Kadın milli sporculardan kota atağı

- 2016 Rio Olimpiyat Oyunları öncesi kota müsabakaları 6 branşta devam ederken, son iki hafta içinde 16 kadın sporcu oyunlara katılma hakkı kazandı - A Milli Kadın Basketbol Takımı, tarihinde 2. kez olimpiyatlara vize alırken, ayrıca 4 kadın sporcu, kota elde ederek kendi kategorisinde bir ilki başardı - Türkiye'nin 2016 Rio Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'na katılmaya hak kazanan sporcu sayısı 165 oldu

Kadın milli sporculardan kota atağı


ANKARA (AA) - İLKNUR ÇETİNBAŞ - Türkiye'nin, 2016 Rio Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'nda mücadele edecek sporcu sayısı 165'e ulaştı. Son 2 hafta içinde 16 kadın sporcu, oyunlara katılma hakkı kazandı.

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde 5-21 Ağustos'ta düzenlenecek olimpiyatlar ve 7-18 Eylül'de yapılacak paralimpik oyunları öncesi, kota müsabakaları 6 branşta devam ederken, son iki hafta içinde 16 kadın sporcu oyunlara katılma hakkı elde etti.

A Milli Kadın Basketbol Takımı, tarihinde ikinci kez olimpiyat vizesi alırken, ayrıca 4 kadın sporcu da kota elde ederek kendi kategorisinde bir ilki başardı.

Basketbolda Fransa'nın Nantes kentinde yapılan Kadınlar 2016 Rio Olimpiyat Oyunları Elemeleri'nde B Grubu'nda Arjantin ve Kamerun'u yenerek çeyrek finale yükselen Türkiye, bu turda da Küba'yı mağlup ederek üst üste ikinci kez olimpiyat oyunlarına gitmeye hak kazandı.

Modern pentatlonda ise İlke Özyüksel, tarihe geçti. İlke, kota süresinin dolmasıyla dünya klasmanında 20. sırada yer alarak modern pentatlonda olimpiyat oyunlarına katılma hakkını elde eden ilk Türk sporcu unvanını aldı.

Milli yelkenci Dilara Uralp da kadınlar rüzgar sörfü RS:X sınıfında 227 puanla kota alarak, kendi sınıfında bunu başaran ilk Türk sporcu oldu.


- Paralimpikte tarih yazdılar


Mihriban Kaya, İtalya'da yapılan Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda kadınlar gülle atmada barajı geçerek, oyunlarda Türkiye'yi temsil edecek ilk özel sporcu olma başarısı gösterdi.

Milli sporcu Büşra Fatma Ün ise kadınlar tekerlekli sandalye tenisinde dünya sıralamasında ilk 28'e girerek 2016 Rio Paralimpik Oyunları'na kota aldı. Büşra, bu kategoride kota almayı başaran ilk sporcu olarak tarihe geçti.

2016 Rio Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'na kota alan sporcular şöyle:


- 2016 Rio Olimpiyatları


Atıcılık (4 sporcu): Erdinç Kebapçı ve Yavuz İlnam (Trap), İsmail Keleş ve Yusuf Dikeç (10 ve 50 metre tabanca)

Atletizm (29 sporcu): Sultan Haydar (Maraton), Nilay Esen (Maraton), Bekir Karayel (Maraton), Ali Kaya (10 bin metre), Tarık Langat Akdağ (3 bin metre engelli), Ramil Guliyev (100 ve 200 metre), Emel Dereli (Gülle atma), İlham Tanui Özbilen (1500 metre), Jak Ali Harvey (100 ve 200 metre), Tuğba Güvenç (3 bin metre engelli), Özlem Kaya (3 bin metre engelli), Kıvılcım Kaya Salman (Çekiç atma), Halil Akkaş (3 bin metre engelli), Yasmani Copello Escobar (400 metre engelli), Serkan Kaya (Maraton), Ercan Muslu (Maraton), Meryem Erdoğan (Maraton), Karin Melis Mey (Uzun atlama), Yasemin Can (5 bin metre), Meryem Akdağ (5 bin metre), Mert Girmalegesse (Maraton), Mert Atlı (Yürüyüş), Emre Zafer Barnes (100 metre), Yavuz Ağralı (Maraton), Esma Aydemir (Maraton), Ersin Tacir (20 kilometre yürüyüş), Polat Kemboi Arıkan (10 bin metre), Tuğçe Şahutoğlu (Çekiç atma), Şeref Osmanoğlu (3 adım atlama)

Binicilik (1 sporcu): Ömer Karaevli (Engel atlama)

Bisiklet (2 sporcu): Ülke kotası

Boks (5 sporcu): Adem Kılıççı (75 kilo), Onur Şipal (69 kilo), Mehmet Nadir Ünal (81 kilo), Batuhan Gözgeç (64 kilo), Ali Eren Demirezen (Artı 91 kilo)

