Kanalizasyonda PKK'lı arıyorlar

Şırnak'ta operasyonlarını tamamlamak üzere olan güvenlik güçleri son olarak kanalizasyonları da kullanan teröristleri arıyor

Kanalizasyonda PKK'lı arıyorlar
11 Mayıs 2016 Çarşamba 16:26

Şırnak'ta PKK tarafından kazılan çukurlar ile kurulan barikatları kaldırmak için başlatılan operasyonlarda sona doğru gelinirken; güvenlik güçleri şehrin kanalizasyonlarını didik arıyor. Şırnak'ta devam eden operasyonda PKK'lı teröristlerin mahalleler arasında geçiş için, bazı evlerin kanalizasyonlarının da aktığı, kapalı kanal düzenindeki atık su şebekelerini kullandığı ortaya çıktı. Yağmur ve kanalizasyon atıklarının şehir dışına aktarımını sağlayan kilometrelerce uzunluktaki şebekelere ışık girmesi için belirli mesafelerde delikler açan teröristlerin buralara saklanma ihtimalini göz önünde bulunduran güvenlik güçleri, önlem ve kontrollerini bu noktalarda yoğunlaştırdı. Örgüt mensuplarının 1,5 metreye 2 metre genişliğindeki atık su şebekelerini kullandığı belirlendi.

İl merkezinde, 14 Mart'ta başlatılan "Şehit Jandarma Üsteğmen Mehmet Çifci Operasyonu" sürüyor. Yüzde 84'ü tamamlanan operasyonda, teröristler Bahçelievler, Gazipaşa ve İsmetpaşa mahallelerinde çembere alındı. Jandarma ve polis özel harekat timleri ile PKK'lı teröristler arasında sık sık sıcak temas sağlanan operasyon kapsamında yapılan kontrollerde, teröristlerin kentin yüksek kesimlerindeki mahallelerde (Gündoğdu, Yeşilyurt, Gazipaşa, İsmetpaşa ve Cumhuriyet) dere yataklarına yağmur ve kanalizasyon atıklarının şehir dışına aktarımını sağlamak için inşa edilen 1,5 metre yüksekliğe, 2 metre genişliğe sahip, bazı evlerin kanalizasyonlarının da aktığı beton atık su şebekesini mahalleler arası geçişler için kullandıkları ortaya çıktı. 

Teröristlerden temizlenen alanlarda yapılan incelemelerde, kilometrelerce uzunluğa sahip, üzeri kapalı kanal düzenindeki tünellerin ışık alması için belirli mesafelere delikler açan teröristlerin bu kanallar yardımıyla operasyon timlerine görünmeden kentin iç kesimlerine ulaştığı belirlendi. 

TEK TEK ARANIYOR

PKK'lı teröristlerin kullandığı tünellerin belirli bölümleri güvenlik güçleri tarafından demir parmaklıklarla kapatılırken, operasyon timleri, kontrolü sağlanan kesimlerde arama tarama faaliyetlerini aralıksız yürütüyor. 

Teröristlerin patlayıcı tuzaklama ihtimaline karşın kontrollerini titizlikle sürdüren güvenlik güçleri, tünellerin uzunluğunun 5 kilometreyi bulduğunu belirtiyor. Bu tünelleri kullanarak teröristlerin şehir dışına kaçma ihtimalini göz önünde bulunduran ekipler, söz konusu bölgelerdeki belli noktalarda güvenlik önlemlerini artırdı.

KAMU BİNALARINA BAYRAK ASILIYOR

Teröristlerden temizlenen Yeşilyurt, Yenimahalle, Dicle ve Cumhuriyet mahallelerinde ev aramalarını sürdüren güvenlik güçleri, tüm evleri ve kamu binalarını tek tek kontrol ediyor. Ekipler, arama tarama faaliyetini tamamladığı kamu binalarına da şehitler anısına bayrak asıyor. 
Gündoğdu Mahallesi'ndeki okul, sağlık ocağı, öğrenci pansiyonları ve spor tesislerinde arama yapan uzman ekipler, bu binaları bayraklarla donattı. 

Operasyonun 55. gününde etkisiz hale getirilen terörist sayısı 334'e yükselirken, güvenlik güçleri çoğu el yapımı patlayıcılarla tuzaklanan 162 barikatı kaldırdı, 21 çukuru kapattı, 927 el yapımı patlayıcıyı imha etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×