Rio 2016'ya doğru

- Modern pentatlon müsabakaları, oyunların son üç gününde yapılacak - Türkiye'nin ilk kez katılacağı bu branşta İlke Özyüksel madalya mücadelesi verecek

Rio 2016'ya doğru


İSTANBUL (AA) - 2016 Rio Olimpiyatları'nda modern pentatlon müsabakaları, 19-21 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Atıcılık, epe eskrim, serbest stil yüzme, binicilik ve 3 kilometre koşu olmak üzere 5 ayrı yarışı içeren modern pentatlon müsabakaları, Youth Arena (eskrim), Deodoro Aquatics Merkezi (yüzme) ve Deodoro Stadı'nda (binicilik ve kombine müsabakalar) yapılacak. Müsabakalara 36 erkek ve 36 kadın sporcu katılacak.

Türkiye'nin ilk kez katılacağı bu branşta İlke Özyüksel madalya mücadelesi verecek.

Modern olimpiyatların kurucusu olan Pierre de Coubertin tarafından icat edilen modern pentatlonun adı, Yunanca 5 anlamına gelen ''penta'' sözcüğünden gelmektedir.

İlk kez 1912 Olimpiyatları'nda yer verilen branşın ilk şampiyonu, İsveçli atlet Gösta Lilliehöök oldu. Kadın pentatloncular ise bu dalda ilk kez 2000 Yaz Olimpiyatları'nda yarıştı.

2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda erkeklerde Çek David Svoboda, kadınlarda ise Litvanyalı Laura Asadauskaite birinci oldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×