"Madalyasızlık başarımızı gölgeledi"

- Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Bozdoğan: "Avrupa Şampiyonası'nda 7 A final, 9 yarı final yüzerek tarihimizin en iyi performansını sergiledik" - "Viktoria'da gerileme yok ama 150 metre gidiyor, sonra tekniğini bozuyor. Olimpiyatlara kadar bunu düzelteceğiz"

02 Haziran 2016 Perşembe 13:05

ANKARA (AA) - Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Bozdoğan, sporcuların Avrupa Şampiyonası'ndaki performanslarından memnun olduğunu ancak madalya alamadıkları için bu başarının gölgelendiğini söyledi.

Bozdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 16-22 Mayıs tarihlerinde İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen şampiyonada, tarihlerinin en iyi sonucunu elde ettiklerini belirtti. Bozdoğan, "Şampiyonada 7 A final, 9 yarı final yüzerek tarihimizin en iyi performansını sergiledik. Bir önceki Avrupa Şampiyonası'nda bırakın finali, yarı finalimiz bile yoktu. 12 Türkiye rekoru kırıldı. Ben performansımızdan çok memnunum ancak madalyasızlık başarımızı gölgeledi." diye konuştu.

Özellikle Viktoria Zeynep Güneş'ten madalya beklediklerini dile getiren Ahmet Bozdoğan, "Bu şampiyona gerçekten Türk yüzme tarihine altın harflerle yazılması gereken bir şampiyona oldu ama Viktoria'nın bir madalya alamaması gölge düşürdü. Çok iyi rekorlar kırıldı. Viktoria'nın derecesi bayrak takımını da etkiledi. Bayrakta artık kota müsabakası kalmadı ama belki davetle katılabiliriz. 3 Temmuz'da kota için süre doluyor. O zaman netleşecek her şey." ifadelerini kullandı.

Kadınlar 100 metre kurbağalamada 6'ncı, 200 metre kurbağalamada ise 5'inci olan Viktoria'nın psikolojik olarak çok iyi bir dönemde olmadığını vurgulayan Bozdoğan, şöyle devam etti:

"Viktoria'da gerileme yok ama 150 metre gidiyor, sonra tekniğini bozuyor. Olimpiyatlara kadar bunu düzelteceğiz. Şampiyonadaki yarışlarını kaydettik, analizini yapıyoruz. Hataların üzerine gideceğiz. Olimpiyatlara kadar 65 günümüz var. Her günün önemi var. Süre yeterli, toparlayacağına inanıyorum. Tüm ekibi yanında. Böyle bir yetenek daha iyi dereceleri hak ediyor."

Bozdoğan, 3 Temmuz'a kadar birkaç olimpiyat A barajı geçmeyi beklediklerini kaydetti.

2016 Rio Olimpiyatları öncesi yüzmede Türkiye'nin, 5 branşta olmak üzere 2 kotası bulunuyor. Rio'da Türkiye'yi, kadınlar 100 ve 200 metre kurbağalama ile 200 ve 400 metre karışık branşlarında olimpiyat A barajını geçen Viktoria ile erkekler 400 metre serbestte A barajı bulunan Nezir Karap, temsil edecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×