PKK Nusaybin'den kaçtı

Nusaybin'de aylardır kazdığı çukurlar ve kurduğu barikatlar yüzünden yüzlerce üyesini kaybeden PKK, ilçeyi terk ederek kaçtı

PKK Nusaybin'den kaçtı
26 Mayıs 2016 Perşembe 13:46

Mardin'in Nusaybin ilçesinde aylardır çukur ve barikatlarla vatandaşları mağdur eden PKK, verdiği büyük zaiyatlardan sonra ilçeyi terk ederek kaçtı. Son olarak 25 üyesi, örgütten kaçarak devlete sığındığı Nusaybin'de PKK'nın diğer üyeleri ilçeyi terk ederek dağa kaçtı. Dağa kaçanların sayısı konusunda bir bilgi bulunmazken şu ana kadar 400'ün üzerinde terörist öldürüldü. PKK'ya yakın internet siteleri üzerinden yapılan açıklamalarda da örgütün ilçeyi terk ettiği belirtildi. Ancak güvenlik güçleri örgütün bu açıklamalarına temkinli yaklaşıyor. Şu ana kadarki operasyonlarda en çok şehidin verildiği ilçelerden olan Nusaybin'de yerleşim yerlerine tuzaklanan patlayıcıların ortaya çıkarılmasının uzun zaman alacağını belirten güvenlik güçleri, sokağa çıkma yasaklarının da uzun süre devam edeceğini ifade ediyor. 

Mardin Nusaybin'de terör örgütü PKK'ya yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarınca başlatılan "Atmaca-7 Operasyonu" sürüyor. AA'nın haberine göre müşterek operasyonda Yenişehir Mahallesi'nde çembere alınan ve çıkış yolları kapatılan teröristlere güvenlik güçlerince, "teslim ol" çağrısı yapıldı. Çağrıya ateşle karşılık veren ve kaçmaya çalışan 3 terörist etkisiz hale getirildi, bir terörist de yaralı ele geçirildi.

ÖRGÜTTEN AÇIKLAMA

Bugün ise terör örgütü PKK'dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Terör örgütü, Mardin Nusaybin'deki silahlı güçlerini geri çektiklerini iddia etti. Açıklamada devletin operasyonları karşısında teröristlerin pozisyon değiştirmesinin gerekli görüldüğü belirtildi.

GÜVENLİK GÜÇLERİ TEMKİNLİ

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Nusaybin'de operasyonları sürerken terör örgütü PKK'dan ilçe merkezinden çekildiklerini iddia eden bir açıklama geldi. Güvenlik kaynakları ise "Operasyonlarla temizlenen bölgelerin dışında teröristlerin döşediği EYP’ler aynen durmaktadır. Bunların temizlenmesi ve tekrar sivil halkın güvenle yaşayabileceği bir ortamın sağlanması için bölgedeki operasyonların devam etmesi gerekmektedir" diyor.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Valilikten yapılan açıklamada, operasyonda bugüne kadar 437 teröristin etkisiz hale getirildiği, 400 barikatın kaldırıldığı duyuruldu. Açıklamada,  "35 çukur kapatıldı, bin 24 el yapımı patlayıcı imha edildi. Operasyon süresince kahramanca mücadele eden 66 güvenlik görevlimiz şehitlik mertebesine ulaşmıştır. Bölgedeki vatandaşlarımızın huzur ve güvenle hayatlarını sürdürmesini sağlamak amacıyla terör örgütü mensuplarıyla mücadele kapsamında yürütülen faaliyetlere kararlılıkla devam edilmektedir" denildi.

Nusaybin'de son olarak 25 PKK'lı güvenlik güçlerine teslim olmuştu. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×