Bursa'daki canlı bombanın görüntüleri ortaya çıktı

Bursa'daki saldırıyı düzenleyen kadın canlı bombanın Şanlıurfa'dan otobüsle geldiği belirtiliyor

Bursa'daki canlı bombanın görüntüleri ortaya çıktı
28 Nisan 2016 Perşembe 10:55

Bursa'daki saldırıyı gerçekleştiren canlı bombanın hangi örgüte mensup olduğu konusunda araştırmalar devam ederken iki örgüt işaret ediliyor. PKK ve IŞİD bağlantıları araştırılan kadın canlı bombanın Şanlıurfa'dan Bursa'ya geldiği, bomba düzeneğini de burada teslim aldığı belirtiliyor. İddiaya göre kadın bombacı, hedefe ulaşamadan yere düştü ve bomba da o esnada patladı. 

Habertürk'ten Neşet Dişkaya'nın haberine göre, kadın canlı bombanın 23 Nisan Cumartesi günü Şanlıurfa'dan otobüs ile Bursa'ya geldiği öne sürüldü. Bombacının aldığı bilete ulaşan polisin biletin 'Sultan' isminde bir kadın adına alındığını tespit ettiği iddia edildi. Polis bilet üzerinde bulunan ismin sahte olup olmadığını araştırıyor.Bursa Ulu Cami yakınlarında dün akşam saatlerinde meydana gelen, 13 kişinin yaralandığı, canlı bombalı saldırıyı gerçekleştiren kadın teröristin, olaydan 3 gün önce şehirler arası bir yolcu otobüsüyle Şanlıurfa'dan Bursa'ya geldiği belirlendi. Teröristin, "Sultan" adını kullanarak otobüs firmasından sahte isimle bilet aldığı, Bursa'da gözaltına alınan kişilerin yanında kaldığı tespit edildi. Ulu Cami yakınına kadar bir taksiyle gelen kadın teröristin, taksiden inip yürürken çevredeki polis ekiplerini görünce panikleyerek elindeki çantada bulunan ve ilk bulgulara göre amonyum nitrat kullanılarak hazırlandığı değerlendirilen bomba düzeneğini patlattığı ihtimali üzerinde duruluyor. 

CANLI BOMBANIN TERMİNALDEKİ GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan canlı bombanın otobüs terminalindeki görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde, şehir dışından Bursa’ya gelen kadın canlı bombanın, taksicilerle görüşerek kendisine yardım edecek kişilerin bulunduğu Görükle’deki bir sitenin adını verdiği görüldü. eEnde çanta olan kadının adresin yazılı olduğu kağıdı taksiciye verirken tedirgin hali dikkat çekti. Taksici ise 25 yaşlarındaki başörtülü kadın teröristi Görükle’ye götürdü.15 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Tarihi Ulu Cami'nin batı girişi bölümünde, dün bir kadın terörist bomba düzeneğini patlatmıştı. Teröristin öldüğü olayda yaralanan 13 kişi, Muradiye ve Çekirge devlet hastanelerinde tedavi altına alınmıştı. Yaralıların hayati tehlikesi bulunmadığı belirtilmişti. Olayla ilgili farklı illerde 15 kişi gözaltına alınmıştı.

YARALILARIN DURUMU İYİ

Öte yandan canlı bomba saldırısında yaralananlarla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, yaralıların durumunun iyi olduğu belirtildi. Bursa Valisi Münir Karaloğlu, saldırının meydana geldiği Ulu Cami'nin batı kapısı civarında incelemelerde bulundu, İl Emniyet Müdürü Selami Yıldız'dan bilgi aldı. 

Daha sonra Muradiye Devlet Hastanesindeki yaralıları ziyaret eden Karaloğlu, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, patlamada yaralanan 8 yaralının çeşitli hastanelerde yatarak tedavi gördüğünü söyledi. Hiçbir yaralının hayati tehlikesi bulunmadığına işaret eden Karaloğlu, "Hayati tehlikesi olan yaralımız yok, şükürler olsun. Bir kısmının çok hafif işitmeye bağlı problemleri, bir kısmında travmatik problemler var." diye konuştu.

Teröristin kimliği ve örgütüyle ilgili çalışmaların sürdüğünü bildiren Karaloğlu, netleştikçe bilgilerin kamuoyu ile paylaşılacağını kaydetti. Karaloğlu, "Teröristlerin 3 kişi oldukları söyleniyor" sözleri üzerine, "Hayır, tek kişi terörist. Tek kadın, kendisini parçalayan tek bir terörist. Bunlar, o patlama esnasında vatandaşların panik olarak gördüğü şeylerdir. Bizim tespitimiz, şu an için tek kişi ama çalışmalar devam ediyor." dedi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×