İstanbul'da 1 Mayıs önlemleri, çok sayıda gözaltı var

Kutlamaların yapılacağı Bakırköy ile etkinlik yapılmasına izin verilmeyen Taksim Meydanı'na çıkan bazı yollar trafiğe kapatıldı. Kent genelinde vatandaşların güvenliğini sağlamak amacıyla yaklaşık 24 bin 500 emniyet mensubu görev yapıyor. Toplu taşımada sadece Taksim metro istasyonu ile Kabataş-Taksim füniküler sistemi hizmet vermiyor

İstanbul'da 1 Mayıs önlemleri, çok sayıda gözaltı var
01 Mayıs 2016 Pazar 09:25

İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları nedeniyle yoğun güvenlik önlemleri alınmış durumda. Güvenlik önlemlerinin en yoğun alındığı bölgeler Beyoğlu ve Bakırköy oldu. Beyoğlu'ndaki güvenlik önlemleri, Taksim Meydanı'na girişin yasak olmasına girmeye çalışan gruplara yönelik. Buradaki güvenlik önlemleri kapsamında Taksim'e çıkmak isteyen gruplara müdahale edildi. Beşiktaş'ta toplanarak Taksim'e gitmek isteyen gruba polis müdahele etti. Taksim ve Şişli'de 7 kişi gözaltına alındı. Öte yandan Bakırköy ile etkinlik yapılmasına izin verilmeyen Taksim Meydanı'na çıkan bazı yollar trafiğe kapatılırken, toplu taşımada sadece Taksim metro istasyonu ile Kabataş-Taksim füniküler sistemi hizmet vermiyor.Kentte 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları, Bakırköy Pazar Alanı'nda yapılacak. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin de aralarında bulunduğu siyasi partiler, sendikalar ve sivil toplum kuruluşları, iki koldan alana yürüyecek. Marmara Forum önü ve İncirli Metrobüs durağında toplanmaya başlayan gruplar, saat 11.00 civarında pazar alanına yürümeye başlayacak.
Bu nedenle Bakırköy'de 06.00'dan itibaren İsmail Erez Bulvarı ve İsmail Erez Bulvarı'na bağlı sokaklar, Ekrem Kurt Bulvarı (Marmara Forum varyant ile Veli Efendi Hipodrom önü arası), D-100 güney yan yoldan Olgunlar Sokak girişi, D-100 güneyden Bakırköy Halk Pazarı'na girişler etkinlik bitimine kadar kapatıldı. Sürücüler, İncirli Caddesi, Aksu Caddesi ve Sahil Kennedy Caddesi'ni alternatif güzergah olarak kullanıyor.

TAKSİM'E ÇIKAN YOLLAR KAPALI

Güvenlik önlemleri nedeniyle kutlamalar sona erene kadar Beyoğlu'nda Tarlabaşı Bulvarı, Mete Caddesi, Gümüşsuyu Caddesi, Sıraselviler Caddesi 06.00 itibarıyla trafiğe kapatıldı.
Bu bölgede Unkapanı Köprüsü'nden ve Perşembe Pazarı'ndan gelen akım Kasımpaşa ve Karaköy, Kasımpaşa'dan gelen akım Tuz Ambarı Işıklar'dan Hasköy ve Karaköy, Dolapdere'den gelen akım Divan Kavşağı'ndan Tünel üzerinden Şişli veya stad üzerinden Beşiktaş, Dolmabahçe Gazhane Caddesi'nden gelen akım Gümüşsuyu istikametine verilmeden Beşiktaş veya Karaköy, Şişli'den gelen akım Yedikuyular Caddesi'ne ve Tünel Taksim Tünel üzerinden Beşiktaş, Defterdar Yokuşu'ndan Taksim'e çıkan yol kapatılarak (Firuzağa Meydan) akım Akarsu Yokuşu ve Taktaki Yokuşu, Mebusan Yokuşu çıkış istikameti Meclis-i Mebusan Caddesiyle kesişim noktasından kapatılarak akım Karaköy istikametlerine yönlendiriliyor.24 BİN POLİS GÖREV YAPIYOR

Kent genelinde vatandaşların güvenliğini sağlamak amacıyla yaklaşık 24 bin 500 emniyet mensubu görev alıyor. Sadece Taksim metro istasyonu hizmet vermiyor. Metro, bu istasyondan transit geçiş yaparken, Şişhane İstasyonu'nun İstiklal Caddesi'ne çıkışı da kapatıldı. Kabataş-Taksim füniküler sistemi de çalışmıyor. İptal edilen seferler haricinde kentte toplu ulaşım araçları hizmetlerine devam ediyor.

