"Okul seçiminde satranç belirleyici unsurlardan biri haline geldi"

- Satranç Federasyonu Başkanı Tulay: - "Satrancın akademik hayata önemli katkısı olduğunu biliyoruz" - "Satrancın temel prensiplerini ve disiplinini alan çocuklar akademik açıdan çok daha hazır ve başarılı oluyor" - "Biz istiyoruz ki, geleceğin siyasetçileri, yöneticileri, iş adamları satranç biliyor olsun"

14 Kasım 2016 Pazartesi 13:24

ANKARA (AA) - BUĞRA ERSAVAŞ - Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, okul öncesi çocuklara yönelik projelerin çok yaygın bir şekilde uygulandığını belirterek, liselerin kendileri açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Tulay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokollerle satrancın seçmeli ders olarak okullara girdiğini ifade ederek, "Bu gelişme sayesinde ciddi bir ivme kazandık. Bunun daha ileri boyutlara taşınması gerektiğine inanıyoruz." dedi.

Federasyon olarak geçen yıl okul öncesi programlarına ağırlık verdiklerini vurgulayan Tulay, "Anaokullarına ciddi bir yatırım yaptık. Yaklaşık bin anaokulunda satranç sınıfı açtık. Fiziksel yeterliliği uygun 300 okula da bahçe satrancı verdik." ifadelerini kullandı.

Tulay, bu seneden itibaren liselere daha fazla ağırlık vereceklerini dile getirerek, "Lise çağına gelen bir sporcu daha çok üniversiteye hazırlanma boyutuna geçtiği için sportif faaliyetleri azaltıyor. Satrancın akademik hayata önemli katkısı olduğunu biliyoruz. Mevcut sporcularımızın hem satranca hem de üniversitede istedikleri yerlere rahatlıkla girebildiğini gözlemlediğimiz için bunu daha yaygın hale getirmek istedik. Liselere yönelik önümüzdeki dönemde daha çok çalışmalar yapmayı planladık." diye konuştu.


- "Çocuklara yaptığımız yatırımın karşılığını aldık"


Gülkız Tulay, bu seneyle birlikte üniversitelere de ciddi bir şekilde girdiklerini ifade ederek, satrancın birçok üniversitede seçmeli ders olarak alınabildiğini söyledi.

Üniversitelerde satranç öğretmenliği bölümünün açılmasıyla ilgili de projeler ürettiklerinin altını çizen Tulay, şöyle devam etti:

"Bu sene üniversitelere de ciddi bir giriş yaptık. Satranç, birçok üniversitede seçmeli ders olarak alınıyor. Üniversitelere girdikten sonra özellikle vakıf üniversitelerinden sporcularımız burs alabilir hale geldi. Okul çağındaki sporcularımıza yaptığımız yatırımın geri dönüşlerini alıyoruz. Bu da bizi oldukça sevindiriyor. Örneğin ailelerin okul seçiminde satranç belirleyici unsurlardan biri haline geldi. Bir birey, ne kadar erken yaşta satranca başlarsa o kadar uzun süre bu sporda kalıyor. Tecrübe ve erken yaşta edinilen alışkanlıklar, insanın hayatında uzun süreli oluyor. Satrancın temel prensiplerini ve disiplinini alan çocuklar akademik açıdan çok daha hazır ve başarılı oluyor. Lisanslı sporcu sayısına da geri dönüşler yansıdı. 698 bin lisanslı sporcu sayısına sahibiz ki bu çok önemli bir rakam. Tüm spor branşları arasında birinci durumdayız."


- "Sporculuk ve eğitim birlikte yürütülebilir"


Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, okullarla yapılan protokollerin kendileri açısından büyük önem taşıdığını, bu tür çalışmalara da devam edeceklerini belirtti.

Üniversite çağına gelen sporcuların okulla spor arasında bir seçim yapmak zorunda kalmasına üzüldüğünü dile getiren Tulay, "Sporculuk ve eğitimin birlikte üst düzeyde yapılabileceğini örneklerle göstermek istiyoruz." dedi.

Sporu bırakmadan eğitim hayatını en üst noktada götüren sporcuları olduğunun altını çizen Tulay, "Kamuoyunun bu anlamda yeterince bilgilendirildiğini düşünmüyorum. Her ikisinin de birlikte yapılabileceğine yönelik birçok örnek sporcumuz var. Amacımız, bu örnekleri sayamayacağımız kadar yükseltmek. Biz istiyoruz ki, geleceğin siyasetçileri, yöneticileri, iş adamları satranç biliyor olsun." değerlendirmesinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×