'Sabah Namazı Buluşması' etkinliği

Siirt'te "Sabah Namazı Buluşması" etkinliğinde "Kutsal Emanetler Fotoğraf Sergisi" ile Sakal-ı Şerif ziyarete açıldı

'Sabah Namazı Buluşması' etkinliği
17 Nisan 2016 Pazar 10:16

Siirt'te "Sabah Namazı Buluşması" etkinliğinde "Kutsal Emanetler Fotoğraf Sergisi" ile Sakal-ı Şerif ziyarete açıldı.

Kutlu Doğum Haftası nedeniyle Ensar Camisi'nde sabah namazında düzenlenen programa katılan vatandaşlar, namazın ardından Türkçe, Kürtçe ve Arapça ilahi ve dualarla sıraya girerek, caminin içerisindeki Kutsal Emanetler sergisi ile sedef kaplamalı sandıktan çıkarılan Sakal-ı Şerif'i ziyaret etti.

Siirt İl Müftüsü Faruk Arvas yaptığı konuşmada, İstanbul Topkapı Sarayında muhafaza edilen kutsal emanetleri göremeyenler için fotoğraf sergisi düzenlediklerini söyledi.

Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle peygamber efendimize olan bağlılığı ve sevgiyi çeşitli dillerden okunan hadis, ilahi ve kasidelerle dile getirdiklerini belirten Arvas, "Biz de onun aşkıyla bir araya geldik. Kutlu Doğum münasebetiyle bugün efendimizin niyaz etmek ve hadisi şerifleri üzerinden sohbet ettik." dedi.

"Osmanlı ecdadımız 600 sene boyunca hiçbir milletin Hazreti Resulullah efendimize yapamadığı en büyük hizmetleri yapmıştır." ifadelerini kullanan Arvas, şöyle konuştu:

"Hilafet Osmanlı'ya geçtikten sonra sevgili peygamber efendimize ait olan, uzun yıllar muhafaza edilen kutsal emanetler, Mısır'dan, Medine'den ve Mekke'den İstanbul'a getirilmiştir. İstanbul'da Topkapı Sarayında Mukkades Emanetler bölümünde muhafıza edilmiş ve asırlardır ziyarete açılmış günümüzde halen ziyaretler devam ediyor. İstanbul'a giden her mümin peygamber efendimize ait emanetleri ziyaret etsin."

Herkesin İstanbul'a gitmesinin mümkün olmadığını işaret eden Arvas, "Biz de herkesin gidemeyeceğini düşünerek Kutsal Emanetlerin fotoğraflarını getirdik. Peygamber efendimizin kullandığı birçok eserin fotoğrafın yer aldığı sergi Kutlu Doğum haftası boyunca devam edecek." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×