Diyanet: Sigara içmek kul hakkı

Diyanet sigara ile ilgili sorulan bir soruya verdiği cevapta, 'sigara içmenin kul hakkı olduğu'nu belirtti

Diyanet: Sigara içmek kul hakkı
25 Nisan 2016 Pazartesi 16:46

iyanete sorulan sigara içmenin kul hakkı olup olmadığı sorusu hakkında Diyanetten cevap geldi. Habertürk'ün haberine göre Diyanet'in sigara içmenin dini hükmü hakkındaki açıklaması şöyle:

Soru: Sigara içmek kul hakkına girer mi?

Cevap (Diyanet) : Sigara içmeniz başkasına zarar veriyorsa kul hakkına girer ve helallik istemeniz gerekmektedir. 

Sadece kapalı ortamda değil, dışarıda yani kamuya açık olan bir yerde sigara içseniz dahi, kul hakkına girebilirsiniz. İçtiğiniz sigara dumanından etkilenen birisi varsa, o kişinin de sağlığına zarar verdiğiniz için, helallik istemeniz gerekiyor. 

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Dr. Mehmet Canbulat konuyla ilgili, "Binlerce kişinin yanında sigara içen birini düşünün, o kişi bu insanlarla tek tek helalleşmeli. Çünkü dumanıyla onlara zarar vermiş oluyor" dedi.

Canbulat, "Ben sigara içerek kendime zarar verdiğim için tövbe istiğfar etmeliyim ama siz zarar veriyorsam ikinci bir boyut ortaya çıkıyor. Bu da kul hakkına girer. Bu durumda ben ahirette sorumlu olurum. Mutlaka sizinle helalleşmem gerekiyor" dedi. 

Örneğin otobüs durağında beklerken, içilen sigaranın dumanı, herkes durağan halde olduğu için daha etkili bir şekilde, insanların tenefüs etmesine neden olabilir. Gerek dini açıdan, gerekse nezaketen, içtiğiniz sigaranın dumanına dikkat edilmesi konusunda, her kesimden uyarılar geliyor...


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×