Mancini'nin yardımcısı Lombardo: Terim tarih yazdı, onu geçmek istiyoruz

Galatasaray Teknik Direktörü Roberto Mancini'nin yardımcısı Lombardo, Fatih Terim'den övgüyle bahsederken, "Kendisi Galatasaray'da tarih yazdı.

Mancini'nin yardımcısı Lombardo: Terim tarih yazdı, onu geçmek istiyoruz
15 Ocak 2014 Çarşamba 18:23

Galatasaray Teknik Direktörü Roberto Mancini'nin yardımcısı Lombardo, Fatih Terim'den övgüyle bahsederken, "Kendisi Galatasaray'da tarih yazdı. Biz onu geçmek istiyoruz." dedi.

Lombardo, transfer için de açık konuşurken, hedeflerinin şampiyonluk olduğunu bunun için de transferin şart olduğunu söyledi. Galatasaray Yardımcı Antrenörü Attilio Lombardo, Türkiye'ye geldiğinden bu yana ilk röportajını NTV Spor'a verdi. İtalyan teknik adam, Fatih Terim’in ardından göreve gelmekten Galatasaray'ın şampiyonluk şansına, transferden Şampiyonlar Ligi'ndeki Chelsea eşleşmesine kadar gündemdeki konuları değerlendirdi.

Fatih Terim'den övgü ile söz eden Lombardo, yine de hedeflerinin onu geçmek olduğunu belirtti. İtalyan çalıştırıcı, transfer için ise çok net konuşurken, "Şampiyonluk istiyorsak, transfer yapmalıyız." dedi.

İşte Mancini'nin yardımcısı Attilio Lombardo'nun röportajının ayrıntıları şöyle:

Galatasaray'a gelişiniz nasıldı?
Galatasaray'a katılışım çok heyecanlıydı. Gitme anını sabırsızlıkla bekledim. Bu yeni maceraya heyecanla başladım.

İlk günlerde takım biraz bocaladı, bunun için ne diyeceksiniz?
Bir takıma ilk geldiğiniz zaman işler hiç kolay ve basit olmaz. Yerli ve yabancı bazı futbolcuları daha yakından tanıdık. Neyle karşılaşacağımızı, özellikle teknik anlamda nasıl futbolcular olduğunu tam bilmiyorduk. Neler yapılacağını planlıyorduk. Bütün futbolcuların çok yetenekli olduğunu görmek bizde iyi bir izlenim yarattı. Bu bizim için çok önemliydi çünkü daha iyiye gitmek isteyen bir takım.

Fatih Terim Galatasaray için çok önemli bir isimdi. Terim'den sonra görev yapmak nasıl bir duygu?
Fatih Terim'in Türkiye'de çok önemli bir kişi olduğunu biliyoruz. Kendisi Galatasaray'da tarih yazdı. Bizim için zorlu tarafı şu ki daha iyisini yapmamız gerekiyor. Terim ile tanışmıyoruz. İtalya'da da çalıştı. Nasıl çalıştığını biliyoruz. Az önce dediğim gibi sadece taraftarlar için Terim'in yaptıklarının daha iyisini yapmak istiyoruz. Terim, Galatasaray için her zaman büyük bir antrenör olacak.

Juventus maçı çok önemliydi, siz de Juventus'un efsane isimlerindensiniz. O maçı nasıl değerlendireceksiniz?
Juventus'ta oynadığım zamanlar, Avrupa Şampiyonlar Liginde, süper kupa gibi şampiyonalarda ve Kıtalararası Dünya Kulüpler kupasında bir çok başarı kazandık. Juventus'tan bahsetmek beni biraz geçmişe götürüyor. Turu geçtiğimize memnunum. Bu Galatasaray için önemli bir sonuç. Bu sadece Galatasaray taraftarları değil futbolcuları için de cesaret verici oldu.

Maçtan sonra Juventus Teknik Direktörü Conte ile konuşabildiniz mi?
Hayır. Conte ile maçtan sonra konuşma fırsatım olmadı. Maçtan çok önce görüşmüştük. Konuşmamamız isabet olmuş çünkü sonuca sinirlenmiş olmalı.

"DROGBA, GALATASARAY'IN BÜYÜKLÜĞÜNÜ CHELSEA'YE GÖSTERECEK"

Chelsea maçı için neler söyleyeceksiniz?
Galatasaray için önemli bir maç. Chelsea, Juventus'tan farklı bir takım. Futbolcuları her an savunma içinde oynar. Çok dengeli bir takım, çok önemli başarılı bir antrenörleri var. Bence bu maç, iki maç için, daha çok çalışmalıyız. Turu geçebilmek için elimizden geleni yapacağız.

