Özel Fırat İlköğretim öğrencisi satrançta Balıkesir'in ilk milli sporcusu oldu

Balıkesir Özel Fırat İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencisi Sinem Koruoğlu, Antalya'nın Kemer ilçesinde düzenlenen Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası'nda, 11 yaş kızlar kategorisinde bin 459 sporcu arasından altıncı olarak milli takıma girmeye hak kazandı.

Özel Fırat İlköğretim öğrencisi satrançta Balıkesir'in ilk milli sporcusu oldu
20 Şubat 2014 Perşembe 17:23

Balıkesir Özel Fırat İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencisi Sinem Koruoğlu, Antalya'nın Kemer ilçesinde düzenlenen Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası'nda, 11 yaş kızlar kategorisinde bin 459 sporcu arasından altıncı olarak milli takıma girmeye hak kazandı. Üç yıldır satranç oynayan Sinem, Balıkesir'de satrançta milli takıma giren ilk sporcu olarak tarihe geçti.

Özel Fırat İlköğretim Okulu Müdürü Ramazan Bayram ve Müdür Yardımcısı Umut Yuca ile şampiyon öğrenci Koruoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz'i makamında ziyaret etti. Burada konuşan Müdür Bayram, geçen yıl Yunanistan'da yapılan yarışmaya katılan ve başarılı olan Sinem'in, 25-31 Ocak 2014 arasındaki şampiyonada Balıkesir'i temsil ettiğini söyledi. Bayram, "Öğrencimiz, Balıkesir satranç tarihinde ilk kez milli takım havuzuna girerek büyük bir başarıya imza atmıştır. Satranç, görsel zekâyı ve analitik düşünceyi geliştiriyor. Bu sayede öğrencilerin sayısal düşünmelerine ve soyut kavramları daha hızlı kavramalarına yardımcı oluyor. Satranç, birçok ülkede eğitim bir parçası haline gelmiş." dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz ise başarısından dolayı Sinem Koruoğlu'nu kutlayarak, "Başarısının bundan sonra da devam etmesini ve daha iyi dereceler elde etmesini diliyorum. Satranç yarışmaları, zekâyı geliştirmesi ve çocuklarımızın zihnini dinamik tutması açısından çok önemli faaliyetler. Bu anlamda tüm çocuklarımızın satrançla ilgilenmelerini istiyorum. Çocuklarımızın bu yaşlarda bu tür aktivitelere çok ihtiyaçları var. Özel Fırat İlköğretim Okulu'nda eğitim gören diğer çocuklarımızın başarılarını da biliyoruz. Özel Fırat akademik, sosyal ve kültürel alanlarda elde ettiği başarılarla Balıkesirimiz'in başarısını genel anlamda yükselten bir okulumuz. Bu tür faaliyetleri destekledikleri için kutluyorum. Okul yönetimine de desteği için teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Satrançla üç yıldır ilgilendiğini belirten Koruoğlu da antrenörü Ömer Dirim ve ailesiyle büyük bir mutluluk yaşadığını söyledi. Geçen yıl kaçırdığı başarıyı bu yıl hiç zorlanmadan aldığını ifade ederek, daha büyük başarılar için çalışmalarıma devam edeceğini vurguladı. CİHAN

Özel Fırat İlköğretim öğrencisi satrançta Balıkesir'in ilk milli sporcusu oldu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×