Rusya "kara liste" hazırlığında

- Rusya Başbakan Yardımcısı Dvorkovich: " (EURO 2016'da kavga çıkaran taraftarlar) Onlar için kara liste oluşturulmalı. Yasaları çiğneyenlerin ülkeye ve müsabakalara girişleri yasaklanmalı"

Rusya
16 Haziran 2016 Perşembe 16:38


ANKARA (AA) - Rusya Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkovich, Fransa'da düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (EURO 2016) olay çıkaran yerli ve yabancı taraftarların kara listeye alınması gerektiğini söyledi.

Rus haber ajansı TASS'a konuşan Dvorkovich, Rusya'nın da yer aldığı Avrupa Futbol Şampiyonası'nda son dönemde taraftarların neden olduğu şiddet olaylarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kavga çıkaran taraftarlara yasal kısıtlamalar getirilmesi gerektiğini kaydeden Dvorkovich, "Onlar için kara liste oluşturulmalı. Yasaları çiğneyenlerin ülkeye ve müsabakalara girişleri yasaklanmalı." dedi.

Başbakan Yardımcısı Dvorkovich, yerli ve yabancı farkı gözetmeden olay çıkaran taraftarların kara listeye alınması gerektiğini de vurguladı.

Fransız yetkililer, geçen hafta sonu Marsilya ve Nice sokaklarındaki şiddet olayları sonrası Rus taraftarlar hakkında özel önlem alınması gerektiği yönünde açıklamalar yapmıştı. Başbakan Manuel Valls, şiddete karışan taraftarların Fransa toprakları üzerinde kalma hakkı olmadığını söylemişti.

Fransız polisi, Marsilya yakınlarında Rus taraftarları taşıyan bir otobüsü durdurarak sınır dışı etmek üzere 6 Rus taraftarı gözaltına almıştı. Cumartesi günkü kavgada çoğu İngiliz vatandaşı olmak üzere 4'ü ağır 35 kişi yaralanmış ve kavgaya karışan 10 kişi, Marsilya'da 2 ay ile 1 yıl arası hapis cezalarına çarptırılmıştı.

UEFA Kontrol, Etik ve Disiplin Kurulu tarafından yapılan açıklamada ise Rusya Futbol Federasyonunun, 11 Haziran'da İngiltere ile oynanan ve 1-1 sona eren karşılaşmada Marsilya şehrindeki Velodrome Stadı'nda taraftarlarının ırkçı tezahüratları ve rahatsız edici eylemlerinden dolayı ertelemeli ihraç ve 150 bin avro para cezası aldığı bildirilmişti. Rus taraftarların stat içerisinde aynı eylemleri tekrarlaması durumunda Rusya Milli Takımı'nın turnuvadan ihraç edileceği belirtilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×