Kaçan PKK'lıların geride bıraktıkları

Yüksekova'da çukur kazarak barikatlar kuran PKK mensupları, kapsamlı operasyonlardan sonra ilçeyi terk ederek kaçmaya başladı. Kaçan örgüt mensuplarının geride bıraktıkları ise görenleri şaşırtıyor.

Kaçan PKK'lıların geride bıraktıkları
13 Nisan 2016 Çarşamba 11:11

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde şehir merkezine inerek çukurlar kazan, barikatlar kuran PKK mensupları düzenlenen operasyonlardan sonra ilçeyi terk etmeye başladı. Kapsamlı operasyonlar sonucu kaçmaya başlayan örgüt mensuplarının arkada bıraktıkları ise şaşırttı.

Operasyonlara katılan güvenlik birimleri bozguna uğrayan teröristlerin kaçarken vatandaşların evlerine yaptıkları zararı gösteren fotoğrafları paylaştı. Teröristlerin vatandaşların evlerininin duvarları delerek açtıkları mazgallar, el yapımı patlayıcılar ile kurdukları tuzaklar fotoğraflara yansıdı. Teröristlerin kaçarken silah ve mühimmatlarını bile almadan geride bırakarak kaçtıkları görülmekte.

PKK mensuplarının geride bıraktıkları ne varsa tuzaklanmış durumda oldukları tespit edilirken vatandaşın yerlerine geri dönmesi durumunda tespit edilemeyen el yapımı patlayıcılar ciddi zarar verebileceği değerlendirilmekte. Bunun önüne geçmek için güvenlik güçleri tuzakların imhası için yoğun bir şekilde ve titizlikle çalışılmakta.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, operasyonlar sırasında bazı teröristler ilçeyi terk ederek kırsala kaçmaya çalışırken, etkisiz hale getirilen teröristlerle birlikte silah, mühimmat, el yapımı patlayıcı düzeneği ve güvenlik güçlerini şaşırtmak amacıyla hazırlanmış cansız mankenler bulundu.

GİTARCILAR DÜN ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde dün etkisiz hale getirilen 13 teröristin arasında biri kadın iki keskin nişancının da yer aldığı tespit edildi.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde devam eden operasyonlarda, güvenlik kuvvetlerine teslim olmaktan veya ölmekten başka bir seçeneği kalmadığını anlayan teröristlerin, oluşturulan güvenlik çemberinden kaçma çabaları başarısız oldu.İki farklı terörist grubunun 10 Nisan günü saat 22.00 civarında Yüksekova'dan Şemdinli istikametine doğru kırsal alanı kullanarak ilerlediği, operasyon kapsamında dış kuşakta görevli komando unsurları tarafından kullanılan keşif gözetleme sistemleri aracılığıyla tespit edildi.

Durumun 3'üncü Piyade Tümen Komutanlığı Harekat Merkezine bildirilmesi üzerine teröristlerin Yüksekova'dan kaçmasına engel olmak ve kırsalda bulunan diğer teröristler ile birleşmelerini engellemek amacıyla kaçış güzergahlarını kapatacak şekilde bölgeye helikopterlerle komando ve jandarma unsurları sevk edildi.

Bölgede bulunan birliklerin ateş desteği ile dar bir alanda sıkıştırılan teröristlerden 3'ü gece bölgeden kaçma girişimleri sırasında etkisiz hale getirildi.

Teröristlerden birinin taşıdığı gitar çantasında Zagros keskin nişancı tüfeği bulunduğu görüldü.

Yapılan incelemede, etkisiz hale getirilen teröristlerden birinin "gitarcı" olarak bilinen Zinar kod adlı terörist, diğerinin ise Baz kod adlı Zana Ararat olduğu tespit edildi. Kadın teröristin Kanas keskin nişancı tüfeği taşıdığı, aynı zamanda Zagros keskin nişancı tüfeği nişancısı olduğu belirlendi.

İki keskin nişancının ölümünden teröristlerin duydukları üzüntü, telsiz konuşmalarına da yansıdı.

Havanın aydınlanması ile diğer teröristlerin yakalanması amacıyla devam eden operasyonda güvenlik güçleri bataklık bölgesinde 6 koldan arama başlattı.

Teröristlerle güvenlik güçleri arasında yaşanan temas sonrası çıkan çatışmada 10 terörist daha etkisiz hale getirildi.

Teröristlerin üzerinde yapılan aramalarda 3 biksi makineli tüfek, 5 Kalaşnikof piyade tüfeği (AK-47), 4 RPG-7 roketatar, 1 Kanas piyade tüfeği, 4 tabanca ile 6 sırt çantası içinde 2 bin muhtelif çapta mühimmat, C4 patlayıcı ve düzenekler ele geçirildi.

 

Kaynak: Ajanslar


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×