'UEFA'dan çifte standart'

Osmanlıspor Kulübü Başkanı Dik: "UEFA'nın terör yandaşlarının statta kötü tezahürat yapıp flama açmalarına izin veren Zürih takımını disipline kuruluna sevk etmesi gerekiyordu. Olayın peşini bırakmayacağız"

'UEFA'dan çifte standart'
05 Ekim 2016 Çarşamba 12:12

Osmanlıspor Kulübü Başkanı Sadık Dik, Avrupa Futbol Federasyonları Birliğinin (UEFA), Zürih ile İsviçre'de yaptıkları maçta taraftarların terör yanlısı tezahüratlar yapıp, flamalar açmalarına sessiz kalmasına rağmen kendi yöneticilerini disipline sevkettiğini söyledi.
Sadık Dik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen hafta UEFA Avrupa Ligi L Grubu'nda İsviçre deplasmanındaki Zürih maçında, tribünlerde bir grup taraftarın yaptığı bölücü terör örgütü propagandasına tepki gösterdiği için kulüp genel menajeri Ender Yurtgüven'in UEFA Disiplin Kuruluna sevk edilmesinin çifte standart olduğunu dile getirdi.
Zürih ve UEFA yetkililerine bu maçta terör propagandasının yaşanabileceğini karşılaşma öncesi anlattıklarını belirten Dik, "Endişelerimizi söylememize rağmen önlem almadılar. Terör yandaşları stada nasıl girdi, maç boyunca terör propagandası yapmalarına karşın neden dışarı çıkarılarak gereği yapılmadı?" diye konuştu.
Diplomatik kanallar aracılığıyla gerekli girişimleri yaptıklarını belirten Dik, şunları kaydetti:
"Futbol organizasyonunda toplu halde terör propagandası yapıldı. Biz de tepki gösterdik. Bunun için önlem almaları gerekirken, genel menajerimiz Ender Yurtgüven disiplin kuruluna sevk ediliyor. UEFA çifte stardart uyguluyor. UEFA'nın terör yandaşlarının stada girmeleri ve kötü tezahüratlarına izin veren Zürih'i disipline sevk etmesi gerekiyordu. Bu çifte standartın takipçisi olacağız, peşini bırakmayacağız."

- Zürih maçındaki olaylar
UEFA Avrupa Ligi L Grubu'nda İsviçre temsilcisi Zürih ile Osmanlıspor arasında oynanan maçta ev sahibi ekip tribünlerinde bölücü terör örgütünün flamaları açılmış ve propagandası yapılmıştı. Osmanlıspor Kulübü Genel Menajeri Ender Yurtgüven, söz konusu olaylara tepki gösterdiği gerekçesiyle UEFA Disiplin Kuruluna sevk edildiğini açıklamıştı.

Tribünlerdeki siyasi ve ideolojik içerikli tezahüratlar ve pankart açma, UEFA'nın ilgili mevzuatında kati suretle yasaklanıyor. UEFA'nın "Bağlayıcı Emniyet ve Güvenlik Talimatları"na göre, stat içinde veya yakınında her türlü siyasi mesaj veya eylem içerikli sloganlar atılması ya da teşvik edilmesi, UEFA'nın düzenlediği maçların öncesinde, oynandığı zaman diliminde ve sonrasında yasaklanmış durumda.

- UEFA'da benzer örnekler
UEFA, daha önce bu konuda çeşitli cezalar vermişti.
2016 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri'nde 14 Ekim 2014'te Belgrad'da oynanan karşılaşmanın 44. dakikasında, üzerinde 1912 yılında Arnavutluk'un bağımsızlığını ilan eden İsmail Kemali'nin resminin yer aldığı ve "Büyük Arnavutluk''u simgeleyen bayrağın sahaya bırakılmasının ardından olaylar çıkmıştı. Bazı Sırp taraftarların meşale yakması ve sahaya girmesi üzerine İngiliz hakem Martin Atkinson, karşılaşmayı durdurup soyunma odasına gitmiş ve maçı tatil etmişti. Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), maçla ilgili nihai kararında Sırbistan'ı hükmen mağlup ilan etmiş, 3 puanını silerek iki maç seyircisiz oynama ve 100 bin avro para cezasına çarptırmıştı.
UEFA, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası Eleme Grubu maçında sahaya gamalı haç çizildiği gerekçesiyle Hırvatistan'a da ceza vermişti. Hırvatistan'ın konuk ettiği İtalya ile 1-1 berabere kaldığı maçta saha ortasına çizilen gamalı haç figürünü değerlendiren UEFA, Hırvatistan'ın grup elemelerindeki bir puanını silmişti. Ayrıca, Hırvatistan'ın sahasındaki iki grup eleme maçını seyircisiz oynamasına karar veren UEFA, 100 bin avro da para cezası uygulamıştı.
Son olarak Celtic Park'ta 17 Ağustos'ta yapılan UEFA Şampiyonlar Ligi elemeleri play-off turu ilk maçında, İskoçya'dan Celtic, İsrail ekibi Hapoel Beer Sheva'yı konuk etmişti. Celtic taraftarları karşılaşma öncesinde ve esnasında Filistin bayrakları açmış, UEFA Kontrol, Etik ve Disiplin Kurulu ise yaşananlar nedeniyle İskoç kulübünü 10 bin avro para cezasına çarptırmıştı.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×