Ahıska Türkleri yeni konutlarına yerleşti

Türkiye'de iskan ettirilecek Ahıska Türklerinin üçüncü kafilesinden Erzincan'a gelen ilk grup, Üzümlü ilçesinde hazırlanan konutlarına yerleşti

Ahıska Türkleri yeni konutlarına yerleşti
15 Nisan 2016 Cuma 06:59

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun koordinasyonunda Türkiye'de iskan ettirilecek Ahıska Türklerinin üçüncü kafilesinden 171 kişilik ilk grup, geldikleri Erzincan'ın Üzümlü ilçesindeki konutlarına yerleşti.

Ukrayna'dan Erzincan'ın Üzümlü ilçesine 25 Aralık 2015 ve 3 Mart 2016 tarihlerinde iki ayrı kafile halinde getirilen 151 aileden oluşan 616 Ahıska Türkünün ardından 513 kişilik üçüncü kafileden ilk grup, Ukrayna'nın Slavyansk şehrinden alınarak, Türk Hava Yollarına (THY) ait uçak ile Erzincan'a getirildi.

Erzincan Havalimanı'nda yapılan gümrük işlemlerinin ardından 46 aileden oluşan 171 kişi, kendileri için Üzümlü ilçe Belediyesi tarafından tahsis edilen otobüslerle Geyikli Mahallesi'ne getirildi. Kendileri için hazırlanan konutların önlerinde indirilen aileler, görevliler tarafından konutlarına yerleştirildi.

Türkiye'ye gelmenin mutluluğunu yaşayan Ahıska Türkleri dualar edip, birbirlerine sarıldı.

Erzincan'daki yeni yaşamlarına ilk adımı atan ailelerden 6 kişilik Muhammedoğlu ailesi, mutluluklarını AA muhabirine anlattı.

Rasık Muhammedoğlu (81), vatanlarına kavuştuklarını belirterek, şunları söyledi:

"Biz 72 yıldır sürgündeydik, çok kötü günler gördük, çok azaplar, çok eziyetler çektik. Allahıma şükürler olsun ki Türkiye bize sahip çıktı. Bizi alıp Ukrayna'dan buraya getirdi. Evleri her şeyiyle yapmışlar. Allah razı olsun. Biz Türkiye'nin başındakilerden çok razıyız. Hiç bunu unutmayız. Ata dedelerimizin, dede babalarımızın vatanına kavuştuk. Dedelerimiz buralarda yaşamış, biz de sonunda buraya vatanımıza geldik."

Zülfiye Muhammedoğlu (33) da artık bir vatanları bulunduğu için çok mutlu olduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Çok güzel geldik. Evlerimiz her şeyiyle dolu. Çok mutluyuz. Çocuklarımın sevinci dünyaya değer. Rabbim vatanımızı, Cumhurbaşkanımızı, Başbakanımızı korusun. Buraya gelmemiz için bütün emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Zor günlerden geldik. Oralarda savaştan, bomba seslerinden çocuklarımız korkuyordu. Çok mutluyuz bize sahip çıktıkları için. Bizim de vatanımız oldu sonunda, hasret sona erdi. Senelerdir sürgünde olmak kolay değildi. Evlerimiz çok güzel. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Rüya gibi ışıl ışıl, masal gibi. Beklediğimizden daha üstün her şey."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×