NBA, efsane boksör Muhammed Ali'yi unutmadı

- Demokratik Kongolu eski basketbolcu Mutombo: "Ülkemizin adını dünyaya duyuran mükemmel bir insan aramızdan ayrıldığı için üzgünüz" - Cleveland Cavaliers'ın yıldız oyuncusu LeBron James: "Kendimi asla Ali ile karşılaştıramam. Çünkü yaşadığı zorlukları asla aşmak zorunda kalmadım"

NBA, efsane boksör Muhammed Ali'yi unutmadı
06 Haziran 2016 Pazartesi 14:14


İSTANBUL (AA) - Solunum yollarındaki rahatsızlık nedeniyle 74 yaşında hayatını kaybeden ABD'li efsane boksör Muhammed Ali'nin vefatı, Amerikan Basketbol Ligi (NBA) dünyasını da yasa boğdu

Bir dönem NBA'de forma giyen Dikembe Mutombo, Jerry West gibi isimlerin yanı sıra şu an ligde oynayan Lebron James, Andrew Bogut, Harrison Barnes, Andre Iguodala gibi basketbolcular, Muhammed Ali'nin vefatı sonrası taziye dileklerini sundular.

Demokratik Kongo asıllı ABD'li eski basketbolcu Dikembe Mutombo, NBA'in internet sitesinde yer alan açıklamasında, 29 Ekim 1974'te, ülkesinde yapılan (o zamanki adıyla Zaire'de) George Foreman ile Muhammed Ali arasındaki dünya ağır sıklet unvan maçını hatırlatarak, "Ülkemizin adını dünyaya duyuran mükemmel bir insan aramızdan ayrıldığı için üzgünüz." ifadelerini kullandı.

Los Angeles Lakers efsanelerinden Jerry West, "O Ali'ydi. Gelişini duyabilirdiniz. Çok şamatacı ve eğlenceli biriydi. Mükemmel bir dövüşçü olduğunu sonra öğrendik. Elbette insanları kendine çeken bir tarafı olduğunu da..." yorumunu yaptı.

Golden State Warriors'ın Avustralyalı pivotu Andrew Bogut, "Dünya çapında kült bir figür. Bokstan bihaber insanlara ilham veren bir sporcuyla nadiren karşılaşılır." mesajını paylaştı.

Son NBA şampiyonu Warriors'ın kadrosundaki Andre Iguodala ve Harrison Barnes da Muhammed Ali hakkındaki düşüncelerini ifade etti. Iguodala, "Yaşadığımız dünyanın işleyişinden dolayı onun yaptıkları, hiçbir zaman tamamen anlaşılamadı. Geçmişte Ali ve onun gibi liderlerimizin, verdiği mücadeleyle kıyaslandığında şu an hiçbir şey için savaşmıyoruz." dedi.

Barnes, Muhammed Ali'nin kendisi için Michael Jordan'dan daha büyük bir sporcu olduğunu aktararak, "Kariyerini feda edebilecek kadar büyük bir aktivistti. Günümüzde bunu hayal bile edemiyorum. Hatta kendim yapar mıydım bilmiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Cleveland Cavaliers'ın yıldız oyuncusu LeBron James de şunları söyledi:

"Kendimi asla Ali ile karşılaştıramam. Çünkü yaşadığı zorlukları asla aşmak zorunda kalmadım. Benim için bir şeyler yapan insanların mirasını taşımak için kendimi görevli hissediyorum."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×