Adil Öksüz olayında 'kötü kokular'

Özel eğitimli askerlerin dağlarda aranarak bulunmasına rağmen Adil Öksüz'ün hala bulunamamış soru işaretlerine neden oluyor

Adil Öksüz olayında 'kötü kokular'
31 Ağustos 2016 Çarşamba 08:17

15 Darbe girişiminin Türkiye'deki bir numaralı sivil ismi olarak kayıtlara geçen Sakarya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Adil Öksüz hala yakalanamadı. Dağlarda saklanan bordo berelilerin yakalanmasına rağmen Adil Öksüz'ün hala yakalanamamış olması akıllarda soru işaretlerine neden oluyor. Hürriyet Yazarı Abdülkadir Selvi, Adil Öksüz'ün birileri tarafından korunduğunu savundu. Selvi'ye göre şu ana kadar yakalanamamış olmasının makul bir izahının bulunmadığını belirtti. Selvi'nin "Adil Öksüz korunuyor mu?" başlıklı yazısından ilgili bölüm şöyle:  Generaller yakalandı ama o bir türlü yakalanamıyor. Adil Öksüz, sadece FETÖ’nün asker imamı değil, aynı zamanda darbe girişiminin kara kutusuydu. Darbe gecesi Akıncı Üssü’nde Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’la Fetullah Gülen’i görüştürmeye çalışan kişiydi.
 
Adil Öksüz, 16 Temmuz saat 15.00’te Akıncılar Jandarma Karakolu tarafından yakalanıyor. 22 saat sonra pazar günü Sincan Adliyesi’ne çıkarılıyor.  Yakalanan kişilerin içinde tek sivil şahıs Adil Öksüz. Ancak buna rağmen ne bir yakalama tutanağı tutulmuş ne ifadesi alınmış. Basında gördüğümüz don-paça fotoğrafları da dosyasında yok. Hadi onu geçtim. Adil Öksüz’ün tuvalete sakladığı yerde bulunan ve adli emanete kaldırılan GPS’ten de söz edilmiyor. Böylece darbeye ilişkin çok önemli bir kanıt mahkemeden saklanıyor. Adil Öksüz’le ilgili kararı veren hâkimler fotoğrafı ve GPS cihazını basından öğreniyor. Adil Öksüz serbest bırakılınca GPS cihazı kendisine teslim ediliyor. Herhalde kaçarken işine yarasın diye.
 
Adil Öksüz’ün ifadesini savcı Cihan Ergün alıyor. Adil Öksüz, Kazan’da arsa bakmaya geldiğini söylüyor. Tutuklanması talebiyle mahkemeyle sevk ediliyor. Adil Öksüz’ün ifadesini alan hâkim Köksal Çelik, o ana kadar 27 darbeci hakkında tutuklama kararı vermiş. Sıra Adil Öksüz’e gelince saat 05.51’de savcı Cihan Ergün’ü arıyor. 0505 217 .... numaralı telefondan 107 saniye süren bir görüşme yapıyorlar. Hâkim, dosyada şahısla ilgili bir delil olmaması nedeniyle yurtdışına çıkış yasağı koyup serbest bırakmayı düşündüğünü söylüyor. Görüşmede, “Olur, uygundur” gibi bir sonuca varılıyor. Savcı öğleden sonra ise serbest bırakılması kararına itiraz ediyor. Keşke tutuklama kararı verilseydi ama iş işten geçmiş.
 
Adil Öksüz işinde tek sorumlu hâkimler değil. Silsile halinde hatalar yapılıyor. Yoksa hâkim Köksal Çelik 1.5 yıl önce Sincan’da FETÖ’cü bir şirket hakkında ilk kayyum kararını veren isim. Bu yapıyla ilgisi yok.
...
 
Adil Öksüz darbe planının tamamını bilen kişiydi. ABD’den, darbeden bir gün önce Gülen’den son talimatları alarak dönmüştü. Çok şey bilen bir adamdı. SAT komandoları bile yakalandı ama Adil Öksüz’ün yakalanamaması size tuhaf gelmiyor mu? Burnuma kötü kokular geliyor. Adil Öksüz yakalanamıyor mu, yoksa korunuyor mu? Sahi Adil Öksüz’ü doğru yerde mi arıyoruz?
 


Etiketler; #adil öksüz

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×