Apple’a 533 milyon dolarlık rekor ceza

Teknoloji devi Apple, patent hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle 533 milyon dolarlık rekor fiyatta bir ceza ödeyecek.

Apple’a 533 milyon dolarlık rekor ceza
25 Şubat 2015 Çarşamba 16:03

Teknoloji devi Apple, patent hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle 533 milyon dolarlık rekor fiyatta bir ceza ödeyecek.

Teknoloji dünyasının maksimum tercih edilen markalarından bulunan Apple, patent hakkını ihlal ettiği itibarı ile rekor bir nakit cezası ile karşı karşıya kaldı. Apple ürünlerinde bulunan iTunes yazılımının, Texas merkezli patent lisans şirketi Smartflash isimli şirketin sahip bulunduğu üç patent anlaşmasını ihlal ettiği bildirildi. Smartflash ise 852 milyon dolarlık bir mali zararın yaşandığını kaydederek Apple meselesi için müracaatta bulundu. Texas Bölge Mahkemesi’nde jüri üyeleri içinde takribî 8 saat devam eden müzakerenin arkasından Apple’ın, Smartflash’a ilişkin patentleri kasten izinsiz bir biçimde kullandığı gerekçesiyle kuruluşa 533 milyon dolar ceza ödemesi kararına varıldığı öğrenildi.

Apple’ın sözcüsü nedeni ile yapılan açıklamada, “Çalışanlarımızın yıllarını harcayarak geliştirdiği kendi fikirleri için bu kuruluşa ödeme yapmayı reddediyoruz. Ne yazık ki mahkeme yoluyla savaş etmeyi sürdürmekten öteki seçeneğimiz yok” denildi.

Smartflash, 2013 yılı Mayıs ayında iTunes yazılımının, indirilen şarkı, video ve oyunlara erişilmesi ve depolanmasına ilişkin patentlerini ihlal ettiği gerekçesi ile Apple’dan davacı olmuştu.

Kaynak: IHA


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×