Şam yönetiminden 'montajlı' fotoğraflarla propaganda

Şam yönetimi tarafından Türk medyasına ait fotoğraflar montajlanarak propaganda haberler üretildi

Şam yönetiminden 'montajlı' fotoğraflarla propaganda
19 Haziran 2016 Pazar 21:00

Hizbullah’a yakın sosyal medya hesaplarında yer alan ve bazı internet sitelerinde yayımlanan ''Hizbullah Halep’in güneyinde Türk askerlerini esir aldı'' başlıklı haberin gerçeği yansıtmadığı belirlendi.

Bazı internet sitelerinde yer alan haberin fotoğrafında görülen askeri üniformaların göğsünde Türk bayrağı olmadığı halde photoshop programıyla üniformalara Türk bayrağı eklendiği görüldü.
Hizbullah'a yakın sosyal medya hesaplarında oluşturulan algı operasyonuyla fotoğraftaki askerlerin "Türk askeri" gibi gösterildiği ve kamuoyunun yanlış yönlendirilmesinin amaçlandığı saptandı.
Söz konusu haberlere delil olarak gösterilen sahte fotoğraf daha önce de 2015 haziran ayında ''Kobani’de DEAŞ’a yardım eden Türk askeri yakalandı'' yalanıyla dolaşıma sürülmüştü.

Haberde kullanılan fotoğrafın orjinalinin ise Anadolu Ajansına ait olduğu ortaya çıktı. Anadolu Ajansı kayıtlarında, fotoğrafın orjinalinin Irak’ta DEAŞ’ın Mart 2014’te Felluce’de 20 Iraklı askeri idam ettiği haberinin görüntüsü olarak yayımlandığı tespit edildi.

Suriye’de demokratik barışçıl gösterileri kana bulayarak, kendi halkına karşı en konvansiyonel silahlarla iç savaş başlatan Rejim ve işbirlikçileri son 5 yıl içerisinde birçoğu sivil 400 bin insanın ölümüne, milyonlarca insanın ise göç etmesine sebep olmakla suçlanıyor.


Etiketler; #hizbullah

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×