Drogba için de çok özel bir mücadele olacak...
Bence bu sadece Didier için değil Galatasaray için de önemli. Didier, Chelsea'nin geçmişinde yer etti. Biz Galatasaray'in geçmişinde de yer edeceğine inanıyoruz. Onun için özel olacağı kesin. Uzun yıllar oynadığı takıma karşı oynayacak. Kariyerinin en iyi performansını gösterdiği takımdı. Bence Didier hem Galatasaray hem Chelsea taraftarlarına Galatasaray'ın ne kadar büyük bir takım olduğunu gösterecektir.

Roberto Mancini nasıl bir teknik adam?
Roberto'yu çok uzun yıllardır tanıyorum. Tanıştığımızda Sampdoria'da birlikte futbol oynuyorduk. Lazio'da da birlikte oynadık. 24 yıldır tanışıyoruz. Ama her zaman birlikte çalışmadık. Roberto ile, Manchester City'de oynamaya başladıktan sonra çalışmaya başladık. Her şeye hazırlıklı bir antrenördür. Futbolculuk kariyerinde de öyleydi. Roberto'yu çok iyi tanıyorum, o da ekibini çok iyi tanır.

Mancini'nin Galatasaray'dan sonra Avrupa'nın dev kulüplerinden birinde çalışma hedefi var mı?
Onu bilmiyorum. Dünyanın önemli ve ünlü bir takımını çalıştırmak herkes ister. Roberto da bunu ister. Ne zaman bilmem. Roberto genç bir antrenör. Bir kulüpte uzun yıllar çalışabilir. Uzun yıllar milli takımı çalıştırma şansı olacaktır. Bana soracak olursanız, ben şu anda Galatasaray işine konsantreyim. Milli takımda çalışabileceğimi sanmıyorum. Gelecekte belki o da çalışabilir.

"ŞAMPİYONLUK İSTİYORSAK TRANSFER ŞART"

Transfer çalışmaları sürüyor. Alex Telles transferi ne durumda?
Bu konuda söyleyebileceğim bir şey yok. Roberto takımı daha iyi bir hale getirmeye çalışıyor çünkü Şampiyonlar ligi turunu geçmek istiyor. Şampiyonlar ligi turunu geçmek için takımın iyileştirilmesi lazım. Yeni futbolcu arayışlarının nedeni takımı iyileştirmek ve her şeyden önce şampiyon olmak. Şampiyonluk mücadelesinde Fenerbahçe'nin gerisindeyiz. Gerçekten kazanmak istiyorsak takımın güçlendirilmesi lazım. Hem şampiyon olup hem de açıklarımızı kapatabileceğimize inanıyorum.

Şampiyonluk yarışında Fenerbahçe'nin arkasındasınız. Şampiyonluk yarışı için ne diyeceksiniz?
Önce takımı güçlendireceğiz. Çok daha iyi bir hale getireceğiz. Arada beş puan fark var. Fenerbahçe kaybedebilir. Biz de iyi sonuçlar almaya bakacağız. Fiziksel gücümüzü daha da güçlendirirsek amacımıza ulaşırız. Eğer takım inanırsa, biraz da iyileştirme yapılırsa başarabiliriz.

Mancini, Semih Kaya'nın Türkiye'deki en iyi yerli oyuncu olduğunu söyledi. Size göre kim?
Bizim takımda Semih genç ve çok önemli bir oyuncu. Ben Selçuk'u çok beğeniyorum. Bence çok başarılı bir futbolcu ve Avrupa'da oynayabilir.

Türkiye'deki maçlar ve antrenmanlar dışında neler yapıyorsunuz?
Çalışıyorum. Uyuyorum. Yemek yiyorum. Hayır. Zamanım oldukça turist gibi İstanbul'u tanımaya çalışıyorum. Şehrin sunduklarını keşfediyorum. Çok güzel ve ilginç bir yer. Boş zamanlarımı arkadaşlarımı geçiriyorum onun dışında hep takımla birlikteyim.

Mancini'nin yanında 2. adam olarak gördük sizi. Ne zaman 1. adam olarak göreceğiz?
Galatasaray'da mı? Kendimi hep geliştirme taraftarıyım. 48 yaşındayım. Bir antrenörle çalışınca, uzun yıllar bir arkadaşınızla çalışınca, onu çok daha iyi anlıyorsunuz. 50 yaşına gelince antrenör olmak isteyebilirim. Şu anda bir takımla, bir antrenörle çalışırken, şu anda bu kişi Roberto... Yüzde yüz onunla birlikte çalışmaya odaklanıyorum. Gelecekte ne olur bilmiyorum. Ama niyetim var.

Galatasaray taraftarı için neler düşünüyorsunuz?
Taraftar olağanüstü. Neredeyse otuz senedir bu kadar olağanüstü ve sıcak bir atmosfer görmedim. Hem evimizde hem deplasmanda oynarken çok şaşırdım. Galatasaray, Türkiye'de Juventus'u eledi. Antalya'da Ajax ve Celtic maçını gördük. Seyircilerin çoğu Galatasaraylıydı. Bu bizim için bir gurur kaynağı. Galatasaray bir çok taraftarı peşinden sürükleyen önemli bir takım.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×