UEFA'dan Galatasaray'a, Finansal Fair-Play cezası geldi

UEFA'dan Galatasaray'a, Finansal Fair-Play kriterleri doğrultusunda 200 bin euro para cezası kesti. UEFA, Trabzon ve Bursa'ya da cezayı kesti.Galatasaray, UEFA'nın yaptığı incelemeler sonucunda, Finansal Fair Play kriterlerinin belirlediği sınırın...

UEFA'dan Galatasaray'a, Finansal Fair-Play cezası geldi
17 Mayıs 2014 Cumartesi 00:18

UEFA'dan Galatasaray'a, Finansal Fair-Play kriterleri doğrultusunda 200 bin euro para cezası kesti. UEFA, Trabzon ve Bursa'ya da cezayı kesti.

Galatasaray, UEFA'nın yaptığı incelemeler sonucunda, Finansal Fair Play kriterlerinin belirlediği sınırın 4,3 milyon Euro aşıldığını açıkladı ve UEFA'nın 200 bin euro ceza verdiğini duyurdu.

Öte yandan sarı-kırmızılılar, çalışanlara ödenen ücretlerin 2014-15 ve 2015-16 sezonları boyunca arttılamayacağını açıklarken, 6 ayda bir UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu'na ilerleme raporu sunulacağını belirtti.

Galatasaray'ın resmi internet sitesinden 'açıklama' başlığı ile yapılan bilgilendirmede şu ifadelere yer verildi:

"Şirketimizin UEFA Finansal Fair Play Düzenlemeleri’ne uyumu konusunda bir süredir devam eden kamuoyunu yanıltmaya ve yanlış yönlendirmeye yönelik gayretlere rağmen, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada belirtildiği gibi, Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş. ile UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu arasında anlaşmaya varılmıştır.

Söz konusu anlaşma kapsamında, UEFA turnuvalarından Şirketimizin hak kazanacağı gelirlerden 200.000 Euro’nun mahsup edilmesi karşılığında ve açıklamada belirtilen kurallara riayet etmek kaydıyla iki sezon boyunca muafiyet kazanılmış olup, bu süre sonunda Finansal Fair Play Düzenlemeleri kapsamında belirlenmiş olan sınırların içinde kalınması için çaba gösterilecektir.

Ayrıca bilinmelidir ki, UEFA mevzuatına tabi Türk kulüpleri, Euro bölgesi kulüplerinden farklı olarak önemli bir kur zararı riski dezavantajıyla karşı karşıyadır. Şirketimiz, bu konuda tüm Türk takımlarının haklarını koruyacak şekilde UEFA ile görüşmelere devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

UEFA, TRABZON VE BURSA'YA DA CEZAYI KESTİ

Bu arada UEFA, Trabzon ve Bursa'ya da cezayı kesti. UEFA, Finansal Fair-Play kriterlerine uymadığını belirlediği Bursaspor ve Trabzonspor'a da 200 bin euro ceza verdi.

UEFA, Galatasaray'ın ardından Finansal Fair-Play kuralları kapsamında Trabzonspor ve Bursaspor'a da ceza verdi.

İki ekibe de 200 bin euro ceza verilirken, çalışanlara ödenecek maaşlara da 2014/15 sezonu boyunca sınırlama getirildi.

Öte yandan iki ekibin de 6 ayda bir yeni bir raporlama yapmasının zorunlu görüldüğü belirtildi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×