Kadın rallici Bıçakcıoğlu, hedefi Türk bayrağını göndere çekmek

"Hedefim, Avrupa Ralli Şampiyonası'nda boy göstermek. Bir Türk kadını olarak Avrupa'da bayrağımızı başarıyla dalgalandırmayı çok istiyorum"

Kadın rallici Bıçakcıoğlu, hedefi Türk bayrağını göndere çekmek
15 Eylül 2016 Perşembe 11:28

Türkiye şampiyonu kadın pilot Simin Bıçakcıoğlu, hedefinin Avrupa Ralli Şampiyonası'nda boy göstermek, bir Türk kadını olarak Avrupa'da Türk bayrağını başarıyla dalgalandırmak olduğunu söyledi.

Eskişehir Rallisi'nde yarışan Simin Bıçakcıoğlu, çocukluğunda birçok sporla uğraştığını, 18 yaşına geldiğinde ise motor sporlarıyla tanıştığını bildirdi.

Motor sporları eğitimi alıp, yarış kariyerine giriş yaptığını anlatan 27 yaşındaki Bıçakcıoğlu, şöyle konuştu:

"Sürüş tekniklerimi de zamanla geliştirdim. Yurt içinde ve dışında yarış eğitimi aldım. Motor sporlarında birçok farklı disiplini denedim. Pist, oto kros ve tırmanma yarışları yaptım. Şimdi ralli yapıyorum. Son 4 yıldır Türkiye Ralli Şampiyonası'nda kadın pilotlar birinciliğini elimde bulunduruyorum. Bunun yanı sıra erkek yarışçılar arasında ikincilik ve üçüncülüklerim bulunuyor. Erkeklerin domine ettiği bir sporda kadın olarak başarılı olmak çok önemli. Son derece hoşuma giden bir duygu. Kadının her alanda var olabildiğini, isteğinde neler yapabileceğini göstermek, bunun somut örneği olmak çok değerli. Beni görüp, bu sporun içinde olmak isteyen kadınları bilmek, yaptığım işin doğru olduğunu düşündürtüyor."

Bıçakcıoğlu, rallinin fiziksel ve mental gücün yüksek tutulması gereken bir spor olduğunu vurguladı. Ralli için farklı spor dallarıyla güçlenmeye çalıştığını ifade eden Simin Bıçakçıoğlu, "Mental olarak kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Rallide doğaya, rakiplere ve kendinize karşı rekabet ediyorsunuz. Ralli, survivor gibi bir şey." diye konuştu.

"Yarış öncesi neon mavisi ojelerimi sürüyorum"

Simin Bıçakcıoğlu, yarışlar öncesinde kendisini sakinleştirmeye çalıştığını ve araca bindiğinde dua ettiğini anlattı.

Bir kadın olarak bazı özelliklerini yarışa da yansıttığını dile getiren Bıçakcıoğlu, "Her yarış öncesi neon mavisi ojelerimi sürüyorum. İlk defa Eskişehir Rallisi'nde süremedim. Daha açık renk bir ojeyi tercih ettim. Neon mavisi ojelerimi sürmediğim için bir şey olur korkusu var." ifadelerini kullandı.

"Avrupa'da Türk bayrağını dalgalandırmayı istiyorum"

Simin Bıçakcıoğlu, rallide gerçekçi olmanın önemine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bu sporda realist olmak lazım. Avrupa Rallisi'nde iki kere yarıştım. Spor anlayışı görünce çok motive oldum. Şu anda hedefim Avrupa Ralli Şampiyonası'nda yeniden boy göstermek. Bir Türk kadını olarak Avrupa'da bayrağımızı başarıyla dalgalandırmayı çok istiyorum. İnşallah bir gün bu hayalimi gerçekleştiririm. Bu yıl Türkiye'de 5'inci kez kadın pilotlar birincisi olmak istiyorum."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×