Rusya bombalıyor, PYD Tel Rıfat'a ilerliyor

Rusya bombardımanları eşliğinde Suriye'de muhaliflerin elindeki bölgelere saldıran PYD, son olarak Tel Rıfat'a saldırıya geçti

Rusya bombalıyor, PYD Tel Rıfat'a ilerliyor
13 Şubat 2016 Cumartesi 21:38

Suriye'de terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD güçlerinin, Rus savaş uçaklarının desteğiyle Halep'in kuzeyindeki muhaliflerin kontrolünde yer alan Tel Rıfat ilçesine saldırıya geçtiği bildirildi.

Muhalif 55. birliğin saha komutanlarından Mahmud Aleyto, AA muhabirine yaptığı açıklamada, PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD güçlerinin Rusların sağladığı hava desteğiyle Halep'in kuzeyindeki Tel Rıfat ilçesine saldırdığını söyledi.

Söz konusu ilçeye yaklaşan PYD güçleriyle şiddetli çatışmalarına girdiğini belirten Aleyto, "Rus uçakları, PYD güçlerinin ilerlemesi için muhalif birliklerin olduğu tüm cephe hatlarına yoğun bir şekilde saldırıyor. Eğer ilçe dışından bize takviye ve mühimmat gelmezse ilçe her an PYD'nin kontrolüne geçebilir” dedi.

Muhalifler birliklerin Rusların sağladığı hava desteğine rağmen PYD güçlerini ilçeye sokmayacaklarını dile getiren Aleyto, “Rus uçakları bugün Tel Rıfat'a 35 hava saldırısı düzenledi” bilgisini paylaştı.

“RUS UÇAKLARI TEL RIFAT'A MİSKET VE VAKUM BOMBASIYLA SALDIRDI”

Bu arada Tel Rıfat'taki sivil savunma yetkilileri ise Rus savaş uçaklarının Tel Rıfat ilçesi ve çevresine “misket ve vakum bombasıyla” düzenlediği 35 hava saldırısında 5 sivilin yaşamını yitirdiğini belirtti.

Rus uçaklarının ilçede sağlık merkezleri, çarşı, işyerleri, yardım kuruluşlarının depoları ile yerleşim yerlerine yoğun şekilde saldırdığının altını çizen yetkililer, ilçede kalan ailelerin yoğun saldırılar nedeniyle güvenli bölgelere gitmekte zorluk çektiğini kaydetti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×