Bodrum'daki yolsuzluk davasında 69 beraat

Bodrum Belediyesi Başkanı Mehmet Kocadon'un da aralarında bulunduğu 69 sanık, rüşvet ve yolsuzluk davasından beraat etti

Bodrum'daki yolsuzluk davasında 69 beraat
12 Şubat 2016 Cuma 18:29

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un da aralarında bulunduğu 69 sanık rüşvet, usulsüzlük ve yolsuzluk iddiasıyla yüzlerce yıla varan hapis istemiyle yargılandıkları davada beraat etti. Adliyeden çıkışta alkışlarla karşılanan Başkan Kocadon, gözleri dolarak yaptığı açıklamada, "Eğer bu suçları işlemiş olsam, halk yanlışın yanında olmazdı. Türk adaleti bugün doğru kararı verdi hepimiz beraat ettik. Devletime hep güvendim ve asla küsmedim" dedi.

Bodrum’da 1 Haziran 2012 tarihinde polis tarafından gerçekleştirilen operasyonun ardından 1994-2011 yıllarını kapsayan 64 dosyaya el konulmuş, savcılık da İmar ve Fen İşleri’ndeki plan ve tadilatlarına yönelik aykırılıklarla ilgili soruşturma başlatmıştı. Aralarında Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile dönemin DP’li meclis üyesi Mehmet Feridun Özsert, dönemin İmar İşleri Müdürü Haluk Ayti, emlakçı N.D. Niyazi Doğan, turizmci Yüksel Aslan, müteahhit Vahit Kara, mimar Oktay Baysal, turizmci Saim Görgülü ve inşaat teknikeri Onur Çevik, ’İhaleye fesat karıştırmak, görevi kötüye kullanmak, haberleşmenin gizliliğini ihlal, rüşvet ve suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’ iddialarıyla tutuklanmış ve yaklaşık 100 gün cezaevinde kalmışlardı. Daha sonraki duruşmalarda Başkan Kocadon ile birlikte tutuklu sanıklar serbest bırakılmıştı. Hazırlanan iddianamede, 10 ayrı olaydan dolayı suçlanan 69 sanık hakkında, toplamda yüzlerce yıla varan hapis cezaları talep edildi. Muğla 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, dört yıldır süren davanın bugün görülen 17’inci duruşmasına, sanıklardan CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile Onur Çevik, Vahit Kara, Mehmet Feridun Özsert’in de aralarında bulunduğu 20 sanık ile avukatları katıldı.

Duruşma sanıklara son sözleri soruldu. Sanıklar, daha önceki duruşmalardaki ifadelerini tekrarladıklarını belirtip, suçsuz olduklarını söyledi. Mahkeme, verilen aranın ardından Başkan Kocadon’un da aralarında bulunduğu 69 sanığın beraatına karar verildi.

Kaynak: DHA


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×