Obama ve Putin telefonda ateşkesi konuştu

ABD Başkanı Obama, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda Suriye'de ateşkesin sağlanmasına ilişkin anlaşmayı konuştu

Obama ve Putin telefonda ateşkesi konuştu
22 Şubat 2016 Pazartesi 23:48

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye’de çatışmaların durdurulmasına ilişkin anlaşmayı telefonda konuştu.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Obama, Kremlin’in talebi üzerine Suriye’de rejim ve müttefikleri ile silahlı muhalifler arasında ülke genelinde çatışmaların durdurulmasını sağlamaya yönelik çabaları ele almak üzere Rus mevkidaşı Putin ile telefon görüşmesi yaptı.

Obama, ABD, Rusya ve Uluslararası Suriye Destek Grubu ortakları arasında çatışmaların sona erdirilmesine dönük mutabakatın sağlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Suriye halkının acılarının dindirilmesi, Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki siyasi sürecin harekete geçirilmesi ve terör örgütü DAEŞ’in yenilgisi için Suriye rejimi ve silahlı muhaliflerin yanı sıra tüm tarafların bu anlaşmaya olumlu yanıt vermesinin şu aşamada önceliği olduğunu kaydeden Obama, Putin ile Ukrayna konusunu da ele aldı.

Obama, Ukrayna’nın doğusundaki Rus yanlısı güçlerin Minsk Anlaşması altındaki yükümlülüklerini yerine getirmesinin yanı sıra Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) gözlemcilerinin çatışma alanlarına erişimine müsaade edilmesinin önemini vurguladı.

Obama ayrıca, Ukrayna’nın doğusunda AGİT standartlarına uyumlu “özgür ve adil seçimlerin” yapılmasına yönelik bir uzlaşıya ivedilikle varılmasının önemine işaret etti.

PUTİN'DEN AÇIKLAMA

Diğer taraftan, Rusya'nın Tass Ajansında yayımlanan haberde, Rusya Devlet Başkanı Putin'in, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, Obama ile akşam saatlerinde bir telefon görüşmesi yaptığını ve Suriye'de ateşkesin sağlanmasına ilişkin anlaşmayı onayladıklarını aktardığı belirtildi.

Haberde, Putin'in, "Biraz önce ABD Başkanı Obama ile telefon görüşmesi yaptım. Görüşme isteği Rusya tarafından olsa da her iki taraftan da görüşmeye ilgi vardı. Görüşmemizde, Uluslararası Suriye Destek Grubu kapsamında Rusya ve ABD'nin Suriye'de çatışmaların durdurulması konusunda yaptığı ortak açıklamayı onayladık" ifadesini kullandığı kaydedildi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×