Sur'da operasyonlar sonrası sükunet

PKK'nın çukur ve barikatları nedeniyle düzenlenen operasyonlardan sonra Sur ilçesinde sukünet hakim oldu

Sur'da operasyonlar sonrası sükunet
04 Mayıs 2016 Çarşamba 12:11

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, terör saldırılarından dolayı okullarını ve evlerini terk eden çocuklar, terör operasyonlarının başarılı bir şekilde tamamlanmasından sonra arkadaşlarıyla parklara akın ederek, eski günlerine dönmenin mutluluğunu yaşıyor.

Sur'daki terör olaylarından olumsuz etkilenen çocuklar, bir yandan okullarına, öğretmenlerine ve sınıf arkadaşlarına kavuşmanın sevincini yaşarken, diğer yandan da parkta arkadaşlarıyla oynuyor. Aylardır arkadaşlarından uzak kalan çocuklar, Sur'un etrafındaki parklarda oynayarak özlemlerini gideriyor. Okuldan eve döner dönmez hemen parklara koşan çocukların mutluluğu gözlerinden okunuyor.

Aileleriyle gittikleri parklarda hava kararıncaya kadar oynayan çocuklar, terör saldırıları nedeniyle yaşadıkları mağduriyeti ve bozulan psikolojilerini bu şekilde gidermeye çalışıyor. Bazı aileler de beraberlerinde getirdikleri içecek ve yiyeceklerle huzurlu ortamın keyfini çıkarıyor.

Evleri ve okulları PKK'lı teröristler tarafından yakıldığı için mağdur olan çocuklar, huzurlu şekilde yeniden parklarda oynayabildikleri için mutlu olduklarını anlattı.

Sur'da yaşayan 11 yaşındaki Uğur Kaplan, PKK'lı teröristlerin evlerini yaktığına ve güvenlik güçlerinin yardımıyla evlerinden çıkabildiklerine dikkati çekerek, evlerinin yakılmasına çok üzüldüğünü, teröristlerin kendilerini mağdur ettiğini belirtti.

"Aylardır arkadaşlarımdan ve öğretmenlerimden uzak kaldım ama şimdi arkadaşlarımla parka geliyorum, top oynuyoruz, birlikte geziyoruz. Öğretmenlerimle derslerime devam ediyorum." ifadelerini kullanan Kaplan, şimdi çok mutlu olduğunu aktardı.

Sur'daki evlerinde 10 gün boyunca mahsur kaldıklarını söyleyen Remzi Kaya (11) ise "Evden çıkmak istiyorduk ama teröristler bırakmıyordu. Teröristler ellerindeki silahlarla bizi korkutuyorlardı. Terörün bitmesinden dolayı çok mutluyuz. Arkadaşlarımla artık parklara gelip çok rahat oynuyoruz." diye konuştu.

Aylar sonra tekrar arkadaşlarına kavuşan 11 yaşındaki Azizcan Demir de evlerinin ve okulunun PKK'lı teröristler tarafından yakılmasından dolayı mağdur olduklarını söyledi.

Demir, "Teröristler evimizi yıktı. Çukur kazıyorlardı, bizleri çukur kazmaya götürüyorlardı. Gitmek istemeyince bizi dövüyorlardı. Teröristler evden çıkmamızı istemiyordu. Polisler gelip bizi evden tahliye etti." diyerek, aylar sonra arkadaşlarıyla tekrar parklarda bir araya geldiği için mutlu olduğunu dile getirdi.


Etiketler; #pkk #sur

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×