Tekvando (2 sporcu): Servet Tazegül (68 kilo), Nur Tatar (67 kilo)

Güreş (14 sporcu): Rıza Kayaalp (Grekoromen stil 130 kilo), Selçuk Çebi (Grekoromen stil 74 kilo), Cenk İldem (Grekoromen stil 98 kilo), Taha Akgül (Serbest stil 125 kilo), Selim Yaşar (Serbest stil 86 kilo), İbrahim Bölükbaşı (Serbest stil 97 kilo), Soner Demirtaş (Serbest stil 75 kilo), Yakup Gör (Serbest stil 65 kilo), Süleyman Atlı (Serbest stil 57 kilo), Elif Jale Yeşilırmak (Kadınlar 58 kilo), Yasemin Adar (Kadınlar 75 kilo), Buse Tosun (Kadınlar 69 kilo), Hafize Şahin (Kadınlar 63 kilo), Bedia Gün (Kadınlar 53 kilo)

Halter (4 sporcu): Ülke kotası

Kano (1 sporcu): Lasma Liepa (Kadınlar K1 200 metre)

Yelken (5 sporcu): Nazlı Çağla Dönertaş (Kadınlar laser radial), Deniz Çınar-Ateş Çınar ikilisi (470 sınıfı), Alican Kaynar (Finn sınıfı), Dilara Uralp (Kadınlar rüzgar sörfü RS:X)

Yüzme (2 sporcu): Viktoria Zeynep Güneş (100 ve 200 metre kurbağalama, 200 ve 400 metre karışık), Nezir Karap (400 metre serbest)

Cimnastik (2 sporcu): Ferhat Arıcan, Tutya Yılmaz

Eskrim (1 sporcu): İrem Karamete (Flöre)

Masa tenisi (2 sporcu): Ahmet Li, Melek Hu

Badminton (1 sporcu): Özge Bayrak

Judo (4 sporcu): Ülke kotası

Kürek (2 sporcu): Hüseyin Kandemir, Enes Kuşku (2 çifte hafif kilo)

Okçuluk (2 sporcu): Ecem Anagöz (Kadınlar olimpik yay), Mete Gazoz (Erkekler olimpik yay)

Modern pentatlon (1 sporcu): İlke Özyüksel

Basketbol (12 sporcu): A Milli Kadın Takımı


- 2016 Rio Paralimpik Oyunları


Takım sporları: Golbol erkek ve kadın takımları (12 sporcu), Görme Engelliler B1 Futbol Takımı (8 sporcu), Bedensel Engelliler Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı (12 sporcu)

Atletizm (4 sporcu): Hamide Kurt (Kadınlar T53 100 metre), Semih Deniz (1500 metre), Zübeyde Süpürgeci, (Kadınlar T54 100 Metre), Mihriban Kaya (özel sporcu, gülle atma)

Atıcılık (8 sporcu): Çağla Baş Atakal (10 metre havalı tüfek), Korhan Yamaç (50 metre tabanca), Cevat Karagöl (10 metre havalı tabanca), Savaş Üstün (10 metre havalı tüfek), Ayşegül Pehlivanlar (10 metre havalı tabanca), Aysel Özgan (10 metre havalı tabanca), Murat Oğuz (50 metre tabanca), Hakan Çevik (10 metre havalı tüfek)

Yüzme (2 sporcu): Beytullah Eroğlu (50 metre sırtüstü, 50 metre kelebek) Özlem Kaya (50 metre kelebek, 100 metre kurbağalama)

Okçuluk (6 sporcu): Bülent Korkmaz (Makaralı yay açık sınıf), Erdoğan Aygan (Makaralı yay açık sınıf), Handan Biroğlu (Makaralı yay açık sınıf), Zehra Özbey Torun (Olimpik yay), Merve Nur Eroğlu (Olimpik yay), Naci Yenier (makaralı yay)

Masa Tenisi (9 sporcu): Neslihan Kavas (Class 9) , Abdullah Öztürk (Class 4), Nesim Turan (Class 4), Ali Öztürk (Class 5), Kübra Öçsoy Korkut (Class 7), Hatice Duman (Class 3), Nergiz Altıntaş (Class 4), Ümran Ertiş (Class 10), Süleyman Vural (Class 4)

Halter (3 sporcu): Nazmiye Muslu Muratlı (Kadınlar 41 kilo), Dilfiroz Kuzdağı (Kadınlar 67 kilo), İzzettin kanat (Erkekler 72 kilo)

Judo (4 sporcu): İbrahim Bölükbaşı (Erkekler 100 kilo), Dursun Hayran (Erkekler 100 kilo), Mesme Taşbağ (Kadınlar 70 kilo), Ecem Taşın (Kadınlar 48 kilo)

Tekerlekli sandalye tenisi (1 sporcu): Büşra Fatma Ün

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×