PKK'nın yıkılan hayalleri: Erdoğan Mayıs'ta düşürülecekti!

PKK'lı Duran Kalkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mayıs ayında düşürüleceği yönünde beklenti içinde olduklarını söyledi

PKK'nın yıkılan hayalleri: Erdoğan Mayıs'ta düşürülecekti!
27 Mayıs 2016 Cuma 19:56

Çukur ve barikatlarla Güneydoğu'da vatandaşların hayatını felç eden PKK'nın mayıs ayı içinde büyük bir beklenti içinde olduğu ortaya çıktı. PKK'lı Duran Kalkan'ın açıklamalarına göre, örgüt mayıs ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın düşeceği beklentisi içindeydi. 

PKK'ya yakın bir televizyon kanalına konuşan Kalkan kendisine yönetilen "Davutoğlu’nun istifası, ardından AKP kongresi ve yeni Kabine geldi. Sizce AKP’deki bu yeni dönem, başkanlık sistemine gidecek bir ara dönemi mi ifade edecek? Bu süreç neyin hazırlığıydı, yoksa sadece bir darbe miydi? Bu konudaki görüşlerinizi almak istiyorum" sorusuna şu cevabı verdi:

"Ne kadar doğruydu bilemiyorum ama bazı duyumlarımıza göre bu Mayıs’ta Tayyip Erdoğan düşürülecekti. Böyle söylentiler ve beklentiler vardı. Kim yapacaktı, nasıl düşecekti bilemeyiz. Ama Kürt direnişi, onun tırnaklarını söktü. Bu açık bir gerçekliktir. Yıkım ile yüz yüze getirdi. Bu görüşün pratik olarak bir anlamı vardı. Bir yenilgi yaşadı. ‘PKK’yi yok edeceğim’ diye savaşa girdi, bu kadar katliam ve vahşet uyguladı, ama başarısız kaldı. Ciddi bir yenilgi yaşadı ve yıkım ile yüz yüze kaldı.
Tayyip Erdoğan çizgisinin Türkiye’de artık düşürülmesi gerekiyordu. Erdoğan bunu hissetti. Yaptıklarını bu durumdan dolayı karşı bir hamle olarak ele almak lazım. Hem Davutoğlu hükümetini düşürerek, parti ve hükümette yaptığı değişiklikler, hem de dokunulmazlıkların kaldırılması yönündeki tutum; kendi durumuna karşı yaptığı iki hamle oldu. Böylece meclisi, hükümeti etkisiz hale getirip denetleyerek, partiyi ise tümüyle denetim altına alarak, kendisine karşı geliştirilebilecek olası siyasi hamlelerin önünü kesmek istedi"


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×