Olimpik branşlarda süre doluyor

- Ulusal olimpiyat komiteleri, 2016 Rio Olimpiyatları'na katılacak sporcu isimlerini, 18 Temmuz Pazartesi günü sonuna kadar, Uluslararası Olimpiyat Komitesine (IOC) bildirmek zorunda - Kota müsabakaları sona ermesine rağmen ülkelerin takım listeleri, pazartesi gününe kadar, uluslararası federasyonlardan gelebilecek davetlerin yanı sıra kota hakkı kullanmama ya da doping cezaları nedeniyle değişebiliyor - Oyunlara 20 branşta 109 sporcuyla kota alan Türkiye de, nihai listesini TMOK aracılığıyla IOC'ye iletecek

Olimpik branşlarda süre doluyor


ANKARA (AA) - 2016 Rio Olimpiyatları'na sayılı gün kala ülkelerin takım listeleri de büyük ölçüde belli oldu.

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde 5-21 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek dev organizasyon öncesi, ulusal olimpiyat komiteleri, olimpiyatlara katılacak sporcu isimlerini, 18 Temmuz Pazartesi günü sonuna kadar Uluslararası Olimpiyat Komitesine (IOC) bildirmek zorunda. IOC'ye gönderilen listelerin, ilgili branşın uluslararası federasyonu tarafından onaylanmış olması gerekiyor.

Kota müsabakaları sona ermesine rağmen ülkelerin takım listeleri, pazartesi gününe kadar, uluslararası federasyonlardan gelebilecek davetlerin yanı sıra kota hakkı kullanmama ya da doping cezaları nedeniyle değişebiliyor.

IOC'nin talimatlarına göre, kota alan sporcu sayısının yetersiz kalması, kota hakkı kullanmama ya da doping cezaları nedeniyle açıkta kalan kadrolar, o branşta dünya sıralamasında bir sonraki basamakta yer alan ülkeye devrediliyor.

Oyunlara 20 branşta 109 sporcuyla kota alan Türkiye de, nihai listesini, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) aracılığıyla IOC'ye iletecek.

2016 Rio Olimpiyatları öncesi, eleme müsabakalarının yanı sıra sporcu sayısının yetersiz kalması nedeniyle veya federasyonlardan gelen özel davetlerle kota alan milli sporcular, branşlarına göre şöyle:

Atıcılık (4 sporcu): Erdinç Kebapçı ve Yavuz İlnam (Trap), İsmail Keleş ve Yusuf Dikeç (10 ve 50 metre tabanca)

Atletizm (35 sporcu): Sultan Haydar, Bekir Karayel, Serkan Kaya, Ercan Muslu, Meryem Erdoğan, Esma Aydemir, Mert Girmalegesse, Kaan Kigen Özbilen, Nilay Esen, Yavuz Ağralı (maraton), Ali Kaya (5 bin ve 10 bin metre), Halil Akkaş, Tarık Langat Akdağ (3 bin metre engelli), Ramil Guliyev (100 ve 200 metre, 4x100 metre bayrak), Emel Dereli (gülle atma), İlham Tanui Özbilen (1500 metre), Jak Ali Harvey (100 ve 200 metre, 4x100 metre bayrak), Tuğba Güvenç, Özlem Kaya (3 bin metre engelli), Eşref Apak, Tuğçe Şahutoğlu, Kıvılcım Kaya Salman (çekiç atma), Yasmani Copello Escobar (400 metre engelli), Karin Melis Mey (uzun atlama), Yasemin Can (5 bin ve 10 bin metre), Aras Kaya, Meryem Akdağ (3 bin metre engelli ve 5 bin metre), Emre Zafer Barnes (100 metre ve 4x100 metre bayrak), Mert Atlı, Ersin Tacir (20 kilometre yürüyüş), Polat Kemboi Arıkan (10 bin metre), Şeref Osmanoğlu (3 adım atlama), İzzet Safer, Furkan Şen ve Cumali Umutcan Emektaş (4x100 metre bayrak)

Badminton (1 sporcu): Özge Bayrak

Binicilik (1 sporcu): Ömer Karaevli (Engel atlama)

Bisiklet (2 sporcu): Onur Balkan ve Ahmet Örken

Boks (6 sporcu): Önder Şipal (75 kilo), Onur Şipal (69 kilo), Mehmet Nadir Ünal (81 kilo), Batuhan Gözgeç (64 kilo), Ali Eren Demirezen (Artı 91 kilo), Selçuk Eker (52 kilo)

Tekvando (2 sporcu): Servet Tazegül (68 kilo), Nur Tatar (67 kilo)

Güreş (14 sporcu): Rıza Kayaalp (grekoromen stil 130 kilo), Selçuk Çebi (grekoromen stil 74 kilo), Cenk İldem (grekoromen stil 98 kilo), Taha Akgül (serbest stil 125 kilo), Selim Yaşar (serbest stil 86 kilo), İbrahim Bölükbaşı (serbest stil 97 kilo), Soner Demirtaş (serbest stil 74 kilo), Mustafa Kaya (serbest stil 65 kilo), Süleyman Atlı (Serbest stil 57 kilo), Elif Jale Yeşilırmak (kadınlar 58 kilo), Yasemin Adar (kadınlar 75 kilo), Buse Tosun (kadınlar 69 kilo), Hafize Şahin (kadınlar 63 kilo), Bedia Gün (kadınlar 53 kilo)

Halter (4 sporcu): Daniyar İsmayilov, Bediha Tunadağı, Şaziye Erdoğan, Sümeyye Kentli

Kano (1 sporcu): Lasma Liepa (kadınlar K1 200 metre)

Yelken (6 sporcu): Nazlı Çağla Dönertaş (kadınlar laser radial), Deniz Çınar-Ateş Çınar ikilisi (470 sınıfı), Alican Kaynar (Finn sınıfı), Onur Cavit Biriz, Dilara Uralp (rüzgar sörfü RS:X)

Yüzme (4 sporcu): Viktoria Zeynep Güneş (100 ve 200 metre kurbağalama, 200 ve 400 metre karışık), Nezir Karap (400 metre serbest), Nida Eliz Üstündağ (200 metre kelebek), Ekaterina Avramova (200 metre sırtüstü)

Cimnastik (2 sporcu): Ferhat Arıcan, Tutya Yılmaz

Eskrim (1 sporcu): İrem Karamete (flöre)

Masa tenisi (2 sporcu): Ahmet Li, Melek Hu

Judo (7 sporcu): Bekir Özlü (60 kilo), Dilara Lokmanhekim (48 kilo), Kayra Almira Sayit (artı 78 kilo), Büşra Katipoğlu (63 kilo), Ahmet Şahin Kaba (60 kilo), Ebru Şahin (48 kilo), Belkız Zehra Kaya (artı 78 kilo)

Kürek (2 sporcu): Hüseyin Kandemir, Cem Yılmaz (2 çifte hafif kilo)

Okçuluk (2 sporcu): Yasemin Ecem Anagöz, Mete Gazoz

Modern pentatlon (1 sporcu): İlke Özyüksel

Basketbol (12 sporcu): A Milli Kadın Basketbol Takımı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×