27 Mayıs Darbesi 56'ıncı yılında

AK Parti İstanbul Milletvekili Yıldırım, "Millet hancı, darbeciler yolcudur. Bu gerçeği kimse unutmamalıdır. Menderes, Türkiye Cumhuriyeti'nin kalkınma dönemlerinin ilk başbakanıdır. Aziz milletimizin sinesinden gelmiştir" dedi

27 Mayıs Darbesi 56'ıncı yılında
27 Mayıs 2016 Cuma 17:41

AK Parti İstanbul Milletvekili Hurşit Yıldırım, "Millet hancı, darbeciler yolcudur. Bu gerçeği kimse unutmamalıdır. Menderes, Türkiye Cumhuriyeti'nin kalkınma dönemlerinin ilk başbakanıdır. Aziz milletimizin sinesinden gelmiştir" dedi.

Yıldırım, beraberindeki Bursa Milletvekilleri Zekeriya Birkan ve İsmail Aydın ile 27 Mayıs askeri darbesinin 56. yılı nedeniyle Mecliste basın toplantısı düzenledi.

"Darbeyle iktidardan indirilen ve Yassıada mahkemeleriyle şehit edilen Başbakan Adnan Menderes'i, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu'yu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ı rahmet ve minnetle andıklarını" belirten Yıldırım, "Tek parti zulmünden, çok partili döneme geçişte milli iradenin seçtiği ilk başbakan rahmetli Menderes, milletin gönlünde taht kurmuştu" dedi.

Bugün, 1960 darbesini yapanların bir tekinin ismi bile hatırlanmazken, Menderes, Polatkan ve Zorlu'nun milletin halen zihninde ve gönlünde olduğunu vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti:
"Millet hancı, darbeciler yolcudur. Bu gerçeği kimse unutmamalıdır. Menderes, Türkiye Cumhuriyeti'nin kalkınma dönemlerinin ilk başbakanıdır. Aziz milletimizin sinesinden gelmiştir. Özellikle faşist, tek parti döneminde ikinci sınıf insan muamelesi gören milletin bizzat kendisini birinci sınıf ve eşit Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu hissettiren başbakandır. Menderes, Türkiye Cumhuriyeti'nin kapılarını, barajlar, karayolları, fabrikalar, demiryolları ve modern tarım makinalarıyla gelişmiş ülkelerin ufkuna açmıştır. Menderes'in yaptığı ilk icraat, tek parti zihniyetinin zorla ve güç yoluyla Türkçe olarak okuttuğu ezanı, orijinal haline döndürmek olmuştur. 1950, 1954 ve 1957 seçimlerini kazanarak, kalkınmış bir Türkiye’nin temelini atan; Adnan Menderes ve arkadaşlarıdır."

O günkü CHP Genel Başkanı İsmet İnönü'nün, Demokrat Partililere "Sizi ben bile kurtaramam" dediğini aktaran Yıldırım, bugünkü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da başkanlık sistemi için "Kan dökülmeden olmaz" dediğini anımsattı.

Yıldırım, "Darbenin hazırlayıcıları başta CHP ve onun güdümündeki bürokratik vesayet ile basın, dünya basın tarihine 'gazeteciliğin yüz karası' olarak geçen o günkü darbe teşvikçisi ve tetikçisi sol basındır" değerlendirmesini yaptı.

27 Mayıs Darbesi'nin oluşumundan çok sonuçlarına bakmak gerektiğinin altını çizen Yıldırım, Menderes'e yönelik suçlamaların çoğunun arkasında ise İnönü'nün bulunduğunu savundu.
"Menderes ve iki arkadaşını darağacına gönderen zihniyet bunun sonraki siyasetçilere ibret-i alem olmasını istiyordu" ifadesini kullanan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Milli irade, bu vesayet altında tam 42 yıl can çekişmiştir. Türkiye’de darbelere CHP her zaman destek vermiştir. Bu ülkenin darbeler haritasında, Demokrat Parti iktidardayken CHP muhalefetteydi, Adalet Partisi iktidardayken CHP muhalefetteydi, Anavatan Partisi iktidardayken CHP muhalefetteydi, AK Parti iktidardayken CHP muhalefetteydi. Darbelere destek veren, darbelerden medet uman CHP ve millet iradesini içine sindiremeyen zihniyet, Menderes ve arkadaşlarının ahını aldığından bu millet asla onları affetmeyeceği gibi onlara iktidar yüzü de asla göstermeyecektir."

Zekeriya Birkan ise darbe şehitlerini anarken, "her darbenin arkasında cuntacılarla işbirliği yapan CHP olduğunu" ileri sürdü.

"CHP halktan umudunu keserek, umudunu darbecilere bağlamış bir parti olarak siyasi hayatımızda yer almıştır" diyen Birkan, Kılıçdaroğlu'nun başkanlık sistemiyle ilgili sözlerini kınadıklarını aktardı.

Birkan, Türkiye'nin yeni bir anayasaya ve başkanlık sistemine ihtiyacı olduğunu da kaydetti.
İsmail Aydın ise Menderes, Polatkan, Zorlu'yu rahmetle andığını dile getirirken, "Bu darbe sadece bir askeri darbe mantığı ile izah edilemez, bu darbenin arkasında o dönemin siyasetçileri, o dönemin elitistleri vardır. Bu darbenin alt yapısını, hazırlıklarını bu elitist ve siyasi yapı yapmıştır. Bu elitist yapının başında da CHP gelmektedir" açıklamasında bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×