Taraftar Sokağa Döküldü

Trabzonsporlu taraftarlar, Yargıtay'ın şike ile ilgili kararını açıklamasının ardından 2010-2011 sezonunun şampiyonluk kupasının kendilerine verilmeyişini, binlerce kişinin katıldığı "Haksızlığa karşı tek yürek" yürüyüşüyle protesto etti.

Taraftar Sokağa Döküldü
25 Ocak 2014 Cumartesi 18:12

Trabzon Atatürk Alanı önünde toplanan taraftarlar sloganlar eşliğinde, Türkiye Futbol Federasyonu Trabzon Bölge Müdürlüğü'ne doğru yürüyüşe başladı. Yaklaşık 30 bin taraftar 5 kilometrelik güzergah boyunca açtıkları pankartlarda, 'AKP, CHP, MHP Şikebahçeden üstün değilmiş', 'Trabzon Türkiye'den silinmiş', 'Kanarya Fenerasyonu', 'Türk futboluna yıldırım düştü', 'Uyan Türkiyem temiz futbol istiyoruz', 'Fenerasyon hırsız hakkı mahkemesi', 'Vicdanların rengi sarı-lacivert, hırsızlara teslim olmuş adalet' pankartları açtı, TFF, Fenerbahçe, Aziz Yıldırım ve Yıldırım Demirören aleyhinde tezahüratlarında bulundu. 
 
HACIOSMANOĞLU: "ŞAMPİYONLUKLAR ARTIK SAHADA ALIN TERİ İLE KAZANILMASINI İSTİYOR"
 
Kahmaramanmaraş Caddesi üzerinde taraftarların yürüyüşüne katılan başkan İbrahim Hacıosmanoğlu, minibüsün üzerine çıkarak, bir açıklama yaptı. Aziz Yıldırım'ı ağır şekilde eleştirerek konuşmasına başlayan Hacıosmanoğlu, şu ifadeleri kullandı:
 
"Şike yapıp, tatilden kahramanca dönüp kendi yandaşlarına kendini alkışlatan başkanlardan değiliz. Namuslu Türk futbol paydaşları artık bu manipülasyonları yemiyor bunları çok iyi bilmenizi istiyorum. Kirli insanların ellerini Türk futbolunun üzerinden çekmeleri için gerekeni yapacağız. Türkiye artık şampiyonlukların sahada alın teri ile kazanılmasını isteyen namuslu insanlarla dolu. Bu dava her Trabzonspor sevdalısının namus davasıdır. Trabzonspor sevdalılarının ne kadar güçlü olduğunu tüm dünya biliyor. Ama bizim tek istediğimiz Türk futbolunda adaletin tecelli etmeyişidir."
 
"BUNDAN SONRAKİ YOL HARİTAMIZ SADECE O YOL HARİTASI DEĞİL"
 
Hacıosmanoğlu açıklamalarını şöyle sürdürdü:
 
"3 Temmuz Türk futbolunun temizlenmesi için bir milat olabilirdi ama olmadı. Biz dönem dönem sessiz kaldık, dönem dönem konuştuk. Ancak namuslu insanların eylemlerini dikkate almayanlara hukuk kuralları içerisinde eylemin nasıl olduğunu göstermenin zamanı geldi. Tüm ülkeye bunu nasıl gerçekleştireceğimizi göstereceğiz. Bundan sonraki yol haritamız sadece o teneke parçası olan kupa değil, Türk futbolunun adaletli bir şekilde yönetilmesidir. Bu bizim namus davamızdır. Bu yolda gazamız mübarek olsun." 
 
BAŞKAN HACIOSMANOĞLU FEDERASYON BİNASINA ATKI TAKTI
 
Konuşmaların ardından Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu da yönetim kurulu üyeleri ve taraftarla birlikte Federasyon binasına yürüdü. Taraftarlar yürüyüşün ardından geldikleri Federasyon binası önünde geniş güvenlik önlemleri altında sloganlar attı. Bu sırada bazı taraftarlar tepki olarak ellerindeki meşaleleri Federasyon binasının bahçesine fırlattı. Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu da, polis otosundan mikrofon alarak taraftarları taşkınlık yapmamaları için uyardı. Hacıosmanoğlu, daha sonra beraberinde yönetim kurulu üyeleri ve Trabzon'un Ak Partili Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile beraber federasyon binasının kapısına, Trabzonspor kaşkolü astı. 
 
