Kuveytli atletler Rio'ya Kocaeli'de hazırlanıyor

- 2016 Rio Paralimpik Oyunları'na katılacak Kuveytli atletler, son hazırlıklarını Kocaeli'de yapıyor - Kuveyt Paralimpik Atletizm Takımı Başantrenörü Mutawa: "Çok umutluyuz. İnşallah Rio'dan altın madalyalarla döneceğiz"

Kuveytli atletler Rio'ya Kocaeli'de hazırlanıyor
27 Ağustos 2016 Cumartesi 13:11


KOCAELİ (AA) - ŞAHİN OKTAY - TAHİR TURAN EROĞLU - Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde 7-18 Eylül'de düzenlenecek 2016 Rio Paralimpik Oyunları'na katılacak Kuveytli atletler, son hazırlıklarını Kocaeli'de yapıyor.

Başiskele ilçesindeki bir otelde 14 Ağustos'ta kampa giren sporcular, günde çift antrenmanla çalışmalarını sürdürüyor.

Başantrenör Anwar El Mutawa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ikliminin Rio de Janeiro'ya benzemesi ve çok güzel tesislere sahip olması sebebiyle kamp için Kocaeli'yi tercih ettiklerini söyledi.

Oyunlarda 4'ü tekerlekli sandalye yarışçısı ve 3'ü gülle atıcı olmak üzere 7 atletle mücadele edeceklerini dile getiren Mutawa, "Çok umutluyuz. İnşallah Rio'dan altın madalyalarla döneceğiz. Özellikle Ahmed El Mutairi çok yetenekli. Kendisinden 100 metre yarışında altın madalya bekliyoruz." dedi.

Rusya'nın doping nedeniyle oyunlardan ihraç edilmesiyle Rio de Janeiro'ya bir kişi fazla gideceklerinin bilgisini veren Mutawa, "Bir güllecimiz yedeklerden Rio'ya katılmaya hak kazandı." diye konuştu.

Tekerlekli sandalye atletizm antrenörü Ferhat Belkhir ise Türkiye'nin havasının sporculara iyi geldiğini, spor tesislerinin de oldukça modern olduğunu kaydetti.

Tunus adına 15 sene pistlerde mücadele ettiğini, ülkesine sayısız madalya kazandırdığını vurgulayan Belkhir, 5 yıldır Kuveyt'in paralimpik takımını çalıştırdığını, Rio de Janeiro'da bütün sporcularından umutlu olduğunu ifade etti.


- Mutairi: "Kuveyt'e madalyayla döneceğim"


Brezilya'da ülkesini tekerlekli sandalye atletizmi branşında temsil edecek Ahmed El Mutairi (22) de doğuştan serebral palsi hastası olduğunu, bu hastalık nedeniyle belinden aşağısını sınırlı olarak kullanabildiğini dile getirdi.

Spora 17 yaşında basketbolla başladığını ve daha sonra tekerlekli sandalye atletizmi branşına yöneldiğini belirten Mutairi, bu kategoriyi seçmesinde başarı ve başarısızlığın tamamen kişiye bağlı olmasının etkili olduğunu bildirdi.

Mutairi, 2012'de Londra'da mücadele ettiğini ancak madalya alamadığını aktararak, "İnşallah Rio'dan Kuveyt'e madalyayla döneceğim." ifadesini kullandı.

"Engellilerin hayatında aile, büyük bir önem taşıyor. Ailem destek olmasaydı burada olamazdım." diyen Mutairi, şöyle devam etti:

"İnsanların engeli, aslında kılık değiştirmiş bir lütuf olabilir. Tekerlekli sandalye, engellilerin sağlığı üzerinde büyük bir endişe kaynağıdır. Engelli kişi eğer spor yapmazsa ileride büyük komplikasyonlarla karşılaşabilir. Ailem beni çok destekledi. En iyi ilaçlara ve tedaviye ulaşmam için büyük çaba gösterdi. Onlar ve onların çabaları olmasaydı, şimdiki fiziksel durumum çok daha kötü olabilirdi. O yüzden aileler, engelli olan çocuklarına mutlaka bir şans vermeli."

Kocaeli kampı kapsamında 30 Ağustos'ta son antrenmanına çıkacak Kuveytli atletler, 31 Ağustos'ta İstanbul'a hareket edecek ve 1 Eylül'de de buradan uçakla Rio de Janeiro'ya gidecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×