi tuzağına düşürüyor. 

Bu yeni dolandırıclıkı türünde, kurban seçilen kişilerin bütün bilgileri elde ediliyor ve muhatap aranıyor. 

Aranan muhatap henüz telefona cevap veremeden telefon kapanıyor. İşte her şey tam da burada başlıyor. Merak edip geri aramayan vatandaş kurtuluyor; ancak merak edip arayanlar dolandırıcıların tuzağına düşmüş oluyor. 

Çünkü geri arama yapanlar, dolandırıcılar tarafından oyalanarak uzun bir süre hatta tutuluyor. İddiaya göre bu yöntemle farklı kanallardan komisyon kazanıyorlar. Yani siz hatta bekledikçe dolandırıcıların kasasına komisyon türünden para akıyor. 

Özellikle de son günlerde 02125109303 numaralı telefon üzerinden yapılan aramalar vatandaşı canından bezdirdi. Birçok vatandaş bu konudan muzdarip olduğunu söylüyor. 

Yeni Şafak internet yayın yönetmeni Ersin Çelik de numaranın mağdurları arasında yer aldı. 

Çelik Twitter'dan yaptığı açıklamada, "02125109303 numarası 'kargonuz adres değişikliğinden dolayı teslim edilemedi' deyip telefonu kapattı. Geri arayınca da 10 dk bekletti ve telesekreter oyaladı. Araştırdım son üç günde 5 bine yakın sorgu yapılmış. Bu nasıl bir dolandırıcılık yöntemi acaba? Fikri olan yazabilir mi.." dedi. 

Bazı internet sitelerinde konuyla ilgili yapılan yorumlarda şöyle deniliyor: 

kargonuz teslim edilemedi. sizi müşteri temsilcisine aktarıyorum deyip, önce 2. sıradasınız diyor. sonra birinci sıradasınız diyor ancak yaklaşık 10 dk kadar telefon açık vaziyette müzik dinliyorsunuz. dolandırıcılık numarası belli ama amaçları nedir anlayamadık.

 

"Kargonuz teslim edilemedi" müşteri temsilcisine aktarıyorum deyip, yaklaşık 10 dk kadar telefon açık vaziyette müzik dinletiyorlar

 

Dolandırıcılar sistem şöyle çalışıyor; Çaldırıp kapatıyorlar muhtemelen numaraları (kişisel verilerimizi) bir firmadan satın alıp toplu bir şekilde arıyolarlar. Siz açmadan kapatılorlarki merak edip geri arayın. Siz geri aradığınızda siparişiniz ulaşmamştır diyerekten hatta bekletmeye çalışıyorlar. Siz hatta beklerken onlar para kazanıyorlar.(STH firmalarından alınan numaralar arama geldikçe belli bir yüzde ile komisyon veriyorlar)

 

Yorumlar tamamen doğru iş başvurusu sonucu beklediğim için geri dönüş yaptım, ararken numarayı internetten araştırıp yorumları görünce hemen kapattım, numarayı engelleyin.

 

Benide aynı numara bugun aradı malesef kargo bekledıgım için geri dönüş yaptım bır sure bekledıkten sonra sahtekarlık oldugunu anlayıp kapattım. Neden bu kadar magdur insan varken bu numara kapatılmamıs hala ya

 

 

 

 

MİNİK SİHİRBAZIN YAPTIKLARI HERKESİ ŞAŞIRTIYOR 

 

Yorumlar