TAKSİM'E ÇIKMAK İSTEYENLERE MÜDAHALE

Öte yandan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinliklerinin yapılmasına izin verilmeyen Taksim Meydanı'na gitmek isteyen gruba, polis müdahale etti. Divan Oteli Kavşağı'nda toplanan Halkevleri'ne üye bir grup, meydana yürümek istedi. Polis, "Yaşasın 1 Mayıs", "1 Mayıs alanı Taksim Meydanı", "1 Mayıs'ta 1 Mayıs alanındayız" sloganları atan grubu, sözlü olarak uyardı ve dağılmalarını istedi.

Uyarılara rağmen buradan ayrılmayan gruba, TOMA'dan tazyikli su sıkıldı. Bunun üzerine polisle göstericiler arasında kısa bir kovalamaca yaşandı.Göstericiler, slogan atarak ara sokaklara dağıldı.

TAKSİM'DE 4 GÖZALTI

Atatürk Kültür Merkezi önünden Taksim Meydanı'na girmek isteyen İnşaat İşçileri Sendikası üyesi 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 4 kişi, çevik kuvvet minibüsüne alınarak emniyete götürüldü.ŞİŞLİ'DE 3 GÖZALTI

Yoldan geçen araçlarda ve otobüslerde arama yapan polis ekipleri şüpheli gördükleri kişilerin çantalarına baktı. Araçların bagajlarını da arayan polis ekplerinin güvenlik önlemleri sürerken, şüphe üzerine durdurulan bir taksideki 3 kişi arama sırasında slogan atınca gözaltına alındı. 3 kişi, polis aracına bindirilerek emniyet müdürlüğüne götürüldü. Öte yandan bir kişi polis ekiplerini görüp kaçtı. Polis arkasından giderken kaçan şüpheli yakanamadı.BEŞİKTAŞ'TA MÜDAHALE

Beşiktaş'ta Taksim'e doğru yürüyüşe geçen Halkın Kurtuluşu Partisi(HKP) üyesi bir gruba polis müdahale etti. Ellerinde büyük bir HKP  pankartı ile bayrakları bulunan yaklaşık 20 kişilik grubu polis, Barbaros Bulvarı'nda durdurdu.  Polis, çevrelediği gruptakileri tek tek gözaltına aldı. Gözaltı sırasında eylemcilerin direnmesi üzerine polisle aralarında arbede çıktı. Bunun üzerine polis, biber gazı kullandı.  HKP üyeleri yaka paça gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar gözaltı için hazır tutulan polis minibüsüne üst araması yapılarak bindirildi. Gözaltı aracı daha sonra emnniyete hareket etti.Beyoğlu Piyalepaşa Bulvarında otobüs durağında bekleyen 3'ü kadın 4 kişiden şüphelenerek arama yapan polis ekipleri kadınların çantasında üzerinde halk cephesi yazan 2 adet yelek çıktı. Polis ekipleri bunun üzerine şüpheli 4 kişiyi göz altına almak istedi. Gözaltına alınan kişiler "İnsanlık onuru işkenceyi yenecek" şeklinde sloganlar atarak polise direndi. Ekipler polis aracına binmekte zorluk çıkaran şüphelilere ters kelepçe taktı. Göz altına alınan şüphelilerin Taksim Meydanı'na çıkmaya çalıştıkları öğrenildi. Şüpheliler sorgulanmak üzere Vatan Emniyet Müdürlüğü binasına götürüldü.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×