Kayakta eğitim 3 yaşında başlayacak

- Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Yarar: - "Yeni projemizle 3 yaşından itibaren kayakçılar yetiştireceğiz" - "Türkiye adına yarışan yabancı bir sporcu bizim sporcularımızın ümitlerini kırıyor"

Kayakta eğitim 3 yaşında başlayacak
11 Kasım 2016 Cuma 15:26


İSTANBUL (AA) - Türkiye Kayak Federasyonu (TKF) Başkanı Erol Mehmet Yarar, yeni projeleriyle geleceğin kayakçılarını 3 yaşından itibaren yetiştirmeye başlayacaklarını söyledi.

Anadolu Ajansı'nın "Global İletişim Ortağı" olduğu MÜSİAD EXPO'da yer alan Türkiye Kayak Federasyonunun standında düzenlenen basın toplantısında Yarar, yeni projelerini tanıttı.

Başkan Yarar, Kayak Federasyonunun olimpik federasyonlar arasında önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, "Federasyon olarak 63 madalyayı temsil ediyoruz ancak 80 yıllık tarihimizde alınmış bir madalyamız yok. Buna bir son vermek için yeni projemizle 3 yaşından itibaren kayakçılar yetiştireceğiz." dedi.

Tüm federasyonlara örnek olacak bir çalışma başlattıklarını dile getiren Erol Mehmet Yarar, sözlerine şöyle devam etti:

"Dünyanın en önemli federasyonlarını gezdik. Bu sporda başarılı olmak için fizyolojik ya da sosyal çevre olarak ortak bir özellik yok. Olimpiyat şampiyonlarının hepsinin 3 yaşında kayağa başlamış olduklarını öğrendik. Kayak akademisi ile çocuklarımız 3 yaşından itibaren kayak yapmaya başlayacaklar. Bu proje için dünyadaki ve Türkiye'deki uzmanları bir araya getiriyoruz. Karada ve havuzda yapılması gereken eğitimlerle birlikte aralık ayında çalışmalara başlayacağız. Türkiye'nin en kapsamlı eğitim programını hazırladık. Çocuklar için eğlenceyle başlayan bu programlarda zamanı gelince madalyalar da kazanacağız."

Bu proje doğrultusunda kayakla bilimi birleştireceklerini de sözlerine ekleyen Yarar, "Erzurum Atatürk Üniversitesinde kayak enstitüsü kurduk. Kayak merkezlerimizin sayısını arttırmaya çalışıyoruz. Süreklilik sağlayan sürdürülebilir bir sistem arzuluyoruz." diye konuştu.


- "Bu ülkeden şampiyonlar çıkacağına inanıyorum"


Türkiye'nin genç nüfus anlamında büyük bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen Erol Mehmet Yarar, milli takımlarda yabancı sporcuların olmasının genç nüfusun ümidini kırdığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Ülke olarak kısa vadeli başarılar arzuluyoruz. Önemli olan bu ülkenin çocuklarını hazırlamak ve şampiyon yapmak. Biz başarı için yabancı transfer yapmak istemiyoruz. Üzerinde Türk bayrağı olan bir Afrikalının başarısı bizim sporcularımızın ümidini kırıyor. Onlara ümit vermemiz lazım. O yüzden bu projeyle bir tohum ekmek istiyoruz. Ben bu ülkenin çocuklarına güveniyorum ve bu ülkeden şampiyonlar çıkacağına inanıyorum. Potansiyelimiz çok büyük, dağ var, kar var, bu dağlardan şampiyonu biz çıkaracağız."İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×