Esad'ın Haseke saldırısında siviller öldü

Rejimin PYD bölgesine hava ve topçu saldırısında 20'den fazla militan ve 16 sivil öldü

Esad'ın Haseke saldırısında siviller öldü
19 Ağustos 2016 Cuma 18:41

Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke ilinde, Beşşar Esed rejimi ile terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD arasındaki çatışmalarda onlarca militan ve 16 sivil öldü.

Türkiye sınırındaki Haseke'de geçen salıdan bu yana süren çatışmalarda, rejim güçleri savaş uçakları ve topçu birliklerini kullanmaya devam etti.

PYD militanlarının bulunduğu Nişve mahallesinin batısındaki bir karargah, kentin kuzey girişindeki Sabbag kontrol noktası ve güneyde Ez-Zuhur mahallesindeki mühimmat ikmal merkezinin hedef alındığı saldırıda, 20'den fazla militan öldü.

Rejim, örgütün kontrolünde sivil yerleşimlerin bulunduğu Vilat ve Dulab Avis semtleri ile Salihiye ve El Müfti mahallerine de saldırdı.

Haseke merkezdeki hastane kaynakları, bombardımanda 16 sivilin yaşamını yitirdiğini, 34 yaralı olduğunu bildirdi.

PYD güçleri ise Güveyran mahallesi ve kent merkezindeki rejim karargahlarına havan topları ve hafif silahlarla saldırdı.

Rejimin kayıpları konusunda kesin bilgiye ulaşılamazken, çatışmaların yaşandığı bölge ve çevresinden binlerce kişinin güvenli yerlere kaçışı sürüyor.

Çatışmalarda dün PYD kontrolündeki bölgede 5'i sivil, 1'i militan 6 kişi ölmüştü.

Ülkede Mart 2011'de başlayan iç savaşın başından bu yana rejim ve PYD arasında, Halep'in kuzeyinde, PYD kontrolündeki Şeyh Maksud'da, Haseke'de petrol alanlarında ve kontrol noktalarında birkaç kez günübirlik çatışmalar meydana gelmişti. Ancak rejim, dün ve bugün PYD'ye karşı ilk kez savaş uçakları ve topçu birliklerini kullandı.

Esed rejimi ve PYD, Haseke ilini ve Kamışlı ilçesini birlikte yönetiyor. PYD rejime vergi verirken, rejim de kamu kurumlarını çalıştırmaya devam ediyor. Esed rejimine bağlı memurlar 2011 öncesinde olduğu gibi işlerini sürdürüyor. Haseke'deki bazı işyerlerinin vergileri, PYD ve rejim arasında paylaşılıyor. Çoğu zaman rejimin ve PYD'nin kolluk güçleri kentte müşterek devriye yapıyor. Haseke'nin kuzeydoğusunda PYD kontrolündeki Rümeylan petrol sahasının PYD ve rejim tarafından birlikte korunduğu, çıkarılan petrolün bir kısmının rejime verildiği biliniyor.


Etiketler; #pyd #Haseke

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×