Mersinli genç güreşçiden takdir toplayan rekor

- Mersin'de hayvancılıkla geçinen Yörük bir ailenin en küçük oğlu 13 yaşındaki güreşçi Hamza Zopalı, bu yıl katıldığı 5 Türkiye şampiyonasında da birinci oldu - Hamza Zopalı: "Bu yıl 3 grekoromen, 2 serbest olmak üzere art arda 5 kez Türkiye şampiyonu oldum. Bu alanda ilk sporcu olarak Türkiye rekoru kırdım" - Antrenör Kaşten: "Hamza bir ilke imza attı. Gerçekten bu güreş otoriteleri ve federasyonumuz tarafından alkış topladı. Herkesin gözü Hamza'nın üzerinde"

Mersinli genç güreşçiden takdir toplayan rekor
11 Haziran 2016 Cumartesi 13:40


MERSİN (AA) - MUSTAFA GÜNGÖR - Yörük bir ailenin oğlu olan ve adaşı Hamza Yerlikaya gibi büyük bir güreşçi olmak için 3 yıldır Mersin Güreş Eğitim Merkezinde eğitim alan 13 yaşındaki Hamza Zopalı, bu yıl katıldığı şampiyonalarda üst üste 5 kez Türkiye şampiyonluğu kazanarak, rekor kırdı.

Ailesinin en küçük çocuğu olan Hamza Zopalı, çobanlık yaparken ağabeyleriyle mücadele ederek başladığı güreşte kendisine adaşı efsane güreşçi Hamza Yerlikaya'yı rehber edinip, onun yolundan gitmek için Mersin Güreş Eğitim Merkezi seçmelerine katıldı.

Merkezin seçmelerini kazanan ve kendi yaş kategorilerinde girdiği müsabakalardaki performansıyla dikkatleri üzerine çeken Hamza, başarılarına her geçen gün bir yenisini eklemeye başladı.

Bu yıl içerisinde katıldığı 13-14 Yaş Okullararası Serbest Türkiye Şampiyonası, 11-13 Yaş Grekoromen Türkiye Şampiyonası, doktor raporu ile bir üst yaş grubunda mücadele ettiği 14-15 Yaş Serbest Türkiye Şampiyonası, 11-13 Yaş Serbest Türkiye Şampiyonası ve yine doktor raporuyla katıldığı 14-15 Yaş Grekoromen Türkiye Şampiyonası'nda birinci olan Hamza, elde edilmesi güç bir başarıya imza attı.

Minik erkekler kategorisinde önümüzdeki aylarda yapılacak Balkan Güreş Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil edecek Hamza Zopalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yörük çocuğu olduğunu, ağabeyleriyle çobanlık yaparken güreşerek bu spora başladığını anlattı.

Eğitim seçmelerinde Mersin Güreş Eğitim Merkezine 3. olarak girdiğini ve zamanla daha çok çalışıp şampiyonluklar kazandığını aktaran Hamza, "Çalışmalarıma devam ettim ve bu yıl 3 grekoromen, 2 serbest olmak üzere ardı ardına 5 kez Türkiye Şampiyonu oldum. Bu alanda ilk sporcu olarak Türkiye rekoru kırdım." diye konuştu.

Mersin Güreş Eğitim Merkezi antrenörlerinden Duran Kaşten de sporcuları Hamza'nın bir yıl içerisinde üst üste 5 kez Türkiye şampiyonu olarak çok önemli bir başarıya imza attığını söyledi.

Daha önce ayrı yaş ve stillerde 4 kez Türkiye şampiyonu olan sporcuların olduğunu ancak bunu 5 kez üst üste sadece Hamza'nın başardığını vurgulayan Kaşten, "Hamza bir ilke imza attı. Gerçekten bu güreş otoriteleri ve federasyonumuz tarafından alkış topladı. Herkesin gözü Hamza'nın üzerinde." ifadelerini kullandı.

Hamza'nın ağabeylerinin de güreşçi olduğunu anımsatan Kaşten, genç güreşçinin hedefinin büyükler kategorisinde dünya şampiyonaları ve olimpiyatlarda altın madalya kazanmak olduğunu kaydetti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×