Nusaybin ve Silvan'dan sonra PKK'ya en ağır darbe

PKK'ya Silvan kırsalında ve Nusaybin çıkışında vurulan darbelerden sonra en ağır darbe de Bitlis'te vuruldu. Örgütün bölgesel yapılanması çökertildi. Öldürülenler arasında başına ödül konan örgüt mensupları da var

Nusaybin ve Silvan'dan sonra PKK'ya en ağır darbe
20 Nisan 2016 Çarşamba 11:09

Diyarbakır'ın Silvan ilçesi kırsalında ve Mardin'in Nusaybin ilçesinin çıkışında PKK'ya vurulan ağır darbelere benzer bir darbe de Bitlis-Muş bölgesinde vuruldu. Bitlis - Muş bölgesinde güvenlik güçlerinin düzenleyen operasyonlarda, PKK'nın Bitlis yapılanmasına ağır darbe vuruldu.

Buradaki operasyonda 10 PKK'lı etkisiz hale getirilirken 6 PKK'lı yakalandı. PKK'lılar arasında yeşil listeyle aranan ve başlarına birer milyon Türk Lirası ödül konulan teröristlerin de olduğu belirtildi. Operasyonlarda ayrıca kendine 'Haçereş Gücü' adını veren PKK birimi de çökertildi.

31 Mart 2016 tarihinde Bitlis - Muş bölgesinde güvenlik güçleri PKK terör örgütüne yönelik operasyon başlattı. Operasyonda 10 PKK'lı etkisiz hale getirilirken 6 PKK'lı yakalandı.

Bölgedeki askeri kaynaklardan alınan bilgilere göre; Bingöl, Muş, Bitlis illerinde çok sayıda terör eyleminden sorumlu, yeşil listeyle aranan ve başlarına birer milyon TürkLirası ödül konulan PKK'nın sözde Erzurum eyaleti tepe yönetiminde yer alan 'Sinan Devrim' kod isimli PKK'lı Mehmet Hayme yakalandı. Aynı operasyonda Garzan eyaleti tepe yönetiminde yer alan 'Hemgin Koçer' kod isimli PKK'lı Cemil Ateş ise etkisiz hale getirildi. Operasyonlarda Bitlis bölgesinde faaliyet gösteren ve kendine 'Haçereş Gücü' diyen PKK birimi de çökertildiği belirtildi.

22 SIĞINAK VE BARINAK İMHA EDİLDİ

Bölgede İHA ve Drone’ların kullanıldığı operasyonlarda, tespit edilen 22 sığınak ve barınak imha edildi. Yapılan aramalarda ; PKK’nın üst düzey yöneticilerinin kullandığı 3 M-16 Piyade Tüfeği üzerinde dürbünü ile birlikte 2’si keskin nişancı silahı olmak üzere, çeşitli çap ve markalarda toplam 20 uzun namlulu silah, bu silahlara ait 2 bin 500 mühimmat ve 50 şarjör, 3 mühimmatı ile birlikte 2 adet RPG-7 roketatar, 20 adet el bombası, 2 adet dürbün, Kandil'den talimat almak için kullanılan 2 büyük telsiz ve grup içi haberleşmeyi sağlayan 5 küçük telsiz ele geçirildi.

5.5 TON AMONYUM NİTRAT ELE GEÇİRİLDİ

El yapımı patlayıcı yapımında kullanılan; 5 bin 500 kilogram amonyum nitrat, 250 gram C4 patlayıcı, 5 hazırlanmış el yapımı patlayıcı düzeneği ve bu düzenekleri aktif hale getirmek için devre kartı, 40 tüp, 1150 metre kablo, 290 pil, 5 akü ve bunları şarj etmek için 1 güneş paneli ile 2 adet şarj aleti, örgüt propagandası yapmak maksadıyla kullanılan video kayıt cihazı ve fotoğraf makinası, 2 bin 500 kilogram gıda malzemesi, çok miktarda giyecek ve tıbbi malzeme ile birlikte örgütsel dokümanlar ele geçirildi.

BİNGÖL'DE İKİ PKK'LI ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan, Bingöl’ün Genç ilçesi kırsalında gerçekleştirilen operasyonda, 2 PKK’lı terörist öldürüldü. Operasyonda, terör örgütüne ait 3 odalı sığınak ve toprağa gömülü halde içerisinde yaşam malzemesi ve mühimmat bulunan 3 adet jelikan ele geçirildi.

Konuya ilişkin Bingöl Valiliği tarafından yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, 49’uncu Komando Tugayı Harekat komutasındaki İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı birlikler tarafından bölücü terör örgütüne yönelik Genç ilçesine bağlı Servi Gerçekli köyü Kapalı Mezra kırsalında operasyon gerçekleştirdiği belirtildi. Operasyon sırasında bölücü terör örgütü mensupları ile çatışmaya girildiğine de dikkat çekilen açıklamada, çatışmada 2 teröristin etkisiz hale getirildiği, bir köy korucusunun da yaralandığı kaydedildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×