Ücretsiz Spotify'dan Plak Şirketleri Rahatsız

Çevrimiçi müzik dinleme servisi Spotify'ın ücretsiz sürümü plak şirketlerini rahatsız etmeye başladı. Peki, plak şirketleri neden bu durumdan rahatsız. Ayrıntılar haberimizde.

Ücretsiz Spotify'dan Plak Şirketleri Rahatsız
23 Mart 2015 Pazartesi 09:12

Ücretsiz Spotify'dan Plak Şirketleri Rahatsız İnternet Çevrimiçi müzik dinleme servisi Spotify'ın parasız sürümü plak şirketlerini keyifsiz etmeye başladı. Peki, plak şirketleri sebep bu halden rahatsız. Ayrıntılar haberimizde.23.03.2015 / 09:00

Müzik alanının son dönemlerinde çevrimiçi müzik dinleme servisleri kocaman bir rol oynuyor. İnsanlar bundan sonra disk ve dijital müzik parçası satın almak yerine çevrimiçi müzik hizmetlerini tercih ediyor. Ücretli sürümünün birlikte reklam içeren parasız sürümünün de olduğu Spotfiy uygulaması plak şirketlerini keyifsiz etmeye başladı.

Açıklanan rakamlara oranla 60 milyon abonesi bulunan Spotify'ın sırf 15 milyon abonesi ücret ödeyerek Premium hizmetlerden faydalanıyor. Daha öncelikle ortaya çıkan haberlere oranla ücretli abonelerden elde edilen bu gelirlerin sırf yüzde 6.8'i sanatçılara ödeniyor. Tabii bu hal plak şirketlerinin kar marjlarının düşmesine sebep oluyor.

Universal Music Group ile Spotify'ın plak şirketlerinin karını düzeltmek için yeni bir anlaşma yapacağı gündeme geldi. Söylentilere oranla Spotify'ın parasız sürümünde gündelik şarkı dinleme sayısını azaltma ve daha çok reklam gösterme benzeri kimi kısıtlamalar yapılarak, kullanıcılar ücretli sürüme yönlendirilecek.

Spotif daha çok ücretli kullanıcıya sahip olunca natürel şekilde sanatçılara ve plak şirketlerine ödenen gelirler artacak. Bakalım ilerleyen günlerde bu konu için ne benzeri gelişmeler yaşanacak.

:: Spotify'ın ücretli sürümünü kullanıyor musunuz?

Yazan: Ender Öztürk
SDN - ShiftDelete.Net

Kaynak: SDN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×