Ateşkesin insani boyutu engelleniyor

Suriye'de kuşatma altındaki bölgelere ulaştırılacak insani yardımlar, çatışmaların sonlandırılması anlaşmasının öngördüğü şekilde gönderilemiyor. Kuşatma altındaki 18 bölgeden sadece birine yardım malzemesi ulaştı. Şam'ın Muaddamiye ilçesine ulaşan yardım tırları, uzun süre Esed güçlerince bekletildi

Ateşkesin insani boyutu engelleniyor
01 Mart 2016 Salı 14:42

Suriye'de kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki çatışmaların sonlandırılması anlaşması Rusya ve rejim güçlerince ihlal ediliyor. Anlaşmanın öngördüğü kuşatma altındaki bölgelere insani yardımların ulaştırılması da sekteye uğruyor.

BM Dünya Gıda Programı'na göre, Suriye'de abluka altındaki 18 bölgede 486 bin 700 kişi yaşıyor. Bu bölgelerden Şam'ın kuzeybatısında 8 ayı aşkın süredir Hizbullah ve rejim güçlerinin ablukasında Madaya beldesi, gıda ve tıbbi malzeme yetersizliğinden ölümlerin yaşanması nedeniyle uluslararası camianın dikkatini çekmişti. Bunun üzerine Madaya, Zebadani, Fua ve Kafraya'ya 11 Ocak'tan itibaren ikişer kez BM gözetiminde yardımlar ulaştırılmıştı.

Uluslararası Suriye Destek Grubu eş başkanları ABD ve Rusya, hafta başında, çatışmaların durdurulmasının 27 Şubat 00.00'dan itibaren başlaması konusunda anlaştıklarını duyurmuştu.

BMGK da 26 Şubat gecesi aldığı kararla, Suriye'de çatışmaların durmasını içeren karar tasarısını oy birliğiyle kabul etmişti. Kararda, İnsani yardım konvoylarının en kısa yoldan biran önce ihtiyaç içindeki halka ulaştırılmasının temin edilmesi talep edilmişti.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, şimdiye kadar sadece Şam'ın Muaddamiye ilçesine yardım malzemesi ulaştı. Rejim güçlerince uzun süre bekletildikten sonra dün beldeye girebilen 10 yardım tırında ise sadece temizlik ve gıda malzemesi bulunuyor. Kaynaklar, özellikle kronik hastaların ihtiyaç duyduğu tıbbi malzemelerin ise yardım tırlarında yer almadığını söyledi.

Madaya'da ise dün tıbbi malzeme eksikliğinden bir çocuğun daha hayatını kaybettiği, beldede bulunan 400 ağır hastadan dördünün dışarı çıkarıldığı bildirildi.

BM, 18 Ocak'ta beldede 400 ağır hasta bulunduğuna dikkati çekmiş, 12 Şubat'ta dört hasta beldeden çıkarılmıştı.

Şam'ın Guta ilçesine ise 13 Şubat ve 24 Şubat'ta tıbbi malzeme girmişti. İlçeye son yardım konvoyu, iki kişinin 7 ay tedavi edilmeyerek böbrek yetersizliğinden hayatını kaybetmesi üzerine girmişti.

BM, 24 Şubat'ta terör örgütü DAEŞ kontrolündeki Deyrizor'a havadan 21 tonluk yardım attığını bildirmişti. Madaya, Zebadani, Fua ve Kafraya'ya da 28 Şubat'ta yardım gireceği duyurulmuştu. Ancak yerel kaynaklar bunun gerçekleşmediğini bildirdi.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, kararın ardından yaptığı açıklamada, "Suriye'de çatışmaların durdurulması kararına genel olarak bağlı kalınır ve insani yardım konvoylarına kesintisiz geçiş imkanı sağlanırsa, siyasi müzakereleri 7 Mart'ta tekrar başlatmayı planlıyorum" demişti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, dün kuşatma altındaki bölgelere gönderilen insani yardımların bir kısmını engellediği için rejime tepki göstererek, “Mümkünse en azından biraz ahlaklı olmayı deneyin” ifadesini kullandı.

Ablukadaki 18 bölge şöyle:

- Şam'a bağlı Madaya beldesi, Muaddamiye ilçesi, Doğu Guta ilçesi, Yermük kampı, Zebadani ilçesi, Cayrud ve Ruhaybah beldeleri, Kanakir beldesi, Tadamun beldesi, Hacer el Esved mahallesi, Dareyya ilçesi.

- Humus'a bağlı Telbise ilçesi, Rastan ilçesi, Hola bölgesi, Vaer semti.

- İdlib'e bağlı Fua ve Kafraya beldeleri.

- Deyrizor il merkezi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×