Türkiye Bisiklet Turu'nda İstanbul - İstanbul etabını Mark Cavendish kazandı

50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 121 kilometrelik İstanbul - İstanbul etabını Omega Pharma-quick Step Takımı'ndan Mark Cavendish kazandı.Genel ferdi klasmanda ise birinciliği Orica greenEDGE Takımı'ndan Adam Yates kazandı ve...

Türkiye Bisiklet Turu'nda İstanbul - İstanbul etabını Mark Cavendish kazandı
04 Mayıs 2014 Pazar 15:48

50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 121 kilometrelik İstanbul - İstanbul etabını Omega Pharma-quick Step Takımı'ndan Mark Cavendish kazandı.

Genel ferdi klasmanda ise birinciliği Orica greenEDGE Takımı'ndan Adam Yates kazandı ve Turkuaz Mayo'nun sahibi oldu. Kırmızı Mayo De Maar Marc'ın, Yeşil Mayo Mark Cavendish'in, Beyaz Mayo da Pozzo Mattıa'nın oldu.

50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 121 kilometrelik İstanbul - İstanbul etabını Omega Pharma-Quick Step Takımı'nın Britanya'lı sporcusu Mark Cavendish 2 saat 35 dakika ile kazandı. İkinciliği Cannondale Takımı'nın İtalyan Sporcusu Elia Viviani, üçüncülüğü de Astana Takımı'nın İtalyan sporcusu Andrea Guardini tekerlek farkı ile elde etti.

137 Bisikletçi saat 11.35'te Dünya’nın en ünlü yapıtlarının arasında gösterilen Sultanahmet'teki tarihi Ayasofya Camii'nin önünden start aldı. Damalı Bayrağı Turizm Kültür Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay ve Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu birlikte verdiler.

Sabahın erken saatlerinde İstanbul'da başlayan sağanak yağış parkuru doğal olarak kayganlaştırdı. Bisikletçiler bu nedenle bir süre Neutral Start (Fo Depar) olarak İstanbul etabını kat ettiler. Ve gerçek start Galata köprüsü üzerinde verildi. Damalı bayrağın sallamasından sonra etap yüksek bir sürat ile başladı ve ardından ataklar baş gösterdi.

Boğaziçi Köprüsüne çıkılırken Konya Torku Şekerspor De la Fuente Rasilla David ile Neri Sottoli Takımı'ndan Pozzo Mattia atak yaptı ama fazla kaçamayıp ana gruba yakalandılar. Ataklar Boğaz Köprüsü geçildikten sonra da devam etti.

SPRİNT PRİMİNİ KAZANANLAR

29'uncu kilometre geride kalırken etabın sprint primini kazananlarda belli oldu. Sonuçlar şöyle: 1- CCC Polsat Polkowice Takımının Polonyalı sporcusu Tomasz Kıendys, 2- Caja Rural Takımın’dan İspanyol Mas Bonet Luis Guillermo ve 3- Drapac Cycling Takımından David Jai Crawford.

Prim kapısı hemen geçilirken küçük çaplı bir kaza meydana geldi. Want Groupe-Gobert Takımından Habeaux Gregory ile Napolitano Danilo birbiriyle çarpışıp düştü. Ancak hemen müdahale edilerek yarışa devam ettiler.

Finişe 78 kilometre kala 7'li bir kaçış grubu, ana gruptan 35 saniye kadar arayı açtı. Bu sporcular şu isimlerden oluştu. Lampre Merida'nın İtalyan sporcusu Conti Valerio, Bardiani CSF takımı'nın Paolo Colonna, Caja Rural'ın İspanyol sporcusu Aramendia Lorente Javier, CCC Polsat Polkowice'nin Polonya'lı sporcusu Tomasz Kiendys, Konya Torku Şekerspor'dan Nazım Bakırcı, MKN-Qhubeka Takımı'nın Cezayir'li sporcusu Youcef Reguıguı, Novo Nordsk Takımı’nın İspanyol sporcusu Javier Meıas Leal. Bu arada kaza geçiren sporculardan Danilo Napolitano'nun yarışı bıraktığı anons edildi. Etap 136 sporcuyla devam etti.

TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ PRİMİ

Starttan bu yana 74 kilometre geride kalırken (Finişe 46 kilometre kala) etabın son prim kapısından geçildi. Türkiye Güzellikleri primi şu sporcular arasında paylaşıldı:

1- Caja Rural Takımı'nın İspanyol Sporcusu Aramendia Lorente Javier, 2- CCC Polsat Polkowice Takımı'nın Polonyalı Sporcusu Tomasz Kıendys ve 3- Konya Torku Şekerspor'lu Nazım Bakırcı.

TURKUAZ MAYO'YU ADAM YATES KAZANDI

Yarış bu biçimde devam ederken artık geri sayım başladı. Gözler ilk 10'un içinde yer alan ve birinci ile 10'uncu sıradaki sporculardaydı. İlk 10 bisikletçinin arasında sadece 1 dakika 4 saniye vardı ve etap sonunda bakalım Turkuaz Mayo'nun sahibi Orica GrenEDGE'nin Britanyalı sporcusu Adam Yates Genel Ferdi Klasman birinciliğini korudu.

Son 39 kilometre öndeki yedili grup tempo yaptı ve arayı biraz daha açtı. Ama bu fark 40 saniyeden öteye gidemedi. Turkuaz Mayo'nun sahibi Adam Yates'in ana grupta dinlene dinlene geldiği gözlendi. Bu arada ana grup tempoyu artırdı. Yarışın bitmesine 3 tur kala öndeki grup yakalanmak üzereydi. Yeni zaman farkı 15 saniye olarak anons edildi. Bu esnada bir kazada daha yaşandı. 4 kişilik bir bisikletçi grubu birbirleriyle çarpışıp düştü. Ana grup aralarından geçip yarışa devam etti.

Çarpışma sırasında yaralanan MTN –Qhubeka'nın Eritre'li sporcusunun köprücük kemiği kırıldığı ve ambülansla hastaneye kaldırılarak yarışa devam edemeyeceğini bildirildi. Ayrıca Caja Rural Takımı'ndan Colombiya'lı Parra Bustamente Heiner’de yarış dışı kaldı. Böylece finişe pedal basan bisikletçi sayısı 135'e düştü.

Son tura girildiğinde öndeki 7'li grupta parçalandı. Bu kez ön grubu Bardiani Takımı'nın İtalyan sporcusu Paolo Colonna, Caja Rural Takımı'nın İspanyol Sporcusu Aramendia Lorente Javier ve CCC Polsat Polkowice'nin Polonya'lı bisikletçisi Tomasz Kiendys oluşturdu. Ancak arayı bir türlü açamadılar. Diğer üçlü ve daha önce geriye düşen Torku Spor'lu Nazım Bakırcı ana gruba yakalandı. Öndeki üçlü 12 saniye kadar öndeydi ama bir türlü istedikleri tempoyu veremediler.

Son 10 kilometrede grup yakalandı. Etabın geri kalan bölümünde grup artık tek parça olmuştu. 5 kilometre kala grup müthiş bir süratle finişe doğru gelmeye başladı. Art arda sprintler geldi. İzleyenleri zaman zaman heyecanlandıran sahneler yaşandı. Son metreler ise nefesleri kesti.

Finişe metreler kala 50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun etap abonesi Omega Pharma-Quick Step'in Britanyalı sporcusu Mark Cavendish dördüncü zaferini elde ederek 2 saat 35 dakika birinci geldi. Ve Turkuaz Mayo'yu Genel Feri Klasmanda 1 saniye farkla üstün götüren Orica GrennEDGE Takımı'nın Britanyalı bisikletçisi Adam Yates kazandı.

KIRMIZI MAYONUN SAHİBİ DE MAAR MARC OLDU

Etap başlamadan önce Kırmızı Mayonun (En İyi Tırmanış yapan Sporcuya verilen Mayo) sahibi kesinleşti. Unıdethealtcare Presendet By Maxxis'in Hollanda Antilleri bisikletçisi De Mar Marc Kırmızı Mayo'nun sahibi oldu.

YEŞİL MAYO VE BEYAZ MAYONUN SAHİBİ

Tur başından bu yana 3 etap zaferi yaşan Omega-Pharma-Quick Step'in Britanya'lı sporcusu Mark Cavendish Yeşil Mayo'nun (En iyi Sprintere verilen Mayo) sahibi oldu. Beyaz Mayo'yu (Türkiye Güzellikleri Mayosu) ise Neri Sottoli Takımı'nın İtalyan bisikletçisi Pozzo Mattia kazandı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×