DAEŞ Türk askerine drone ile saldırdı

Suriye'nin kuzeyindeki DAEŞ terör örgütünün Türk Silahlı Kuvvetleri'ne insansız hava aracıyla bomba attığı öğrenildi

DAEŞ Türk askerine drone ile saldırdı
27 Eylül 2016 Salı 19:37

Suriye'nin kuzeyindeki operasyonlarına devam eden Türk Silahlı Kuvvetleri(TSK)'ne ilk kez DAEŞ tarafından insansız hava aracıyla saldırı düzenlendi. TSK tarafından sürdürülen Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında, ateş destek vasıtaları tarafından tespit edilen 30 DAEŞ hedefine 57 Fırtına atışı yapıldığı bildirildi. Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, TSK tarafından, Fırat Kalkanı Harekatı'nın 35. günündeki gelişmelere ilişkin bilgi verildi. 

Açıklamada, bugün Azaz-Rai sektöründe muhalif unsurlardan oluşan 5 Özel Görev Kuvvet Grubu'nun güney istikametindeki ileri harekatının saat 18.00 itibarıyla devam ettiği belirtildi.
Muhalifler tarafından, karadan ve havadan sağlanan yoğun ateş desteği ile Rai güneybatıdaki Tall Ar meskun mahallinde tekrar kontrol sağlandığı ve Vukuf güneyindeki hakim bölgenin ele geçirildiği vurgulanan açıklamada, Rai batısındaki Muraygil ve Mare kuzeyindeki Tulaylin meskun mahallerinde kontrol sağlanmasına yönelik harekatın devam ettiği kaydedildi.

ÜÇ ASKERİMİZ HAFİF YARALANDI

Açıklamada, DAEŞ tarafından, Vukuf bölgesinde bulunan unsurlara, "drone"dan atılan bomba ile düzenlenen saldırı sonucu 3 personelin hafif şekilde yaralandığı aktarıldı.

Keşif ve gözetleme vasıtaları ile tespit edilen 30 DAEŞ hedefine, ateş destek vasıtaları tarafından 57 Fırtına atışı yapıldığı bildirilen açıklamada böylece operasyonun başından bugüne kadar, toplam bin 337 hedefe 5 bin 91 atım yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, Türk Hava Kuvvetlerine ait uçaklar tarafından Tall Ar, Amiriyah ve El Eyyubiyah'ta bulunan 4 hedefe 5 milli bomba atıldığı, komuta yeri ve silah mevzi olarak kullanılan 4 binada bulunan DAEŞ unsurlarının etkisiz hale getirildiği bilgisi verildi.

Koalisyon güçleri tarafından, Tulaylin bölgesinde tespit edilen DAEŞ unsurlarına yönelik yapılan bir hava harekatı sonucunda bir DAEŞ unsurunun etkisiz hale getirildiği ifade edilen açıklamada DAEŞ unsurlarınca kullanılan bir binanın ise imha edildiği kaydedildi.

28 MAYIN İMHA EDİLDİ

Açıklamada, DAEŞ'ten temizlenen bölgelerde, harekatın başlangıcından bugüne kadar muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timleri tarafından 28 mayın ve 981 el yapımı patlayıcının (EYP) kontrollü olarak etkisiz hale getirildiği ifade edildi.

Suriye sınır hattında silahlı ve gözcü İHA ile kesintisiz keşif ve gözetleme faaliyetinin devam ettiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

YARDIMLAR DA KESİNTİSİZ BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR

"AFAD ve Kızılay'a ait unsurlar ile Özgür Suriye Ordusu personeli ve sivillere yönelik lojistik faaliyetler kesintisiz olarak sürdürülmektedir. Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde, icra edilen koalisyon harekatına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×