Türkiye'nin Brezilya'ya gidememesinin faturası: 550 milyon Dolar

FIFA 2014 Brezilya Dünya Kupası'nın başlamasına 3 gün kala heyecan da zirve yaptı. 2002'den bu yana finallere gidemeyen Türkiye, maçlar için yine ekran karşısına geçecek.Türkiye'nin katılamadığı FIFA 2014 Dünya Kupası'nda neleri kaybettiği...

Türkiye'nin Brezilya'ya gidememesinin faturası: 550 milyon Dolar
09 Haziran 2014 Pazartesi 14:18

FIFA 2014 Brezilya Dünya Kupası'nın başlamasına 3 gün kala heyecan da zirve yaptı. 2002'den bu yana finallere gidemeyen Türkiye, maçlar için yine ekran karşısına geçecek.

Türkiye'nin katılamadığı FIFA 2014 Dünya Kupası'nda neleri kaybettiği de araştırma konusu oldu. Dijital spor medyası şirketi Perform Türkiye'nin Genel Müdürü Emre Uğurlu, Türkiye'nin 2002 yılından bu yana düzenlenen Dünya Kupası organizasyonlarında yer alma başarısı gösterememesinin, sadece sportif anlamda değil ekonomik olarak da önemli bir kayba yol açtığına dikkat çekti. Uğurlu, son üç dönemde Dünya Kupası'na katılamaması nedeniyle Türkiye'nin kaybının 1 milyar 200 milyon Dolar'dan fazla olduğunu iddia etti.

12 Haziran'da Sao Paulo'da A Grubu'nda oynanacak Brezilya - Hırvatistan karşılaşmasıyla başlayacak Brezilya'daki FIFA 2014 Dünya Kupası'nda yer alamamanın Türkiye'yi en az 550 milyon Dolar'lık bir gelirden mahrum bıraktığını kaydeden Uğurlu, şöyle konuştu:

"Geçmiş dönemlerdeki kayıplardan yola çıkarak ulaştığımız bu tahmini rakama, forma ve bayrak gibi tekstil satışlarından elde edilecek satış gelirlerinin yanı sıra ülke tanıtımından elde edilecek tanıtım gelirleri gibi kalemler de dahil. Ayrı ayrı bu kalemlerin hangisinden ne kadar gelir elde edilebileceğini söyleyebilmek ve toplam rakamı kesin olarak ifade edebilmek mümkün olmasa bile, FIFA'nın takımlara vereceği ödüller ya da sponsorluk ve yayın gelirleri gibi ölçülebilir gelirlerden yola çıkarak bu kaybı hesaplayabiliyoruz."

Türkiye'nin 2006 Dünya Kupası'na katılamaması nedeniyle yaşadığı ekonomik kaybın 250 milyon Dolar olduğunu hatırlatan Uğurlu, "2010 yılındaki turnuvada bu rakamın 400 milyon Dolar'a yükseldiğini görüyoruz. İki rakam arasındaki oransal fark olan yüzde 37'nin 2010-2014 dönemi için de geçerli olduğunu varsayarak elde ettiğimiz 550 milyon Dolar'ı da eklediğimizde üç Dünya Kupası organizasyonunda yer alamamamızın Türkiye'yi 1 milyar 200 milyon Dolar'dan mahrum bıraktığını düşünüyoruz." diye konuştu.

Türkiye'nin üçüncülükle tamamladığı 2002 Dünya Kupası'ndan elde edilen gelir kalemlerine ilişkin bilgi de veren Genel Müdür Uğurlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"O dönemde A Milli Takım'ın sponsorluk geliri 11 milyon Dolar'dı. 75 milyon Dolar tutarında TV satışının yapıldığı aynı dönemde tekstil sektörünün elde ettiği gelir 50 milyon Dolar'ı bulmuştu. Turnuvanın ülkemizdeki yayıncısı olan TRT'nin ise yayın hakları için ödediği 10 milyon Dolar'a karşılık 15 milyon Dolar kazandığını görüyoruz.

2014 Dünya Kupası yayın hakları için 13 milyon Dolar ödeyen TRT'nin, Türkiye'nin organizasyonda yer alması durumunda, yine en az yüzde 50 kâr edeceği çıkarımını yaparsak, 7 milyon Dolar'a yaklaşan bir tutarın sadece yayın haklarından elde edilebileceğini söylemek mümkün."

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×