'Spora yatırımın, topluma yatırım olduğuna inanıyoruz'

Koç Topluluğu’nun desteğiyle düzenlenen ve üniversiteli sporcuların rekabetine sahne olan Türkiye Koç Fest Üniversite Spor Oyunları için geri sayım başladı.

'Spora yatırımın, topluma yatırım olduğuna inanıyoruz'
16 Nisan 2014 Çarşamba 19:03

Koç Topluluğu’nun desteğiyle düzenlenen ve üniversiteli sporcuların rekabetine sahne olan Türkiye Koç Fest Üniversite Spor Oyunları için geri sayım başladı. 21 Nisan'da İzmir Ege Üniversitesi’nde başlayacak ve 10 ilde gerçekleşecek finaller, 18 Mayıs’ta Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde sona erecek.

Yıl boyunca 46 branşta 185 üniversiteden 22 bini aşkın sporcunun yarıştığı Koç Fest’te finale kalan 5 bin sporcu, üniversitelerde olimpiyat rüzgarı estirecek. Spor, müzik ve eğlenceyi biraraya getiren Türkiye'nin en büyük gençlik festivali Koç Fest’in 9 yılda üniversite sporlarına olan ilgiyi önemli ölçüde artırdığına, üniversiteli sporcuların da bu ilgiyi aldıkları uluslararası başarılar ile taçlandırdığına dikkat çeken Koç Holding Dış İlişkiler ve Kurumsal İletişim Direktörü Oya Ünlü Kızıl, şöyle konuştu:

"Bu yıla kadar üniversite kampüslerine yayılan etkinliklerimizi, bu yıl spor salonlarına taşıyarak stratejik bir adım atıyoruz. Gittiğimiz her ile taşıdığımız olimpiyat ruhunu üniversite kampüslerinde daha da güçlendireceğiz. Spor; katılımcı, disiplinli, rekabetçi ama takım çalışmasına da yatkın bireyler yaratıyor. Dolayısıyla spora yatırımın, topluma yatırım olduğuna inanıyoruz. Başarılı sporcuların yetiştirilmesi kadar iyi izleyici yaratmak da önemli."

Koç Topluluğu’nun desteğiyle düzenlenen ve üniversiteli sporcuların büyük rekabetine sahne olan Türkiye Koç Fest Üniversite Spor Oyunları’nın 2014 şampiyonlarının belirlenmesine sayılı günler kaldı. Yıl boyunca 185 üniversiteden 22 bini aşkın sporcunun 46 branşta yarıştığı Koç Fest'in finalleri, 21 Nisan’da Ege Üniversitesi’nde start alacak. Futbol, basketbol, atletizm, yüzme, voleybol, hentbol gibi popüler branşların yanı sıra dünyada da yeni gelişen speed badminton, spor tırmanışı, oryantiring gibi spor dallarına da yer verilen Koç Fest’te bu yıl final müsabakaları 10 ilde gerçekleşecek. 28 gün sürecek finallerde 5 bin sporcu ter dökerken, yüzbinlerce üniversiteli de bu büyük heyecana coşkuyla tanıklık edecek.

Koç Fest finallerinin bu yıl ev sahipliğini; İzmir, Mersin, Kahramanmaraş, Malatya, Tokat, Zonguldak, Tekirdağ, Kütahya, Konya ve Kayseri yapacak. Büyük finalin Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde gerçekleşeceği Koç Fest, 15 Mayıs'ta sona erecek.

"AMAÇ SADECE BAŞARILI SPORCU DEĞİL, İYİ İZLEYİCİLER DE KAZANDIRMAK''

Koç Holding Dış İlişkiler ve Kurumsal İletişim Direktörü Oya Ünlü Kızıl, 2006 yılından bu yana destek verdikleri Koç Fest'in sahada 9 yılda toplam 2,5 milyon gence ulaştığını söyledi. Türkiye'de sporun gelişiminde başarılı sporcuların yetiştirilmesi kadar iyi izleyici yaratmanın da önemini vurgulayan Oya Ünlü Kızıl, ''Koç Fest şampiyonlarının yurtdışından Türkiye'ye madalyalarla dönmesi kadar Koç Fest'in üniversiteli gençlerde fair play ruhunu geliştirdiğini görmekten de büyük gurur duyuyoruz.'' dedi.

Kızıl, daha fazla sayıda gencin bu spor şölenini yaşamasını amaçladıklarını, bunun için geçen yıl 6 ilde düzenledikleri finalleri bu yıl 10 ilde gerçekleştirme kararı aldıklarını söyledi. Türkiye'de spor denince akla başta futbol olmak üzere az sayıda branşın geldiğini dile getiren Oya Ünlü Kızıl, şöyle konuştu:

''Koç Fest'in amaçlarından biri de Türkiye'de daha çok spor branşında sporcuların yetiştirilmesine katkı sağlamak. Bunun için 2013'te 44 olan branş sayısını bu yıl okçuluk ve oryantirik dallarının eklenmesiyle 46'ya yükselttik.''

