Romanya 3 Milyon Euro'luk Vurgun İddiası

Romanya Profesyonel Ligi eski başkanı, kurduğu naylon firmayla naklen yayın ihalelerinden 3 milyon Euro haksız kazanç elde ettiği suçlamasıyla göz altına alındı.

Romanya 3 Milyon Euro'luk Vurgun İddiası
07 Nisan 2014 Pazartesi 17:53

Romanya Profesyonel Ligi eski başkanı, kurduğu naylon firmayla naklen yayın ihalelerinden 3 milyon Euro haksız kazanç elde ettiği suçlamasıyla göz altına alındı. Evi ve işlettiği oteli basılan eski başkan Dumitru Dragomir'in tüm evraklarına el konuldu.

Romanya futbol kamuoyu, büyük bir yolsuzluk olayıyla sarsıldı. Birinci Lig kulüplerinin lisans ve yayın haklarıyla ilgilenen Profesyonel Lig Kurumu'nun eski başkanı, yolsuzluk operasyonunda gözaltına alındı. Eski Başkan Dumitru Dragomir, kurumun düzenlediği naklen yayın ihalelerinden 3 milyon Euro haksız kazanç elde etmekle suçlanıyor. Elde edilen belgelere göre, yakın çevresinden 2 kişiyle gizli şirket kuran Dragomir, naklen yayın ihalesini kazanan firmaları bu şirkete yönlendirdi. Yapılan aracılık hizmeti yüzde 5 komisyonla Dragomir'in başkanı olduğu kuruma fatura edildi. Bununla yetinmeyen paralel şirket, yayıncı kuruluşlara haksız kesinti ve eksik hak dağıtımı gibi usulsüzlükler yaptı.

Eski Başkan Dragomir'in evi ve sahibi olduğu otelinde arama yapan polis ekipleri tüm evraklara el koydu. Polis sorgusunun ardından mahkemeye çıkartılan Dumitru Dragomir, deliller yeterli görüldüğü takdirde tutuklanacak.

Romanya Futbol Federasyonu'na bağlı olarak çalışan Romanya Profesyonle Ligi, kulüplerin lisans, yayın hakkı ve pay dağıtımından sorumlu kurum hüviyetinde. 1996 yılından bu yana kurumun başkanlığını yapan Dumitru Dragomir, geçtiğimiz Kasım ayında 150 bin Euro'luk tazminatla başkanlıktan ayrılmıştı. Veda sırasında Dragomir'in, "Kazandığım para bana çok rahatlık bir ihtiyarlık yaşatır." sözleri dikkat çekmişti. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×