Fırat Kalkanı'nda 29. Gün son durum

Fırat Kalkanı'nın 29'uncu gününde DAEŞ'e ait 103 hedef vuruldu. ÖSO Tal Ar köyünü yeniden aldı

Fırat Kalkanı'nda 29. Gün son durum
21 Eylül 2016 Çarşamba 19:22

Sonhaberler / Haber Merkezi 

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında, keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen 103 DAEŞ hedefi imha edildi. Operasyonlarda, DAEŞ tarafından ÖSO'dan alınan Tal Ar köyü yeniden geri alındı. Koalisyon güçleri ise 6 hava harekatı düzenledi, 2 hedef vuruldu. 

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) sürdürülen Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında bugün, keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen 103 DAEŞ hedefi 357 Fırtına ve 20 ÇNRA mermisi atılarak imha edildi.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Fırat Kalkanı Harekatının 29. günündeki gelişmelere ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, Azaz-Rai sektöründe muhalif unsurlardan oluşan beş Özel Görev Grubunun, güney istikametinde DAEŞ'e yönelik taarruzlarına başladığı, saat 18.00 itibarıyla harekatın devam ettiği belirtildi.

"DEAŞ terör örgütü tarafından, Rai batısında, sabah saatlerinde ele geçirilen Tall Ar meskun mahallinde saat 16.30'da muhaliflerin karşı taarruzu ile tekrar kontrol sağlanmıştır." ifadesi kullanılan açıklamada, muhaliflere sağlanan yoğun ateş desteğiyle dün kaybedilen yerlerin (El Eyyübiyah, El Athariyah, El Mutminah, An Nahdah, Şandi, Sinekli, Taşlıhöyük) geri alınması amacıyla başlatılan karşı taarruzun sürdüğü aktarıldı.

Keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen 103 DAEŞ hedefinin, ateş destek vasıtaları tarafından 357 adet Fırtına ve 20 adet Çok Namlulu Roketatar (ÇNRA) mermisi atılarak imha edildiği, operasyonun başından beri toplam 927 hedefe 3 bin 707 atım gerçekleştirildiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından hava harekatı icra edilmemiş, ani çıkacak hedeflere yönelik olarak 'yerde bekler' uçak görevlendirilmiştir. Koalisyon Güçleri tarafından Bahvurtah, Kadriş ve El Athariyah (Zeytinlik) bölgelerinde tespit edilen DEAŞ terör örgütü unsurlarına yönelik toplam 6 hava harekatı icra edilmiş, 3 DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiş, 1 bina ve 1 silahlı araç imha edilmiştir. Suriye sınır hattında Koalisyona ait iki predatör ile kesintisiz keşif ve gözetleme faaliyeti icra edilmeye devam edilmektedir."

AFAD'IN YARDIMLARI DEVAM EDİYOR

AFAD ve Kızılay'a ait unsurların, Özgür Suriye Ordusu ve sivillere yönelik lojistik faaliyetlerine kesintisiz devam ettiği belirtilen açıklamada, koalisyon harekatına destek veren TSK'nın, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri aldığı ve bu konuda azami hassasiyet gösterdiği kaydedildi.

ÖSO'DAN AYRILAN GRUP DÖNÜYOR

Öte yandan Al Jazeera Türk'ten Can Hasasu'nun haberine göre, Ahrar El Şam, 24 Ağustos 2016 tarihinden bu yana devam eden Fırat Kalkanı Harekatı’na katılma kararı aldığını açıkladı.

Suriye’de faaliyet gösteren en güçlü silahlı muhalif grup olarak gösterilen Ahrar El Şam, Fırat Kalkanı’nın 28. gününde yayınladığı fetva ile savaşçılarına, Türkiye’nin yürüttüğü operasyona destek verme çağrısında bulundu.

Ahrar El Şam’ın dört kişiden oluşan fetva meclisi tarafından imzalanan bildiriye göre Fırat Kalkanı’na destek kararı iki gerekçe ile alındı.

Bunlardan birincisi ‘Tasvip edilemez eylemleriyle İslam inancını karalayıp, Suriye devrimini sırtından hançerleyen’ IŞİD’e karşı savaşmak ve onun egemenliğine son vermek.  

Ahrar El Şam, Fırat Kalkanı harekâtına katılmasının ikinci gerekçesi olarak da ‘Suriye devriminin düşmanı’ olarak tanımladıkları PKK, PYD gibi örgütlerin IŞİD’den temizlenen yerleri almasına engel olmak olarak açıkladı. Fetvada “PKK, PYD’nin Tel Abyad ve Menbic gibi yerlerde halkımıza yaptıkları unutulmamalı. Sünni Arapları ve diğer bölge sakinlerine musallat olup ölümlere, zorunlu göçe ve yıkıma neden oldular” denilerek, "Bunların bir daha yaşanmasına izin veremeyiz" ifadesi kullanıldı.

Ahrar El Şam’ın açıklamasında kımızı harflerle yazılan bir dip not ‘Fetvanın yalnızca Türk Ordusu ile yapılacak koordineli operasyonlar’ ile ilgili olduğunun altını çiziyor. Fetvada, Amerikan askerlerinin geçtiğimiz günlerde Çobanbey’e girmesi ve bölgedeki bazı Özgür Suriye Ordusu(ÖSO) unsurlarının onlara duyduğu tepki sonucu bölgeden ayrılmaları hatırlatılarak "Konu tam olarak açığa kavuşmuş değil. Ayrıntılar belirgin hale geldiğinde, bu konuyla ilgili olarak, ayrıca bir fetva yayınlanacaktır" ifadesi kullanıldı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×