Üniversite Spor Oyunları’nın Koç Fest ile birlikte her geçen yıl daha da güçlendiğine işaret eden Kızıl, eğitimli sporcu ve antrenörlerin Türkiye’de spora büyük ivme kazandıracağını söyledi.

OYA ÜNLÜ KIZIL: KOÇ FEST’E 5,5 MİLYON TL BÜTÇE AYIRDIK

Spora yapılan yatırımın topluma yatırım olduğuna inandıklarını ifade eden Oya Ünlü Kızıl, "Spor; sorgulayan, disiplinli, rekabetçi ama takım ruhunu da taşıyan bireyler yaratıyor." dedi.

Koç Topluluğu’nun sporun yaygınlaştırılması için başta Koç Fest olmak üzere birçok projeye destek verdiğini belirten Kızıl, bu yıl Koç Fest için 5,5 milyon TL bütçe ayırdıklarını açıkladı. Oya Ünlü Kızıl, bu yıl sporu daha çok odağa almak için bu etkinlikleri de spor salonları ve çevresinde konumlandırdıklarını belirtti. 400 tedarikçi ve 250 kişiden oluşan saha ekibiyle dev bir organizasyon gerçekleştirildiğini kaydeden Kızıl, ekipte üniversiteli gençlerin de istihdam edildiğini söyledi.

Bu yıl üniversitelilerde engellilik konusunda da farkındalık yaratmayı amaçladıklarını ve bu kapsamda etkinlikler gerçekleştireceklerini ifade eden Oya Ünlü Kızıl, "Spor hiçbir ‘engel’ tanımıyor. Gençler arasında hem engellilik konusunda farkındalık yaratmak hem de engelli bireylerin spordaki başarısını göstermek istedik. Dünya Engelliler Haftası özelinde 14 Mayıs tarihinde Beşiktaş Tekerlekli Basketbol Takımı’nın da bir gösteri maçı olacak. Ayrıca ünlü spor eğitmenleri Karen & Tony Hill de bu yılki Koç Fest’te sporun günlük hayattaki önemi ve sağlıklı beslenme konusunda öğrenciler ile buluşacak." dedi.

Oya Ünlü Kızıl, sosyal medyanın da Koç Fest’in “olmazsa olmaz”ları arasında olduğunu belirterek, festival boyunca viral filmler, teknolojik etkinlikler ve sosyal medya ile entegre edilmiş yarışmaların gerçekleşeceğini de sözlerine ekledi.

"ŞAMPİYONLAR YURT DIŞINDAN DA BÜYÜK BİR BAŞARI ELDE ETTİ"

Türkiye Koç Fest Üniversite Spor Oyunları’na hem sporcu hem de izleyici olarak katılımın her geçen yıl arttığını belirten Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer ise bu ilginin başarıyı da beraberinde getirdiğini söyledi.

Koç Fest şampiyonlarının Türkiye'yi yurt dışındaki spor organizasyonlarında da başarıyla temsil ettiğini görmekten büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Kemal Tamer, geçen yıl Koç Fest şampiyonu olan takımların ve bireysel sporcuların Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları’nda ve Avrupa Üniversite Şampiyonaları’nda toplam 4 altın, 9 bronz ve 8 gümüş madalya kazanarak büyük bir başarıya imza attığını söyledi.

Kemal Tamer, "Sporcularımıza yeterli tesis ve eğitim olanaklarını sağladığımız müddetçe başarılarımız katlanarak artacaktır." dedi.

2014 KOÇ FEST ROTASI:
21 Nisan 2014 Ege Üniversitesi, İzmir
24 Nisan 2014 Mersin Üniversitesi, Mersin
28 Nisan 2014 Sütçü İmam Üniversitesi, Kahramanmaraş
30 Nisan 2014 İnönü Üniversitesi, Malatya
2 Mayıs 2014 Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Tokat
5 Mayıs 2014 Bülent Ecevit Üniversitesi, Zonguldak
7 Mayıs 2014 Namık Kemal Üniversitesi, Tekirdağ
9 Mayıs 2014 Dumlupınar Üniversitesi, Kütahya
12 Mayıs 2014 Selçuk Üniversitesi, Konya
14-15 Mayıs 2014 Erciyes Üniversitesi, Kayseri
CİHAN

'Spora yatırımın, topluma yatırım olduğuna inanıyoruz'


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×