Roma 2024 hayallerinde sona doğru

- Roma Belediye Meclisi'ndeki olimpiyat oylamasında, adaylığa "hayır" dendi

Roma 2024 hayallerinde sona doğru
29 Eylül 2016 Perşembe 23:20


ROMA (AA) - Roma Belediye Meclisi, kentin 2024 yılındaki yaz olimpiyat oyunlarına adaylığına "hayır" dedi.

İtalya'nın başkenti Roma'nın 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapma hayalleri, Roma Belediye Meclisi'ne takıldı. Belediye meclisinde bugün olimpiyat oyunlarına ilişkin yapılan özel oturumda, adaylık 12'ye karşı 30 oyla reddedildi. Bu sonuçla Roma kent yönetimi, oyunlara resmen "hayır" diyerek, adaylığı büyük oranda bitirdi.

Oyunlara, 12 milyar avro gibi yüklü miktarda borcu olan başkentin üzerindeki maddi külfeti arttıracağı teziyle başından beri karşı çıkan Roma Belediye Başkanı Virginia Raggi, sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki hesabından oylama sonrası yaptığı açıklamada, "Üzerimizde çok güçlü baskı var. Adeta bir kuşatma altında gibiyiz ama biz bu oylamayla kentimiz için çalışmaya devam ettik. Oyunlara 'evet' demek sorumsuzluk olacaktı. Biz hem Roma hem de İtalya için daha fazla borca 'hayır' dedik." ifadelerini kullandı.

Ülkede, bu konu üzerinde geçen hafta Ulusal Olimpiyat Komitesi ile büyük bir kriz yaşayan Raggi, tarihi kentin daha önce ev sahipliğini üstlendiği diğer büyük organizasyonlarda yapılan yolsuzlukları ve bitmeyen tesis inşaatlarını anımsattı ve bu nedenle "hayır" dediklerini belirtti.

Roma'nın 2024 adaylığına büyük destek veren ancak geçen haftaki krizde çıkan "hayır" kararına karşı yapabilecekleri çok bir şey olmadığını ifade eden Başbakan Matteo Renzi, oyunları veto eden belediye başkanı Raggi'ye yüklendi.

Bugün olimpiyatlara belediye meclisinin kararıyla kesin olarak "hayır" dendiğini dile getiren Başbakan Renzi, "Bu meşru ama uluslararası düzeyde kötü bir izlenim bırakıyor. Ciddi bir siyasetçi hırsızları durdurur, büyük kamu işlerini değil. Binlerce kişi için istihdam fırsatı kaybedildi." diye konuştu.

Olimpiyat adaylıklarında, aday kentlerin, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne (IOC) başvurusunda, yerel yönetiminin "olur"unu alması ana şart olarak koşuluyor. 2024 Yaz Olimpiyatları için geçen yıl IOC'ye resmen başvuruda bulunan Roma'nın adaylığı, belediyeden gelen bu ret kararıyla oldukça zora girdi. Uzmanlar, Roma'nın bu haliyle 2024'ü kaybetmekle kalmayıp, sonraki yıllardaki olası adaylıklara dair de IOC nezdinde iyi bir izlenim bırakmadığı görüşünde birleşiyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×