Bursa'da esnafın zararını devlet karşılayacak

Bursa'daki canlı bomba saldırısında dükkanları zarar gören esnafın zararları devlet tarafından telafi edilecek

Bursa'da esnafın zararını devlet karşılayacak
28 Nisan 2016 Perşembe 17:24

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Bursa'daki terör saldırısında iş yerlerinde hasar oluşan esnafın zararlarının bir an önce karşılanacağını söyledi. Bursa'ya gelen Ala, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile saldırının yaşandığı Ulu Cami civarında incelemelerde bulundu. Esnafı ziyaret eden Ala ve Müezzinoğlu, civardaki iş yeri sahipleriyle dükkanlarında görüşerek "geçmiş olsun" dileklerini iletti.

Daha sonra Müezzinoğlu ile Muradiye Devlet Hastanesinde yaralıları ziyaret eden Ala, çıkışta yaptığı açıklamada, Türkiye'nin terör ve terör ittifaklarıyla ciddi mücadele yürüttüğünü anlattı. Bu mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini vurgulayan Ala, şöyle devam etti:

"Hiç kimse Türkiye'yi başka ülkelerle karıştırmasın. Dünyada da Avrupa Birliği'nde de yakın dönemde gördük, bazı terörist saldırılar oldu. Türkiye de gelişmiş ülkeler gibi bu terörist saldırılara karşı uluslararası iş birliğini de dikkate alarak faaliyetlerini sürdürmektedir ve bu devam edecektir. Başka ülkelerdeki karışıklıklar, kaotik ortam ve sıkıntılar, dünyada birtakım büyük problemlere neden olmaktadır. Yanı başımızda bu kaotik ortamdan ortaya çıkan durumdan yararlanmak isteyerek Türkiye'ye yeniden saldırılarına başlayan bölücü terör örgütü de faaliyetlerini daha da artırmıştır ama Türkiye'den de bütün terör örgütleri hak ettiği cevabı almaktadır, bundan sonra da alacaktır."

Bursa'daki terör saldırısına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ala, olay yeri ve çevresindeki ziyaretlerinden izlenimlerini aktardı. Ala, şunları kaydetti: "Vatandaşımızın buradaki metanetini, bizi teselli edercesine konuşmalarını saygıyla selamlıyoruz. Esnafımıza ziyarette bulunduk. Esnafımız, memleketin birliği, bütünlüğü, dirliği için devletiyle, milletiyle hep birlikte tek yürek olarak teröre karşı durulması gerektiğini yinelediler ve kendi duruşlarıyla da bunu tahkim ettiler. Onlar bizi teselli ettiler, onlar bizim nasıl birlikte topyekun, el birliğiyle bu meselenin üzerine gittiğimizde sonuç alacağımızı tekrar altını çizerek yinelediler. Şunu da söylüyorum; esnafımız bizden herhangi bir şey talep etmedi. Hiçbir esnafımız bizden 'bir zararımız, ziyanımız var' diye hiçbir talepte bulunmadı ama biz devlet olmanın gereği olarak kendilerine hemen yarın orada, meydana gelen o patlamada, o menfur terör saldırısından dolayı meydana gelen zararlarının hemen karşılanacağını kendilerine söyledik. İnanın bununla bile ilgilenmediler. O kadar metanet içerisindeler, o kadar vakur bir anlayışla meselelere yaklaşıyorlar ki 'Devlet millet meselesi söz konusu olunca zararın ziyanın esamesi bile okunmaz' dediler ama biz yarın devlet olmanın gereği, siyasi kararlılığımız ve bir kadirşinaslığın örneği olarak, kendilerinin bütün zararlarının karşılığı olarak yarın nakit olarak kendilerine ödeyeceğiz."

İçişleri Bakanı Ala ve Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, daha sonra Çekirge Devlet Hastanesi'ne geçerek burada tedavileri süren yaralılara da ziyarette bulundu.

Bakanlar Ala ve Müezzinoğlu'na, Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz ile diğer ilgililer eşlik etti.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×