Türkiye şampiyonu güreşçi, yeni yıldızlar yetiştiriyor

Hatay'ın Erzin ilçesinde, Türkiye şampiyonu güreşçi yeni yıldızlar yetiştiriyor. Beş yıl eğitim gördüğü Afyon Güreş Eğitim Merkezi'ni bitiren ve katıldığı birçok resmi turnuvalarda Türkiye birinciliği bulunan eski şampiyon güreşçi Habip Saraç, başarılı v.

Türkiye şampiyonu güreşçi, yeni yıldızlar yetiştiriyor
11 Nisan 2014 Cuma 11:38

Hatay'ın Erzin ilçesinde, Türkiye şampiyonu güreşçi yeni yıldızlar yetiştiriyor. Beş yıl eğitim gördüğü Afyon Güreş Eğitim Merkezi'ni bitiren ve katıldığı birçok resmi turnuvalarda Türkiye birinciliği bulunan eski şampiyon güreşçi Habip Saraç, başarılı ve ahlaklı yeni şampiyonlar yetiştirmeyi amaçlıyor. Yaşadığı sakatlık nedeni ile güreş hayatını 20 yaşında ara veren şampiyon güreşçi sporcunun önce ahlaklı olması gerektiğini söylüyor.

Kara kucak ve minder dalında birçok Türkiye birinciliği ve dereceleri bulunan eski şampiyon güreşçi Habip Saraç'ın (35) girişimleri ile Halk Eğitim Merkezi bünyesinde ilçede ilk kez güreş kursu açıldı.

Erzin Şehir Stadyumu'nda haftanın beş günü minikler ve yıldızlar kategorisinde 2 ayrı gruba verilen kursun 30 öğrencisi bulunuyor. Beş yıl eğitim gördüğü Afyon Güreş Eğitim Merkezi'ni bitiren ve ikinci kademe güreş antrenörü belgesine sahip Habip Saraç, bilgi ve tecrübelerini yeni yıldızlar yetiştirmek için kullanıyor.

İlkokulda katıldığı güreş turnuvasında Hatay şampiyonu olunca güreş hayatının başladığını söyleyen Habip Saraç, ''Ardından Kahramanmaraş’ta düzenlenen müsabakalarda Türkiye birincisi oldum. Buradan elde ettiğim başarılarla Afyon Güreş Eğitim Merkezini kazandım. Aldığım beş yıl eğitimin sonunda Türkiye’de düzenlenen birçok müsabakalarda şampiyon oldum." ifadelerini kullandı.

1995 yılında Çorum'da düzenlenen Türk Cumhuriyetleri Güreş Turnuvası yıldızlar kategorisinde şampiyon olduğunu hatırlatan Habip Saraç, ''Başarıların ardı arkasına geldiği bir dönmede şanssız bir sakatlık yaşadım. Çok istediğim milli formayı giymek nasip olmadı. Güreş için çok genç denecek bir yaşta spora ara vermek zorunda kaldım. Şimdi elde ettiğim tecrübe ve bilgi birikimlerimi ilçede güreş seven gençlere öğretmeye çalışıyorum. Güreş okulunda öğretmenlerimiz ahlaka çok önem veriyorlardı. Çok şükür ahlaklı bir sporcu olarak yetiştik. Şampiyonluk bir çok insana nasip olabilir; ama güzel ahlaklı sporcu olmak herkese nasip olmuyor." dedi.

Kendine sahip çıkan Erzin Halk Eğitim Merkezi ve İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü yetkililerine teşekkür eden Habip Saraç, ilçede başarılı güreşçilerin yetişmesi için elinden geleni yapacağını söyledi. CİHAN

Türkiye şampiyonu güreşçi, yeni yıldızlar yetiştiriyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×