Okçulukta Rio için kota umudu Mete Gazoz

- Okçulukta 2016 Rio Olimpiyatları için henüz kota alamayan Türkiye'nin, Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupası'nda en büyük kota umudu, henüz 17 yaşında olmasına rağmen büyükler milli takımda yer alan Mete Gazoz oldu - Dünya Kupası 1. ayak müsabakalarında ilk dörde giren Mete, Türk okçuluğunun olimpiyat umudunu ayakta tutuyor - Milli sporcu Mete Gazoz: - "Olimpiyatlar için kota almak hedefimin altında bir basamak. Hedefim olimpiyatlarda kürsüye çıkmak"

Okçulukta Rio için kota umudu Mete Gazoz
10 Mayıs 2016 Salı 12:19


ANTALYA (AA) - SİNAN ÖZMÜŞ - Okçulukta 2016 Rio Olimpiyatları için henüz kota alamayan Türkiye'nin en büyük kota umudu, 17 yaşında olmasına karşın büyükler kategorisinde yarışan Mete Gazoz oldu.

Yaşı itibarıyla yıldızlar kategorisinde olmasına karşın, 3 yıldır iki kategori üstündeki büyüklerde yarışan ve A milli takımda ter döken Mete Gazoz, Çin'in Şanghay kentinde 26 Nisan-1 Mayıs tarihlerinde yapılan Dünya Kupası 1. ayak müsabakalarında klasik yayda ilk dörde girmeyi başararak, Türkiye'nin okçulukta 2016 Rio Olimpiyatları için kota umutlarını artırdı.

İngiltere'de Nottingham şehrinde 23-28 Mayıs tarihlerinde yapılacak Avrupa Şampiyonası Avrupa Kıtası Kota yarışmalarında ve Antalya'da 13-19 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek Dünya Kupası'nda mücadele edecek Mete Gazoz, hedefleri 12'den vurarak Rio için kota almaya çalışacak.


- "Hedefim olimpiyatlarda kürsüye çıkmak"


Milli sporcu Mete Gazoz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, babası Metin Gazoz'un okçulukta eski milli bir sporcu olduğunu belirterek, babasından görerek merak edip okçuluğa başladığını söyledi.

Üç yaşında yay çekmeye, 5 yaşında ise ok atmaya başladığını dile getiren Mete, 9 yaşından beri de resmi müsabakalarda mücadele ettiğini kaydetti.

Mete Gazoz, kendi yaş grubunda elde ettiği derecelerin, yaşıtlarından çok daha iyi olması nedeniyle daha üst kategorilerde yarışmalara girmeye başladığını ifade etti. 14 yaşındayken milli takıma girdiğini anlatan Mete, bireyselde ulusal derecelerinin yanı sıra 2013 yıldızlar takım dünya ikinciliği, 2014 Gençler Avrupa Mix Takım Şampiyonluğu ve takım ikinciliği, ferdi olarak üçüncülük, 2015 Yıldızlar Avrupa Kupası Ferdi ikincilik, 2016 Büyükler Salon Takım Dünya ikinciliği, 2016 Büyükler Avrupa Kupası Ferdi ikincilikleri elde ettiğini belirtti.

Mete Gazoz, Çin'in Şanghay kentinde yapılan Dünya Kupası 1. ayak müsabakalarının güzel ve keyifli geçtiğini vurgulayarak, "Türkiye olarak neler yapabildiğimizi bütün dünyaya göstermiş olduk. Artık bizimde yükseklerde, o seviyede olduğumuzu bütün dünyaya göstermeye başladık." diye konuştu.

2016 Rio Olimpiyatları için hazırlık kamplarının yüksek seviyede devam ettiğini ifade eden Mete, "Olimpiyatlar için kota almak hedefimin altında bir basamak. Hedefim olimpiyatlarda kürsüye çıkmak." dedi.


- "Performansı çok yüksek, yetenekli bir oyuncu"


Okçuluk Milli Takım Antrenörü Alper Aytaçoğlu da Klasik Yay Milli Takımı'nın 24 yaşındaki Fatih Bozlar, 23 yaşındaki Yağız Yılmaz ve henüz 17 yaşındaki Mete Gazoz'dan oluştuğunu belirterek, ilk olarak 23-28 Mayıs tarihlerinde Nottingham'da yapılacak şampiyonada, 2016 Rio Olimpiyatları'na kota alabilmek için mücadele edeceklerini belirtti.

Milli sporcu Mete Gazoz'un çok genç ve yetenekli bir sporcu olduğunun altını çizen Aytaçoğlu, "Mete, yüksek performans göstererek milli takımda mücadele ediyor. Milli takımda yarışmasının tecrübesini bir kat daha artırdığını düşünüyoruz. Mete'yi her planda, alanda, sahada kullanarak, tecrübelendirerek daha iyi, daha yetenekli bir sporcu haline getirmeyi planlıyoruz. Çünkü Mete gibi birçok sporcuya ihtiyacımız var. Mete, okçuluk sporu için performansı çok yüksek, yetenekli bir oyuncu." diye konuştu.

Aytaçoğlu, bir aksilik olmazsa Mete Gazoz'un kota alarak olimpiyatlarda Türkiye'yi temsil etmesini beklediklerini kaydetti.


- Baba Gazoz'un görüşleri


Eski milli sporcularından baba Metin Gazoz da eşinin ve kendisinin okçu olmasından dolayı, çocuklarının adeta okçuluk sahasında doğduğunu söyledi.

Oğlunun gözünü açtığında, emeklediğinde, yürümeye başlayıp dengesini kaybedip bir şeye tutunmak istediğinde elinin ya yaya, ya da oka değdiğini dile getiren Gazoz, şöyle konuştu:

"Camiamızdaki birçok antrenör ve sporcunun, çocuğun gelişiminde çok katkısı oldu. Büyüme ve gelişim esnasında hiç yabancılık çekmedi. Milli takım seviyesine ulaştığında, şu andaki antrenör kadrosu zaten çocuğu bilen, çocuğun 'ağabey' dediği hocalardı. Orada bir yabancılık çekmedi. Kamp ortamını bildiği için evden ayrılmak çocukta bir stres yaratmadı. Çok rahat bir şekilde milli takımda ve yurt dışında derece almaya başladı."

Baba Gazoz, oğlunun dünya okçuluk camiasınca olimpiyatlarda derece alması beklenen bir Koreli ve bir Hollandalı sporcuyu, hem Türkiye'de yapılan ikili kamplarda, hem Uluslararası Kahraman Bagatır Turnuvası'nda, hem de Şangay'da yapılan Dünya Kupası'nda çok rahat bir şekilde elediğini dile getirerek, bunun da kendilerine güven verdiğini anlattı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×