Turkcell ile yüzmede devrim

Turkcell, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Yüzme Federasyonu ve Bob Bowman ile başlayan 'Yüzme devrimi' birinci yılını tamamladı.

Turkcell ile yüzmede devrim
16 Nisan 2014 Çarşamba 19:23

Turkcell, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Yüzme Federasyonu ve Bob Bowman ile başlayan 'Yüzme devrimi' birinci yılını tamamladı. Turkcell’in 14 Milyon TL ile desteklediği projeye bakanlığında aynı miktarda katkı vermesiyle projenin bütçesi 28 Milyon TL’ye ulaştı.

Lisanslı sporcu sayısını 100 bine çıkartmak ve olimpiyatlarda madalya getirecek elit sporcu yetiştirmek hedefleriyle yola çıkan proje; birinci yılın sonunda lisanslı sporcu ayısını 18 binden 32 bine çıkartmayı başardı. Bu yılın sonunda ise bu rakamın 40 bini aşması hedefleniyor.

Projenin başladığı geçtiğimiz yıl hiç olimpik performans merkezi bulunmazken, birinci yılın sonunda Kayseri, Trabzon, Ankara, Bursa ve İstanbul’da beş olimpik performans merkezi açıldı. 2016 sonunda olimpik havuz sayısının ise 81 olması hedefleniyor.

Yine proje başlangıcında sadece 4 olan alt gruplar yarışma sayısı, bir yılın sonunda 60 adete çıktı. Projenin bir diğer katkısı ise elit sporcu adaylarının ABD’de eğitim görebiliyor olmasını sağlaması oldu. Bu kapsamda, dört ay önce ABD Baltimore’a giden 5 sporcu, Milli Takımlar Baş Danışmanı Bob Bowman nezaretinde halen eğitimlerine devam ediyor.

Projenin kilit taşlarından birisi olan sporcu seçimi ise Turkcell Yüzme Günleri ile sağlanıyor. 2013 yılında 17 ilde 10 bin kişiye ulaşan Turkcell Yüzme Günleri’nde 2014 hedefi ise 40 ilde 20 bin kişiye ulaşmak.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler konuyla ilgili, projede bir yılı geride bıraktıklarını belirterek, "Sporcularımızın sayısını artırarak yetenek havuzunu genişletiyoruz. Antrenörlerimizin eğitimini üstlenerek nesillere yayılacak istikrarın temellerini atıyoruz. Olimpik Performans Merkezleri’ni açarak uluslararası standartlarda yüzücülerin gelişimine katkı sağlıyoruz. İnanıyoruz ki 2020 hedefli uzun soluklu projemizin sonunda hep birlikte Türk yüzmesini dünyada sahnesinde önemli bir yere getireceğiz." dedi.

Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Bozdoğan ise "Bob Bowman’ın Milli takımımızın başına gelmesinden sonra gözle görülür değişiklikler yaşıyoruz. Elbette başarıyı konuşmak için çok erken fakat 2016 Olimpiyatlarında ezberleri bozarak Türk yüzmesini zirveye taşıyacağız." diye konuştu.

Milli takım başdanışmanı Bob Bowman da projeyle ilgili şöyle konuştu: "Yüzme sporunda süreklilik çok önemli, geçen yıl başladığımız projenin henüz başındayız, fakat Türkiye genç ve dinamik bir nüfusa sahip bu nedenle bu büyük potansiyeli yüzmeye taşıyacağımıza inanıyorum. Türk yüzmesini uluslararası arenada yukarılara taşımak için tüm enerjimizi harcıyoruz. Uzun vadede Türkiye’nin yüzmede büyük başarılar kazanması için çalışmalarımızı tüm hızımızla sürdürüyoruz."
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×