"TÜRK FTUBOLUNA YARIN AĞIR YAPTIRIMLAR OLURSA BUNUN VEBALİNİ ÖDEYEMEZLER"
 
Hacıosmanoğlu, daha sonra yine taraftarlara seslenerek, İstanbul'da daha geniş çaplı bir yürüyüş yapacaklarını vurguladı ve "Bu pisliğin üzerine bundan sonra rahat oturamayacaklar. Federasyon binası kapısına astığımız atkımızda 7. Şampiyonluğumuz yazıyor. Bugün protestomuz Trabzon'da yapıldı, bundan sonra İstanbul'da olacak. Bizim hukuki sürecimizi de bundan sonra çok daha aktif bir şekilde hem içeride dışarıda değerlendireceğiz. Türk futbolu yarın ağır yaptırımlarla karşılaştığında bunun vebalini kimse ödeyemez. Bu adaletsiz düzenin temsilcilerinden bir beklentimiz yok" dedi. 
 
Hacıosmanoğlu, Trabzonspor taraftarlarının namuslu seslerini tüm dünyaya duyurduğunu da ifade ederek, "Bu lafları kullanıyorum, ertesi gün savcılığa suç duyurusunda bulunuyor bizim emeğimizi çalanlar. Bugün 'bize kumpas kurdu' dedikleri adalet mekanizmasının temsilcilerine bizim için suç duyurusunda bulunuyorlar. İşlerine geldikleri zaman onlar kumpas kuruyor, işlerine geldiği zaman da şikayet edip gidip orada haklarını arıyor. Biz kimseyi şikayet etmiyoruz. Sadece Allah'ın adaletine inanıyoruz. Biz namusumuzla 2011 yılında alın teri ve emeğimiz ile kazanmış olduğumuz şampiyonluğun, kirli eller tarafından çalınan o kupanın geri verilmesini istiyoruz. Sadece o kupa için değil, adaletin yerini bulmasını istiyoruz" dedi. 
 
"ASIL YÜRÜYÜŞÜ İSTANBUL'DA YAPACAĞIZ"
 
Hacıosmanoğlu, Trabzonspor sevdalılarının yaptığı eylemin görmezden gelinemeyeceğini de vurgulayarak, "Trabzon şehrinde bu kadar insanı nasıp topladınız diye sorabilirler. Ama hukuk çerçevesinde söylüyorum, haklıyken haksız duruma düşecek eylemlerden kaçınalım. Asıl eylemin, evet burası Trabzon şehri ama Türkiye'nin en büyük şehri İstanbul'da olacağını söyleyeyim. Orada 3-5 bin kişiyi toplayıp, hatta para verip toplayıp, yuvarlak kameraları kullanıp çok büyük kalabalık diye gezdirenlere biz kamere kullanmadan, sadece göz ucuyla baktığınızda sınırsız insanları, sadece Trabzonspor sevdalılarını değil, namuslu Türk sporu paydaşlarının da bize verdiği desteği orada gereceksiniz. Çünkü ben o sokaklarda yaşıyorum. Sadece Trabzonspor sevdalıları değil, başka takımların taraftarları da bu adaletsiz düzenin değişmesi için, gasp edilen haklarımızın iade edilmesi için bizimle beraber yürüyeceklerini söylüyorlar" diye konuştu.
 
"BU DAVA TRABZONSPOR SEVDALILARININ NAMUS DAVASIDIR"
 
Hacıosmanoğlu, açıklamalarını şöyle tamamladı: "Bu bir ihtar olsun ama hukuk ve adaletin tecelli etmesi için onlara ihtar olsun. Emek çalıp da kendini haklı gösterenlere, emeği çalınan namuslu insanların nasıl bir kalabalıkla o şehirde toplanacağını da hep beraber göstereceğiz. Burada Samsun'dan gelen 2 özürlü kardeşimiz var. Bu adaletsiz düzenin yıkılması için buradalar. Şunu söylemek istiyorum; ey adaletsiz düzenin destekçileri, bu kalabalığını tepkisinden utanmıyorsan oradaki 2 tane özürlü kardeşimizin Samsun'dan kalkıp buraya gelmesinden utan. Bu dava Trabzonspor sevdalılarının namus davasıdır. Biz bu adaletsizliği ortadan kaldırmak için mücadeleyi hep beraber vereceğiz. Cenab-ı Hak bize bu adaletsizliği kaldıracak gücü kuvveti versin. Ama eğer bu adaletsizliği ortadan kaldıran bir başkan olamazsam Cenab-ı Allah da başkan olarak o kutlukta oturmayı bana nasip etmesin."
 
Hacıosmanoğlu'nun konuşmasının ardından taraftarlar olaysız bir şekilde dağıldı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×