Rahvan At Yarışları Türkiye Şampiyonası

- Ardahan'da yapılan şampiyonaya 7 ilden 65 binici katıldı - Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Ceylan: - "Orta Asya'dan taşıdığımız rahvan kültürünün en önemli yarışlarından birini Ardahan'da icra ediyoruz"

Rahvan At Yarışları Türkiye Şampiyonası


ARDAHAN (AA) - Rahvan At Yarışları Türkiye Şampiyonası, Doğu Anadolu ikinci etabı Ardahan'da yapıldı.

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu ve Ardahan Belediyesinin birlikte düzenlediği şampiyona, Sulakyurt köyündeki alanda, 7 ilden 65 binicinin katılımıyla gerçekleşti.

Vali İbrahim Özefe, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan'ın da izlediği yarışlar, üçlü tay, dörtlü tay, küçük orta, büyük orta, başaltı ve baş kategorilerinde yapıldı.

Çok sayıda seyircinin heyecanla izlediği yarışlara katılan biniciler, belirlenen kurallar çerçevesinde dereceye girebilmek için kıyasıya mücadele etti.

Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Prof.Dr. Alpaslan Ceylan, yaptığı açıklamada, Ardahan'ın serhat şehri olması nedeniyle bu tür etkinliklerin önemli olduğunu söyledi.

Ardahan'ın tarihi boyunca her zaman kültür ve tarihine sahip çıkan bir il olduğunu belirten Ceylan, şunları kaydetti:

"Bu gün burada güzel ata sporlarımızı yaşatmış oluyoruz. Ardahan bu değerimize vermiş olduğu bir destektir. Orta Asya'dan taşıdığımız rahvan kültürünün en önemli yarışlarından birini Ardahan'da icra etmiş oluyoruz. Ümit ediyorum ki önümüzdeki yıllarda belediyelerimizin katkılarıyla bunu genişleterek gerçekleştirmiş olacağız. Geleneksel sporlar, kültür ve sporun kesişme noktası. Türk kültürünün önemli merkezlerinde biridir Ardahan. Burada bunu yaşatmak istiyoruz."

Yarışlarda dereceye girenler şöyle:

Üçlü Tay

1- İbrahim Arabul

2- Murat Özçelik

3- Doğancan Tırpancı


Dörtlü Tay:

1- Eyüp Karaca

2- Yaşar Avcı

3- Atanur Çuhadar


Küçük Orta:

1- YaşarAvcı

2- Yener Koçulu

3- Taner Koçulu


Büyük Orta:

1- Fahri Boz

2- Yener Koçulu

3- Mehmet Emin Dündar


Başaltı:

1- Mehmet emin Dündar

2- Murat Arabul

3- Türker Ateş


Baş:

1- İlker Tutar

2 - Yener Koçulu

3 -Veysi Gerihan

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×